Akıllı aydınlatmanın ortaya çıkışı, kişisel sağlığı değiştirmek için çok sayıda yeni fırsat sağladı. Doğru renk sıcaklıkları ve zamanlaması, gün boyunca odaklanmayı optimize edebilir ve geceleri uyku programlarını kolaylaştırabilir. Akıllı aydınlatmanın değindiği birçok sağlık faktörünü inceleyelim.

Not: Digital Trends’deki hiçbirimiz optometrist veya tıp doktoru olmaya uzaktan yakın değiliz. Büyük sağlık seçimleri yapmadan önce lisanslı profesyonellerin tavsiyelerini alın.

Aydınlatma uykuyu nasıl etkiler?

Philips

Loş ışık bile, sağlıklı bir uyku programı için gerekli olan melatonin üretimi üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle mavi ışık, doğal olarak oluşan bu hormonu bastırır, bu nedenle, yatmadan önce harcanan ekran süresini sınırlamak ve akıllı ışıkların loş parlaklıkta daha sıcak bir renk aralığına ayarlanması en iyisidir.

Aydınlatma görüşü nasıl etkiler?

Parlak ışıklara uzun süre bakmak gözlerinize zarar verebilir. Diğer uçta, yetersiz aydınlatma ile küçük ayrıntılara odaklanmak da gözlerinizi yorabilir ve hasara yol açabilir. Akıllı aydınlatma söz konusu olduğunda, her iki uçta da hasarı en aza indirmek için ortam aydınlatma kalitenizin bilgisayar, telefon ve tablet ekranlarınızın parlaklığıyla eşleştiğinden emin olun.

Aydınlatma psikolojiyi nasıl etkiler?

Bilim, genel olarak, doğal ışığın, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, zengin psikolojik faydalar sağladığı konusunda hemfikirdir. stres seviyeleri, yaratıcılık, bilişsel işlev ve ruh halindeki gelişmeler. Ortam aydınlatmasının renklerinin sıcaklığını ve soğukluğunu öneren bazı araştırmalar bile var. gerçek sıcaklık ve soğuk algımızı etkiler. Akıllı ampuller tarafından sağlananlar gibi yapay ışık, doğal ışığın olmadığı durumlarda bir stand-in sağlayabilir ve çalışmalar gösteriyor ki psikolojik faydalar da sağlayabilir.

Sağlık için en iyi aydınlatma hangisidir?

Göz sağlığı için en iyi aydınlatma koşulları, kullanım durumuna ve günün saatine bağlı olacaktır. Mavi ışığın uyku programınız üzerinde kayda değer bir etkisi olduğundan, genellikle daha sıcak tonların yatma saatine yakın olmasını istersiniz. Bu, akıllı ışıklarınız için geçerli olsa da, kişisel cihazlarınız için iki katına çıkar. Gün için dışarı çıkmadan önce kullanacaksanız, telefonlarınızda ve tabletlerinizde gece modunu etkinleştirdiğinizden emin olun.

LED aydınlatma sağlığa zararlı mı?

LED aydınlatma, sağlığınız için doğası gereği kötü değildir. Genel olarak, gün boyunca kendinizi parlak mavi ışığa ve akşamları daha düşük ılık ışığa maruz bırakmak, sirkadiyen ritminize iyi uyum sağlamalıdır. Nanoleaf ve Soraa gibi üreticiler bunun farkındadır ve günün saatine bağlı olarak renk tonlarında bu geçişleri otomatik olarak yapmaya yardımcı olan özellikler sunma eğilimindedir.

Uyku programlarının ötesinde, ışık tedavisi aslında mevsimsel duygudurum bozukluğunu tedavi etmek için kullanılabilir. Bu rejimler, melatonin üretimini bastırmak için gününüzün erken saatlerinde yarım saat parlak ışığa maruz kalmayı içerir.

En sağlıklı LED ışık rengi nedir?

Turuncular, sarılar ve kırmızılar gibi ışıklarınızı geceleri sıcak tutmak en iyisi olsa da, gün boyunca daha soğuk ışığın etkin olması yine de iyidir. Genel olarak, akıllı ışıklarınız yalnızca sıcaklığı değiştirirken beyaz aralığı içinde kalabilir.

Gözler için en sağlıklı ışık nedir?

Gözleriniz için en iyi aydınlatma, gün boyunca baktığınız ekranların parlaklığıyla eşleşir. Bu şekilde, zayıf aydınlatılmış metne odaklanmak için kendinizi zorlamazsınız ve arka aydınlatma retinalarınızı aşırı yüklemez. İyi bir test, ekran açıkken yanına boş bir kağıt parçası koymak ve ekranın parlaklığının kağıdın parlaklığıyla aynı olduğundan emin olmaktır. Değişen ortam aydınlatmasına uyum sağlamak için gün boyunca ekran parlaklığını ayarladığınızdan emin olun. İdeal aydınlatmada bile, 20 metreden daha uzaktaki bir nesneye odaklanarak her 20 dakikada bir rutin molalar vermek en iyisidir.

Bunlar sağlık ve akıllı aydınlatma hakkında bazı ön düşünceler. Optimize edilmiş aydınlatmanın faydaları kişiden kişiye değişecektir, ancak biraz deney yaparak uykunuzu, ruh halinizi ve üretkenliğinizi iyileştiren akıllı bir aydınlatma düzeni bulabilmelisiniz.


genel-19

Bir cevap yazın