elma Yeni verilere göre, 2021 takvim yılında Hindistan’da iPhone gönderilerinde yüzde 48 gibi büyük bir büyüme kaydetti ve tüm yıl için rekor yüzde 4,4 pazar payı kaydetme yolundaydı.

Gurugram merkezli pazar araştırma firmasına göre Apple, tüm yıl boyunca Hindistan’a rekor sayıda 5,4 milyon iPhone ve yalnızca bayram çeyreğinde (Q4) 2,2 milyon iPhone gönderdi. CMR.

Çeyrek bazında, Cupertino merkezli dev, Ekim-Aralık döneminde yüzde 34 büyüme kaydetti.

CMR, Head-Industry Intelligence Group, Prabhu Ram, “Apple, Hindistan’da en iyi yılını geçirdi, 5 milyondan fazla iPhone sattı ve oldukça rekabetçi bir akıllı telefon pazarında yüzde 4,4’lük tarihi bir pazar payı elde etme yolunda ilerliyor.” IANS’a söyledi.

Yıl boyunca Apple, yerel üretimin artan payı, agresif perakende girişimleri ve çok önemli şenlikli Deepavali satışı yoluyla güçlü tüketici talebi sayesinde pazar kazanımlarını kaydetmeye devam etti.

Ram, “Apple’ın pazar performansının anahtarı, pandemi yoluyla tedarik zincirlerini yönetebilmesi ve çeşitlendirebilmesidir. Örneğin Hindistan’da Apple, amiral gemisi iPhone modellerini üretmek için birden fazla ODM ile çalışıyor.”

bu iPhone 12 (yüzde 40 pazar payı ile) Hindistan’da dördüncü çeyrekte en çok aranan model oldu ve onu takip etti iPhone 11, SE (2020), iPhone 13 ve iPhone 13 Pro Maks modeller.

Temmuz-Eylül döneminde (Q3), Apple ülkede 1,53 milyondan fazla iPhone sevkıyatı gerçekleştirdi.

Ram, “2022’nin ilk yarısında iPhone SE 2022 sürümünün potansiyel lansmanı ve eski nesil iPhone’larında artan erişilebilirlik ve satın alınabilirlik ile Apple, Hindistan büyüme hikayesini hızlandırmak için iyi bir konumda olacak” dedi.

iPhone 11 ve XR’nin muhteşem performansından yararlanan Apple, 2020’nin şenlikli çeyreğinde Hindistan’daki akıllı telefon pazar payını ilk kez ikiye katlayarak yaklaşık yüzde 4’e çıkardı.

Apple, teknoloji devi ülkede birinci sınıf akıllı telefonlarını üretmeye/montaj etmeye hazırlanırken, yeni amiral gemisi iPhone 13’ü Hindistan’da monte etmeye başladı.

iPhone 13, Chennai’deki Foxconn fabrikasında deneme bazında monte ediliyor ve önümüzdeki yılın başlarında yurt içi pazarda ve yurt dışından ihracat için satışa sunulacak.

Apple’ın Çin’e olan bağımlılığını sona erdirmek için Hindistan ve Vietnam’da iPhone, iPad, Mac ve diğer cihazların üretimini artırdığı bildiriliyor.

Teknoloji devi, iPhone SE, 7 ve 6S ile birlikte Hindistan’da en çok satan modelleri iPhone 12, iPhone 11 ve XR’yi şimdiden bir araya getiriyor.

Apple, iPhone SE ile 2017 yılında Hindistan’da iPhone üretmeye başladı.

FacebookheyecanLinkedin


.genel-9

Bir cevap yazın