James Webb Teleskobu (JWST), birincil aynasını açmayı bitirdi ve iki hafta boyunca gerçekleşen bir dizi büyük konuşlandırmayı sonlandırdı. On yıllardır süren devasa uzay teleskobunun çalışması için tüm bu konuşlandırmaların mükemmel bir şekilde gitmesi gerekiyordu.

JWST’nin her iki tarafında, uzak Evrenden kızılötesi ışık toplamak için kullanacağı iki ana ayna paneli vardır. Her biri üç adet altın kaplama altıgen aynadan oluşuyor. Bugün, en sağdaki kanat başarılı bir şekilde açıldı, sadece bir gün sonra en sol kanat konuşlandırıldı. Artık her iki taraf da yerine kilitlendiğine göre, bu, 21 fit genişliğindeki JWST’yi oluşturan 18 ayna dizisini tamamlıyor.

JWST Noel Günü’nde uzaya fırlatıldı ve tam boyutlu ayna bir rokete sığmayacak kadar büyük olduğundan, bilim adamları onu bileşenlerinin katlanmasına izin verecek şekilde tasarladılar, bu daha önce hiç yapılmamış bir şeydi. JWST uzaya ulaştığında, tehlikeli açılma sürecine başladı. Bu haftanın başlarında, uzay aracı en karmaşık engelini kaldırdı: JWST’nin Güneş’ten gelen ışığı engellemek ve aletlerini soğuk tutmak için kullandığı bir güneş korumasının yerleştirilmesi. JWST şimdi son haliyle, bilim adamlarının aynı hizada olduklarından emin olmak için aynalarla biraz daha oynaması ve ayrıca Evren’in sırlarını ortaya çıkarmaya hazır hale getirmek için araçlarını kalibre etmeye devam etmesi gerekecek.

Yaklaşık iki hafta sonra, JWST derin uzayda nihai hedefine ulaşacak. JWST’den ilk görüntülerin bazılarını almak için yaza kadar beklememiz gerekecek, ancak muhtemelen beklemeye değecek.genel-2

Bir yanıt yazın