Apple, Pazartesi günü piyasa değerinde 3 trilyon dolarlık sembolik eşiği aştı. Bu borsa tarihinde bir ilk. Bu değerleme, sembolik kurucu Steve Jobs’un ayrılmasından bu yana değeri neredeyse on kat artan bir grubun başarısına tanıklık ediyor.

Başlık daha sonra biraz değer kaybetti. Nasdaq’ta listelenen unvanın baş harfleri olan AAPL, Pazartesi günü kapanışta 2.986 milyar dolar ağırlığındaydı.

Microsoft, borsa değeri 2.000 milyar doların üzerinde olan dünyadaki tek şirkettir.

Apple hisse senedi değerlemesi.

Teknoloji için zor bir bağlamda rekor

Apple, halka arzından 38 yıl sonra, Ağustos 2018’de piyasa değerlemesinde 1.000 milyar doları aşan ilk şirket oldu. O zaman Apple’ın 2.000 milyar dolarlık değeri aşması için sadece iki yıla ihtiyacı vardı. Daha sonra 3 trilyon dolar değerinde olması 16 ay sürdü.

Bu rekor değerleme, çiplerin ve elektronik cihazların imalatında yine de gerekli olan bileşenlerin eksikliği bağlamında not edilmelidir. Apple, pandemi ve tedarik zinciri durumu nedeniyle geçen yıl yaklaşık 6 milyar dolar gelir kaybetti.

Genel kamu mikrobilgisayarının başlangıcında yaratılmasından 45 yıl sonra, Apple daha sonra iPhone ile akıllı telefona döndü. 2007’de piyasaya sürülen amiral gemisi ürünü, 2020/21 mali yılında 191.9 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Şimdiye kadar bir rekor.

Steve Jobs’un halefi Tim Cook, Apple’ı yeniden icat edebildi. Bu sert görünüşlü mühendis, net stratejik yönergeleri, pragmatizmi ve Apple’ın içerik ve hizmet teklifini geliştirme kararı sayesinde Wall Street’i hızla kazandı.

Eylül ayında piyasaya sürülen iPhone 13’ün başarısına eklenen bu yeni büyüme motoru, Apple’ın önümüzdeki aylarda zayıflamamasına olanak sağlamalı. Şirket ayrıca bu çiplerin Intel’den ev çipi Apple Silicon’a tam geçişinin bu yıl tamamlanması gerektiğine söz verdi. Apple, tümü Apple Silicon tarafından desteklenen yeni bir Mac Pro, daha güçlü bir Mac mini ve büyük ekranlı bir iMac Pro’yu bu yıl piyasaya sürmeyi planlıyor.genel-15

Bir cevap yazın