J- Boom ve Sun Shield dağıtımı. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Kavramsal Görüntü Laboratuvarı

Webb misyon operasyon ekibi, güneş siperliğinin iki “kolundan” ilkini genişletti – patlamanın ortasındaki liman (sol taraf).

Liman orta patlaması dağıtımının kritik adımının günün erken saatlerinde başlaması planlandı. Ancak ekip, orta bomun konuşlandırılmasından önceki son hazırlık adımı olarak güneşlik kapağının tamamen sarıldığını doğrulamak için çalışmayı durdurdu.

Kapağın yuvarlandığını göstermesi gereken anahtarlar, olması gerektiği zaman tetiklenmedi. Bununla birlikte, ikincil ve üçüncül kaynaklar, sahip olduğunu doğruladı. Sıcaklık verileri, güneşlik kapağının bir sensörden gelen güneş ışığını engellemek için açıldığını gösteriyor gibiydi ve jiroskop sensörleri, güneşlik kapağı açma cihazlarının etkinleştirilmesiyle tutarlı hareket gösterdi.

Analizden sonra, görev yönetimi düzenli olarak planlanan konuşlandırma sırası ile ilerlemeye karar verdi. Motorla çalıştırılan orta bomun beş teleskopik segmentinin yerleştirilmesi EST 13:30 civarında başladı ve kol saat 16:49’da tam açılmaya ulaşana kadar sorunsuz bir şekilde uzadı.

Webb’in dağıtım adımlarının tümü insan tarafından kontrol edildiğinden, bugünün etkinliklerinin gösterdiği gibi dağıtım takvimi değişmeye devam edebilir. 18:30’dan kısa bir süre önce, ekip bu gece sancak orta bomunu konuşlandırmaya karar verdi ve bu konuşlandırmanın ilk adımları 18:31’de başladı.uzay-2

Bir yanıt yazın