Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Kavramsal Görüntü Laboratuvarı

Webb’in patlama ortasındaki ikinci güneş korumasının başarılı bir şekilde uzatılmasıyla birlikte, gözlemevi bir başka kritik dağıtım dönüm noktasını geçti. Webb’in güneşliği artık uzaydaki tam, uçurtma şeklindeki formuna benziyor.

Mühendisler ikinci (sancak) orta bomunu 18:31 EST’de yerleştirmeye başladılar ve işlemi yaklaşık 22:13 EST’de tamamladılar.

Son iki gün içinde güneşlik korumasının ve orta patlama dağıtımlarının tamamlanması Webb için kritik bir dönüm noktasını işaret ediyor: hepsi 107 membran serbest bırakma cihazı Güneşliğin açılması için her birinin çalışması gereken, güneşlik açılmasıyla ilişkili olan – şimdi başarıyla serbest bırakıldı. Webb’de bu ‘patlayıcı olmayan aktüatörlerden’ toplam 178 adet bulunur; 107, güneşliği güvenli tutmak için kullanıldı ve açılmadan önce katlandı.

Orta bomlar, her biri bir motor tarafından tahrik edilen uzay aracından yatay olarak yavaşça dışarı doğru itilirken, güneş kalkanının katlanmış zarlarını da kendileriyle birlikte çektiler. Bu, güneş siperini gözlemevi boyunca tam 47 fit genişliğe kadar genişletti.

Webb gözlemevi müdürü Keith Parrish, “Orta bomlar, güneş siperliğinin beygir gücüdür ve zarları açmak ve bu ikonik şekle çekmek için ağır kaldırma işini yapıyor” dedi. NASAGoddard Uzay Uçuş Merkezi.

Dağıtımlar bugün beklenenden daha uzun sürmüş olsa da, bunun nedeni operasyon ekibinin dikkatli bir şekilde ve öngörülemeyen durumlarla başa çıkmak için belirledikleri protokollere göre ilerlemesiydi.

“Bugün, dağıtım programımızın değişebileceğini düşünmediğimizi, ancak bizim beklemek değiştirmek için, “dedi Parrish. “Takım bu tür bir durum için prova ettiğimiz şeyi yaptı – dur, değerlendir ve bir planla metodik olarak ilerle. Tüm bu dağıtım süreciyle ilgili daha gidecek çok yolumuz var.”

İki orta bom kolu artık son konumlarında kilitlenmiştir. Ekip, güneş korumasının açılmasının son aşamasına dönerken, güneşlik membranlarını uygun yerlerinde tutacaklar: gerdirme.

Önümüzdeki günlerde ekip, beş güneşlik katmanının her birini ayıracak ve ardından tek tek gererek onları son gergin şekline gerecek. Bu, ısının yayılmasına izin vermek için membranlar arasında boşluk yaratacak ve güneş korumasının ardışık her katmanını aşağıdakinden daha soğuk hale getirecektir.

Webb’in mühendisleri, Güneş’e en yakın olan ve en yüksek sıcaklıklara ulaşacak olan en büyük ve en düz katman olan alt katmanla başlayacak. Birincil aynaya en yakın olan beşinci ve en küçük katmana sırayla ilerleyecekler. Katmanları germek, çok sayıda makara ve kablo yönetim cihazı aracılığıyla toplam 90 kabloyu sarmak için birkaç motoru etkinleştirmek için komutlar göndermeyi içerir. Güneşlik gerdirme işlemi en az iki gün sürecektir, ancak sürecin karmaşıklığı ve makinede yerleşik olan esneklik nedeniyle daha uzun sürebilir. zaman çizelgesi.uzay-2

Bir cevap yazın