Tasarım ve Arayüz

Windows 11, işletim sistemine yepyeni daha Mac benzeri bir arayüz getiriyor. Yuvarlatılmış köşeleri ve pastel tonları ile sade bir tasarıma sahiptir. İkonik başlat menüsü ayrıca tıklama ile birlikte ekranın merkezine hareket eder. Ancak, isterseniz bunları Windows 10’da olduğu gibi sola geri taşıyabilirsiniz.

Windows 11, ortalanmış başlat menüsü ve görev çubuğu ile yeni bir tasarıma sahiptir.

Android Uygulama Entegrasyonu

Android uygulamaları, Amazon Appstore aracılığıyla Microsoft Store’da olacak (hemen olmasa da) (Samsung Galaxy telefonunuz varsa Windows 10’da Android uygulamalarına erişmenin birkaç yolu vardı, ancak bu onu yerel yapacak.) Bu, Windows kullanıcılarının yıllardır beklediği bir şey ve mobil ve dizüstü bilgisayar cihazlarının birleştirilmesini sağlayacak bir gelişme olacak.

Android uygulamalarını Windows 11’de bilgisayarınıza indirebileceksiniz.

Daha İyi Sanal Masaüstü Desteği

Windows 11, kişisel, iş, okul veya oyun kullanımı için aynı anda birden fazla masaüstü arasında geçiş yaparak, Mac’lere daha çok benzeyen bir şekilde sanal masaüstleri kurmanıza olanak tanır. Windows 10’da bunu kurmak ve kullanmak daha zordu.

Windows 10’a kıyasla Windows 11’de farklı sanal masaüstleri oluşturmayı ve bunlar arasında geçiş yapmayı daha kolay bulacaksınız.

Monitörden Dizüstü Bilgisayara Daha Kolay Geçiş

Yeni işletim sistemi, Snap Groups ve Snap Layouts adı verilen ve aynı anda kullandığınız uygulamaların koleksiyonları olan ve görev çubuğunda bulunan ve daha kolay görev geçişi için aynı anda açılabilen veya küçültülebilen özellikleri içerir. Ayrıca, açık pencerelerinizin bulunduğu yeri kaybetmeden bir monitörü daha kolay takıp çıkarmanıza olanak tanır.

Snap Layouts ve Snap Groups sayesinde farklı pencere ve uygulama gruplarını bir arada gruplamak ve bir masaüstü ile monitör arasında geçiş yapmak daha kolay olacak.

Görev Çubuğuna Microsoft Teams Eklendi

Teams bir facelift alıyor ve doğrudan Windows 11 görev çubuğuna entegre edilecek, bu da erişimi kolaylaştıracak (ve biraz daha Apple’ın FaceTime’ı gibi). Ekiplere Windows, Mac, Android veya iOS’tan erişebileceksiniz.

Microsoft Teams, daha kolay görüntülü arama için Windows 11’de doğrudan görev çubuğuna yerleştirilmiştir.

Widget’lar

Son Windows 10 güncellemesi de dahil olmak üzere, bir süredir buralardayken (Windows Vista’daki masaüstü gadget’larını hatırlıyor musunuz?), artık widget’lere doğrudan görev çubuğundan erişebilir ve istediğinizi görmek için onları kişiselleştirebilirsiniz.

Hava durumu, haberler, hisse senetleri ve daha fazlası hakkında bir bakışta bilgileri görmek için Windows 11’deki görev çubuğundan widget’ları başlatın.

Gelişmiş Dokunmatik Ekran, Ses ve Kalem Desteği

Tabletler için Microsoft, görev çubuğundaki simgeler arasında daha fazla boşluk ve hareketler ekleyerek dokunma deneyimini geliştirmeyi amaçladı. Windows 11 ayrıca dijital kaleminize dokunsallık ekler, böylece not almak veya çizim yapmak için kullanırken titreşimleri duyabilir ve hissedebilirsiniz. Son olarak, işletim sistemi, sistem genelinde sesle yazma ve komutları tanıtır.

Microsoft, Windows 11’in tabletlerde kullanımını Windows 10’dan daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Oyun Oynamayı Geliştirmek için Xbox Teknolojisi

Windows 11, Windows PC’nizde oyun oynamayı geliştirmek için Xbox konsollarında bulunan Otomatik HDR ve DirectStorage gibi belirli özellikleri alacaktır. Bu, Microsoft için PC’leri ve Xbox konsollarını entegre etmeye yönelik başka bir hamleyi işaret ediyor.

Windows 11, daha iyi oyun için Xbox’tan bazı teknik eklemeler getiriyor.

Bir yanıt yazın