Boeing’in Starliner’ı, yıllar süren gecikmeler ve güvenlik endişelerinin yanı sıra, astronotların zaten hazır olduğu ve gitmeye hazır olduğu sırada iptal edilen iki fırlatma girişiminin ardından Florida’dan havalandı.

NASA Cuma günü yaptığı açıklamada, Boeing Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan gelecek hafta yapılması planlanan Dünya’ya dönüşünün tekrar ertelendiğini söyledi.

26 Haziran’da yeniden planlanan dönüşteki gecikmenin, ilk gecikmeye neden olan pervane arızalarının ve helyum sızıntılarının incelenmesi için daha fazla zaman tanıyacağı belirtildi.

Starliner’ın başlangıçta yaklaşık sekiz gün sürmesi planlanan ISS’ye ilk mürettebatlı görevi henüz belirlenmeyen bir tarihe kadar uzatıldı.

Uzay gemisi, yıllarca süren gecikmeler ve güvenlik korkularının yanı sıra astronotların kemerleri bağlandığı ve gitmeye hazır olduğu sırada iptal edilen iki fırlatma girişiminin ardından 5 Haziran’da Florida’dan United Launch Alliance Atlas V roketinin üzerinde fırlatıldı.

NASA Cuma günü geç saatlerde yayınlanan bir blog yazısında, “NASA ve Boeing liderliği, Starliner Mürettebat Uçuş Testi uzay aracının Dünya’ya dönüşünü ayarlıyor” dedi.

“26 Haziran Çarşamba günü yapılan bu hareket, Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda planlanan bir dizi uzay yürüyüşünden ayrılması ve inmesi arasındaki çelişkiyi ortadan kaldırırken, aynı zamanda görev ekiplerine itki sistemi verilerini incelemeleri için zaman tanıyor” dedi.

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich, “Zamanımızı ayırıyoruz ve standart görev yönetimi ekibi sürecimizi takip ediyoruz” dedi.

“Randevu ve yanaşma sırasında gözlemlediğimiz küçük helyum sistemi sızıntılarını ve itici performansını yönetmeye ilişkin karar verme sürecimizi veriye bırakıyoruz” dedi.

Stitch, her ikisi de eski ABD Donanması test pilotları olan Butch Wilmore ve Suni Williams adlı iki astronotun görev yaptığı Starliner’ın “uzay istasyonuna kenetlendiğinde yörüngede iyi performans gösterdiğini” söyledi.

NASA, mürettebatın istasyondan ayrılmak için acele etmediğini, çünkü istasyonun malzeme bakımından zengin olduğunu ve “istasyonun programının Ağustos ortasına kadar nispeten açık olduğunu” söyledi.

İlk ISS yanaşması, Starliner’ın hassas manevra sağlayan bazı iticilerinin başlangıçta devreye girememesi nedeniyle bir saatten fazla gecikti.

Lansman öncesinde Starliner’ı etkileyen bir helyum sızıntısının olduğu biliniyordu. Yanıcı olmasa da helyum, tahrik sistemine basınç sağlar.

Ancak uçuş sırasında başka sızıntılar da ortaya çıktı.

© 2024 AFP

Alıntı: Boeing Starliner’ın Dünya’ya dönüşü yine ertelendi (2024, 22 Haziran) 22 Haziran 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-06-boeing-starliner-earth-delayed.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1