Nyx Bikini’in Ariane 6’daki diğer ilk yolcuların yanına yerleştirilmesi. Kredi: Avrupa Uzay Ajansı

Avrupa’nın en yeni roketi yakında fırlatılacak ve her biri benzersiz bir hedefe, varış noktasına ve kendi evindeki ekibe sahip birçok uzay görevini beraberinde getirerek onlara tezahürat yapacak. İster geriye dönüp Dünya’yı incelemek için yeni uydular fırlatsın, ister derin uzaya göz atın, ister yörüngedeki önemli yeni teknolojileri test etsin, Ariane 6’nın ilk uçuşu bu etkileyici, ağır yük fırlatıcısının çok yönlülüğünü ve esnekliğini sergileyecek.

Avrupa’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıma girişimi için seçilmesinin hemen ardından, Exploration Company’nin Nyx Bikini’si balistik bir yeniden giriş gösterisi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Nyx Bikini, Exploration Company’nin atmosferik yeniden girişe ilişkin ilk verilerini almasına ve matematiksel modellerini kalibre etmesine olanak sağlayacak, yaklaşık 60 cm çapında (yaklaşık büyük bir abajur boyutunda) bir teknoloji göstericisidir.

Ariane 6 misyonunun sonunda, Avrupa’nın yeni roketinin üst aşaması Dünya çevresinde yaklaşık 28.800 km/saat hızla uçacak. Üst aşamanın kendisini Dünya atmosferine ateşli ve güvenli bir şekilde atmaya göndermesinden birkaç dakika önce, Nyx Bikini de Dünya’ya düşmek üzere ayrılacak.

Ariane 6 üst kademesinden farklı olarak Nyx Bikini, yeniden giriş sırasında oluşan 2.100°C’ye kadar yoğun ısıya dayanacak şekilde tasarlandı.

Yalnızca dokuz ayda ve 2 milyon avronun altında bir maliyetle geliştirilen Nyx Bikini, Avrupa’nın yeni uzay sektörünün bir örneği.

The Exploration Company CEO’su Hélène Huby şöyle açıklıyor: “Endüstriyel açıdan bakıldığında, Nyx Bikini’i taslaktan kalifikasyona kadar sadece dokuz ayda inşa etmek, bir start-up olarak tedarik zinciri ortaklarına kendimizi kanıtlamamıza, gelişimimizi ve üretimimizi kanıtlamamıza olanak sağladı. Bu, riskleri kabul ederken uzay aracını hızlı bir şekilde ve çok daha az maliyetle inşa edebileceğimizi gösteriyor.”

Ariane 6 lansmanı: Nyx ​​Bikini için açılış ekranı

Sanatçının, The Exploration Company’nin Nyx Bikini yeniden giriş kapsülü göstericisinin Dünya atmosferine girerkenki görüntüsü. Kredi bilgileri: Araştırma Şirketi

Yeniden giriş kapsülündeki bazı donanımlar uzay için tasarlanmamıştır; örneğin aviyonik donanım (uzay aracının “beyni”) drone endüstrisinden alınmıştır ve uzayda alabileceği radyasyona dayanacak nitelikte değildir. Nyx Bikini görevi yalnızca üç saat süreceği için ciddi bir arıza riski düşüktür ve Earth için yerleşik donanımın kullanılması, inşaat maliyetlerini ve süresini azaltmanın bir yoludur.

Diğer bir örnek ise Nyx Bikini’nin Pasifik Okyanusu’na inerken evini nasıl telefon ettiği: standart bir uydu telefonu kullanacak. Simülasyonlar bunun işe yarayacağını gösteriyor ancak telefon terminali, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, geri dönen bir uzay aracının içinden kullanılmak üzere tasarlanmamıştı.

Bikini kontrolsüz bir kapsüldür, dolayısıyla ısı kalkanı geriye doğru yuvarlanıp yeniden içeri girmesini önlemek için üç kanat, Bikini’yi ısı kalkanı ileri doğru yeniden girmeye zorlayacaktır. Bu teknik çözüm daha fazla risk taşır ancak pahalı ve karmaşık iticilerden daha ucuzdur.

Hélène şöyle açıklıyor: “Bu risklerden biri gerçekleşirse hiçbir veri toplayamayız ve misyonumuz başarısız olur, ancak teknik yeteneklerimiz, endüstriyel süreçlerimiz, tedarik zinciri ortaklarımız ve yasal ve Yeniden giriş lisansını güvence altına almanın teknik yolu.”

Hélène şöyle devam ediyor: “Bu görev, Avrupa’da yeniden kullanılabilir bir uzay kapsülünün önünü açan ilk adımdır. Avrupa’nın farklı geçmişlerinden ve ülkelerinden sayısız insandan, onlara ilham verdiğimiz için bize teşekkür eden sayısız mesaj alıyoruz, çünkü şirketimiz, Avrupa’nın Dünyaya faydalı, cesur ve öncü teknolojiler.”

“Ariane 6 ile bu ilk fırlatma, The Exploration Company olarak hepimiz için özel bir zaman olacak çünkü uzaya da ilk kez gideceğiz. Ekibimiz bunu birlikte deneyimleyecek ve duygularımız yoğun olacak. ,” diyor Hélène,

“Görevin sonucu ne olursa olsun, Bikini kapsülümüzü eşi benzeri görülmemiş bir yüksek hız ve düşük maliyetlerle inşa etmek ve nitelendirmek için katkıda bulunan ekibimize ve ortaklarımıza aralıksız çalışmaları için minnettarım.

“Bu aynı zamanda görev başarısızlığının bazı risklerini kabul ettiğimiz anlamına da geliyor. Bu, DNA’mızı yansıtıyor: ilk görevlerimizde, mükemmel kapsülü oluşturmak yerine öğrenmeye ve hızlı tekrarlamaya (bu daha fazla risk, aynı zamanda daha hızlı öğrenme anlamına gelir) öncelik veriyoruz.”

Peki isim?

Helene sözlerini şöyle bitiriyor: “Bu isim şaka amaçlı seçilmişti, çünkü kapsül aşağıya sıçradığında neredeyse ‘çıplak’ görünüyordu ve bikini mayosu 1960’larda icat edildiğinde oldukça yenilikçiydi.”

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Ariane 6 lansmanı: Splashdown for Nyx Bikini (2024, 21 Haziran), 21 Haziran 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-06-ariane-splashdown-nyx-bikini.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan adil anlaşmalar dışında, hiçbir kısmı yazılı izin olmadan çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1