Erin Rezich, Ian Haskin, QuynhGiao Nguyen, Jason Hill (Zero-G personeli) ve George Butt, UBER yükü üzerinde test operasyonları yürütürken Ay’ın yerçekimini deneyimliyor. Kredi bilgileri: Sıfır-G

NASA araştırmacılarından oluşan ekipler, ajansın uzay araştırma hedeflerini destekleyen yenilikleri ilerletmeyi amaçlayan bir dizi parabolik uçuşta yeni nesil teknolojilerini mikro yerçekimi testine tabi tutuyor.

Bu parabolik uçuşlar ağırlıksızlığa bir geçit sağlayarak araştırma ekiplerinin donanımlarıyla azaltılmış yerçekimi koşullarında yaklaşık 22 saniyelik aralıklarla etkileşime girmesine olanak tanıyor. Şubat ayından Nisan ayına kadar süren uçuşlar Zero Gravity Corporation’ın G-FORCE ONE uçağında gerçekleşti ve birçok gelecek vaat eden uzay teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı oldu.

Temel Regolith Özellikleri, Kullanımı ve Su Yakalama (FLEET) projesi kapsamında araştırmacılar, ay ve Mars yerçekiminde bir regolit simülasyonunda ultrasonik bıçak teknolojisini test etti. Dünya’da titreşimli aletler, alet ile toprak arasındaki kuvvetleri azaltır, bu da sistemin karşılaştığı reaksiyon kuvvetlerini de azaltır. Bu tür azalmalar, uzayda kullanılan alet sistemleri için kütle tasarrufu potansiyeline işaret etmektedir.

Bu uçuş testi, Ay ve Mars’ta ultrasonik bir aletle elde edilen kuvvet azalmasının büyüklüğünü belirlemeyi amaçlıyor. Kazı da dahil olmak üzere regolit etkileşimi, NASA’nın uzun süreli ay ve Mars görevlerini destekleme kaynakları açısından önemli olacaktır.

Yeni nesil NASA teknolojileri uçuşta test edildi

QuynhGiao Nguyen deney notları alırken Pierre-Lucas Aubin-Fournier ve George Butt paraboller arasındaki toprak sıfırlama periyodu sırasında deney operasyonlarını yönetiyor. Kredi bilgileri: Sıfır-G

“Bu deney, NASA ile Montreal, Quebec’teki Concordia Üniversitesi arasında üç yıldır yürütülen uluslararası çabanın başarısını temsil ediyor. Parabolik bir uçuş deneyi yapmak benim için NASA’nın yapılacaklar listesinde yer alan bir maddeydi ve bunu yapmak daha da özeldi. Doktora tezim için ekibimle ve herkesin bunu gerçeğe dönüştürme çabasıyla gurur duyuyorum” dedi NASA’nın Cleveland, Ohio’daki Glenn Araştırma Merkezi’nde proje sorumlusu araştırmacısı Erin Rezich.

FLEET projesi aynı zamanda yörünge altı bir roket üzerinde gelecekteki uçuş testleri için planlanan ayrı bir yük kapasitesine de sahiptir. Titreşimli Ay Regolith Konveyörü, ay regolit simülantlarının (toprak) azaltılmış yerçekimi ortamında vakumda dikey taşınmasını incelemek için granüler bir malzeme (regolit) taşıma sistemi gösterecek.

Bu iki FLEET yükü, kazı davranışının ve kazılan toprağın azaltılmış yerçekimi ortamında nasıl taşınacağının anlaşılmasını artırır.

  • Yeni nesil NASA teknolojileri uçuşta test edildi

    Soldan Sağa: Pengyu Zhang, Rayne Wolfe ve Jacob Kocemba (Madison’daki Wisconsin Üniversitesi), NASA İsteğe Bağlı Elektronik Üretimi (ODME) projesi için yarı iletkenlerle ilgili Elektrohidrodinamik (EHD) mürekkep püskürtmeli yazıcı test üretim süreçlerini kontrol ediyor. Kredi bilgileri: Sıfır-G

  • Yeni nesil NASA teknolojileri uçuşta test edildi

    (Soldan sağa) Paul Deffenbaugh (Sciperio), Cadré Francis (NASA MSFC), Christopher Roberts (NASA MSFC), Connor Whitley (Sciperio) ve Tanner Corby (Redwire Space Technologies), Talep Üzerine Elektronik Üretimi (ODME) Gelişmiş’i işletiyor Uzayda elektronik üretiminin potansiyel kapasitesini göstermek için sıfır yerçekimindeki takım plakası yazıcısı. Kredi bilgileri: Sıfır-G

3D baskı teknolojileri mikro yerçekimini ele alıyor

Ajansın Talep Üzerine Elektronik Üretimi (ODME) projesi kapsamında araştırmacılar, Uluslararası Uzay İstasyonunda elektronik ve araçların kullanımını kolaylaştırmak için 3D baskı teknolojilerini test etti.

İlk mikro yerçekimi ortam testini gerçekleştiren ODME Advanced Toolplate ekibi, daha fazla yetenek sağlayan ve alet değişimini azaltan, önemli ölçüde daha küçük, 3D baskılı yeni bir takım seti değerlendirdi. Araç plakası, yeni teknolojilerin uzay istasyonuna gönderildikten sonra entegre edilebilmesi için sekiz adet değiştirilebilir araç başlığı sunar. 3D yazıcı bileşeni, yapısal sistemler ve mürettebat izleme sistemleri için elektroniklerin ve sensörlerin uzayda üretilmesine ve metallerin çok malzemeli 3D baskısına olanak sağlar.

NASA araştırmacıları, ajansın uzayda esnek elektronik üretimine yönelik ODME projesi kapsamında geliştirilen başka bir 3D baskı teknolojisini test etti. Uzay Destekli Gelişmiş Cihazlar ve Yarı İletkenler ekibi, uzay istasyonunda yarı iletken cihaz üretimi için elektrohidrodinamik mürekkep püskürtmeli yazıcı teknolojisi geliştiriyor. Yazıcı, gelecekte çeşitli malzeme sistemleri için güncellenebilecek tek bir geliştirme kartuşuyla elektronik ve yarı iletkenlerin basılmasına olanak sağlayacak.

Alıntı: Uçuşta test edilen yeni nesil NASA teknolojileri (2024, 20 Haziran) 20 Haziran 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-06-jenerasyon-nasa-technologies-flight.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan adil anlaşmalar dışında, hiçbir kısmı yazılı izin olmadan çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1