Şili’deki Las Campanas Gözlemevi’ndeki Dev Magellan Teleskobu muhafazasının görüntüsü. Katkıda bulunanlar: IDOM / Dev Magellan Teleskobu – GMTO Corporation

Mimarlık ve Mühendislik firması IDOM, dünyanın en büyük mekanize akıllı binalarından birinin nihai tasarım incelemesini başarıyla tamamladı.

2030’ların başında faaliyete geçmesi planlanan Dev Macellan Teleskobu IDOM ile tasarım aşamasını tamamladı ve Şili’de inşa edilecek. Teknolojik açıdan üstün olan bu tesis, hızlı dönen, devasa muhafazası ve gelişmiş optikleri ile gözlem yeteneklerini geliştirecek ve Hubble gibi mevcut teleskoplardan daha iyi performans gösterecek.

Dev Magellan Teleskop Muhafazası İnşaata Hazır

Dev Magellan Teleskobu ve IDOM, 13 Haziran’da dünyanın en büyük astronomi tesislerinden biri olacak teleskopun muhafazasının son tasarım incelemesini geçtiğini ve artık Şili’de inşaata hazır olduğunu duyurdu. İnceleme, şu anda %40’ı yapım aşamasında olan ve 2030’ların başında faaliyete geçme yolunda olan teleskop için önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor.

“On uluslararası konu uzmanından oluşan bir ekip, IDOM ve Giant Magellan Telescope’un iki yıllık tasarım çalışmasını doğruladı. Muhafazanın nihai tasarımı benzersizdir ve teknik yönetim, tasarım ve mühendislik açısından önemli bir başarıdır. Dev Magellan Teleskobu Saha Altyapısı, Çevreleme ve Tesisler Müdürü Bruce Bigelow, “İnşaata doğru ilerlerken komitenin profesyonel değerlendirmesinden dolayı çok müteşekkiriz” dedi. “Aynı zamanda inşaatın başlaması için teklif almaya başlayacağımız satın alma aşamasına doğru ilerlemekten de inanılmaz heyecan duyuyoruz.”


Haziran 2024’te Dev Magellan Teleskobu’nun muhafazası son tasarım incelemesinden geçti ve artık Şili’de inşaata hazır. 65 metre yüksekliğindeki muhafaza, şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük mekanize binalardan biri olacak ve engelsiz bilimsel gözlemler için 25,4 metrelik teleskopu ortaya çıkaracağından tam dönüşünü 4 dakikada tamamlayabilecektir. Katkıda bulunanlar: Dev Magellan Teleskobu – GMTO Corporation, IDOM, OJO, Proven Productions

Tasarım ve Mühendislik Mükemmelliği

Tamamlandığında, 65 metre yüksekliğindeki muhafaza, şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük mekanize binalardan biri olacak ve modern mühendislik ve hassas üretimin gerçek bir başarısını temsil edecek. 5.000 metrik tonun üzerindeki ağırlıkla muhafaza, tam dönüşünü dört dakikada tamamlayabilecek ve engelsiz bilimsel gözlemler için 25,4 metrelik teleskopu ortaya çıkaran 46 metre yüksekliğinde panjur kapılarıyla donatılacak. Akıllı bina, bir milyar ışık yılından daha uzaktaki gökyüzündeki gök cisimlerini takip eden dünyanın en büyük yedi aynasını koruyarak teleskobun çalışma ortamını kontrol etmek için akıllıca tasarlandı.

Avrupa Güney Gözlemevi’nin Aşırı Büyük Teleskop kubbesinin başarılı kavramsal tasarımının ardından IDOM, Amerika liderliğindeki 14 üniversite ve araştırma kurumundan oluşan uluslararası bir konsorsiyum tarafından inşa edilen Dev Magellan Teleskobu ile astronomi tesislerinin tasarımına önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Konsorsiyumun sağladığı yetenek yelpazesi, 36 eyalette teleskopun inşası, test edilmesi ve tasarım çalışmaları ile Amerika ekonomisini canlandırıyor.

Dev Magellan Teleskobu Muhafazası, İskelesi ve Dağının Kesiti

Dev Magellan Teleskobu muhafazasının, iskelesinin ve montaj yerinin kesiti. Katkıda bulunanlar: IDOM / Dev Magellan Teleskobu – GMTO Corporation

Güçlü Ortaklıklar Kurmak

“Kasa tasarımcısı olarak IDOM ile güçlü ve verimli bir ortaklık kurduk. Büyük ve karmaşık hareketli yapılardaki mühendislik uzmanlıkları ile birleşen tanınmış mimari başarıları, bu eşsiz yapının tasarımında kritik öneme sahiptir” dedi Giant Magellan Proje Müdürü William Burgett. “IDOM ekibinin gösterdiği özveri ve detaylara gösterilen özen, dünyadaki en güçlü yer tabanlı teleskoplardan biri olma yolunda önemli bir rol oynadı.”

IDOM, rekabetçi, küresel bir araştırma ve kapsamlı bir değerlendirme sürecinin ardından iki yıldan fazla bir süre önce Dev Magellan Teleskobu muhafaza tasarımını geliştirmeye başladı.

IDOM Kuzey Amerika Başkanı Tom Lorentz şunları söyledi: “Ekibimiz, Dev Magellan Teleskobu muhafazasının zorluğuna, bu yapının yaşamımızın en önemli bilimsel keşiflerinden bazılarının mümkün kılınmasından sorumlu olacağını bilerek yaklaştı.” dedi. “Başarılı bir tasarım sunmuş olmaktan gurur duyuyoruz ve Dev Magellan Teleskobu’nun başarısını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Dev Macellan Teleskobu Zirvesi Havadan Görünümü

Şili’deki Las Campanas Gözlemevi’ndeki Dev Magellan Teleskobu muhafazasının ve montaj yerinin kesitsel görünümü. Katkıda bulunanlar: IDOM / Dev Magellan Teleskobu – GMTO Corporation

İnşaat ve Teknolojideki Gelişmeler

Muhafazanın içinde yer alan teleskop bileşenlerinin yapımı hızla ilerlemektedir. Örneğin, geçen yıl Arizona’da yedinci ve son ana aynanın imalatına, Illinois’de ise 39 metre yüksekliğindeki montaj yapısının imalatına başlandı. Diğer ilerlemeler arasında teleskobun ilk uyarlanabilir ikincil aynasının neredeyse tamamlanması ve Arizona, Kaliforniya, Massachusetts ve Teksas’taki bir dizi yüksek çözünürlüklü görüntüleyici ve spektrografta önemli ilerlemeler yer alıyor.

Bu optik teknolojiler, Giant Magellan’ın, diğer Macellan’lara kıyasla on kat daha fazla çözünürlük artışına sahip olmasını sağlayacak. Hubble uzay teleskobu ve günümüzün en iyi teleskoplarının 200 katına kadar güç sağlar. Çığır açan teknolojiler, evrenin evrimi, kimyasal elementlerin kökenleri ve uzak gezegenlerde yaşamın ilk kez keşfi hakkında benzersiz bilgiler sunarak dünya çapındaki bilim adamlarına güç verecek.

Muhafaza tasarımının dönüm noktasının tamamlanmasıyla birlikte Dev Magellan Teleskobu, muhafazanın inşasıyla astronominin geleceğine damgasını vuracak bir firma için küresel bir arayışa hazırlanıyor.uzay-2