Yeni veri merkezlerine destek, uzun vadeli Ar-Ge finansmanı ve yeni teknolojiler için iyileştirilmiş, merkezi düzenleyiciler, İşçi Partisi’nin 2024 manifestosunda yer alan temel teknoloji politikası taahhütleri arasında yer alıyor.

İşçi Partisi 2024 manifestosunu 4 Temmuz genel seçimleri öncesinde yayınladı.

İşte temel teknoloji politikaları İşçi manifestosu Startup’ların, yatırımcıların ve sektör paydaşlarının bilmesi gereken bir konu.

Veri merkezi planlama reformu

Birleşik Krallık’ın büyüyen yapay zeka sektörü için yeterli bilgi işlem olduğundan emin olmak amacıyla İşçi Partisi, “yeni veri merkezlerinin önündeki planlama engellerini kaldıracağını” söyledi.

Politika, veri merkezi projelerini “ulusal açıdan önemli” olarak tanımlayacak, Telgraf rapor edildiYani planlama kararlarını yerel meclisler yerine bakanlar verecek.

Şehirleri çevreleyen yeşil kuşaklardaki kahverengi alanlarda inşa edilen daha fazla veri merkezi görülecektir. 2,5 milyar £ değerindeki “hiper ölçekli” veri merkezi planları, mevcut kurallar uyarınca geçen yıl engellendi.

İşçi ayrıca “mevcut araştırma programlarını bir araya getirecek ve veriye dayalı kamu hizmetlerinin sunulmasına yardımcı olacak” bir Ulusal Veri Kütüphanesi kuracağını da söyledi.

Özel sermaye vergisi ‘boşluğunun’ kapatılması

İşçi, “özel sermayenin performansa bağlı ödemelerin sermaye kazancı olarak değerlendirildiği tek sektör olduğunu” ve bu “boşluğu” kapatacağını söyledi.

Manifestoda daha fazla ayrıntı yer almıyor. İlk olan politika rapor edildi ile KereBu, özel sermaye fonu tarafından elde edilen kârların, daha düşük sermaye kazanç oranı yerine gelir olarak vergilendirileceği anlamına gelir.

Çözüm Vakfı düşünce kuruluşuna göre, her yıl yaklaşık 2.000 kişi, yılda 2 milyar £ tutarında ve ortalama 1 milyon £ kazanç elde eden taşınan faiz alıyor.

Uzun vadeli Ar-Ge

İşçi Partisi, kilit araştırma ve geliştirme kurumlarına sağlanan “kısa finansman döngülerinin” 10 yıllık bütçeler lehine bir kenara atılması gerektiğini söyledi. Yaklaşık bir ila beş yıl arasındaki daha kısa finansman döngüleri, uzun vadeli planlamayı engellediği için eleştirildi.

Parti, bunun aynı zamanda Ar-Ge inovasyonunun önünde bir başka engel olarak gördüğü satın alma sürecini de basitleştireceğini söyledi.

Düzenleyiciler

İşçi Partisi, düzenleyicilerin mevcut durumuna dikkat çekerek onları “yeni teknolojilerin dramatik gelişimiyle başa çıkmak için yetersiz donanıma sahip” olarak tanımladı.

Parti, hükümetin mevcut işlevlerini bir araya getirecek bir Düzenleyici Yenilik Bürosu oluşturacağını söyledi. İşçi, ofisin daha kısa onay süreleri ve daha fazla mevzuatlar arası koordinasyonla daha hızlı, daha güncel düzenlemelere olanak sağlayacağını söyledi.

İşçi Partisi’nin gölge Hazine Müsteşarı Darren Jones daha önce şunları söylemişti: UKTN Muhafazakar Parti’nin yapay zeka gibi yeni teknolojileri düzenlemeye yönelik planının, aşırı çalışan ve donanımsız düzenleyiciler nedeniyle yetersiz olduğu ortaya çıktı.

Yapay zeka güvenliği

İşçi Partisi’nin düzenleyicileri güçlendirme planının bir parçası olarak parti, yapay zeka konusunda yeni düzenlemeler getireceğini söyledi.

İşçi Partisi, yapay zeka tarafından üretilen ve rızaları olmadan gerçek insanlara benzetilen cinsel görüntüler olan “cinsel içerikli deepfake’lerin” oluşturulmasını yasaklamayı planladığını söyledi.

Geçen yıl Lordlar Kamarası bu uygulamanın olası zararları ve bunu hafifletmenin en iyi yolu hakkında bir tartışma düzenledi.

İşçi Partisi ayrıca, “en güçlü yapay zeka modellerini geliştiren bir avuç şirket için bağlayıcı düzenlemeler getirileceğini” söyledi.

İngiliz İşletme Bankası reformu

İşçi Partisi, Birleşik Krallık’ın çeşitli bölgelerinde daha fazla KOBİ yatırımını teşvik etmek amacıyla “İngiliz İş Bankası’nda reform yapılacağını” söyledi.

Daha önce İşçi Partisi’nin ‘Büyümenin Finansmanı’ ve ‘Büyümeyi Finanse Etme’ raporlarında açıklandığı gibiBaşlangıç, Ölçek Büyütme İncelemesi‘ raporlarına göre parti, yıllık stratejide yapılacak herhangi bir değişiklik için devlet onayı ihtiyacını ortadan kaldırarak bankaya daha fazla özerklik vermeyi planlıyor.

Parti aynı zamanda bankanın bölgesel finansman sağlamadaki ilerlemesini takip edecek yeni temel performans göstergelerini de tanıtmayı planlıyor.genel-11