Ford’un Model E bayilik sertifikasyon programı, tüm konumların EV envanterine erişmesine izin verecek şekilde kaldırılıyor. CNBC’nin bildirdiğine göreFord, bayilerin yerinde zorunlu EV şarj cihazlarını, yükseltmeleri ve ileri düzey personel eğitimini içeren sertifikasyon için 1,2 milyon dolara kadar yatırım yapmalarını zorunlu kılma stratejisini revize ediyor.

Bir e-postada SınırFord Model E COO’su Marin Gjaja, şirketin 1 Temmuz’dan itibaren “EV satışlarını ve servisini 2.800 ABD bayisinin tamamına genişleteceğini” ve bunun, ilk olarak 2022’de uygulamaya konulan Model E bayilik programının yerini aldığını yazdı. Gjaja, yaklaşık 1.400 bayinin eski programa kayıtlı.

EV sertifikasyonu gerekliliklerini ortadan kaldırmaya yönelik hamle şuydu: devam ettiği söyleniyor geçen ay bayi toplantılarında. Ford, eyalet franchise yasalarını ihlal etmekle suçlanırken aynı zamanda Tesla gibi popüler EV’lerin satışlarının yavaşlaması nedeniyle nüfuzunu kaybetmesinin ardından bayilerle anlaşmazlığa düştü. Ford’un kendi EV ve hibrit satışları arttı.

Eski programda Ford bayilerinin üçte ikisi EV “Sertifikalı” etiketine kaydolmayı kabul etmişti. Premium (ve en pahalı) “Elite” katmanını ve yalnızca 500.000 $’a kadar yatırım gerektiren standart katmanı içeriyordu. Standart katman başlangıçta yılda yalnızca 25 EV tahsisi için iyiydi, Elit gruplar ise çok daha fazlasını alacaktı.

Ford başlangıçta bayilerin, bazıları kamu kullanımına açık olmak üzere birden fazla şarj cihazı kurmasını istiyordu ancak geri çekilme, otomobil üreticisinin bu gereksinimleri Kasım ayında revize etmesine neden oldu. Artık müşteriler, elektrikli araç şarj cihazı kurma zorunluluğu olmadan bayilerde daha zorlu teslimat süreçlerine katlanabiliyor. fikre düşman yine de elektrikli araç satmanın.genel-2