Apple, iOS 18’de yapay zekayı benimsemiş olsa bile, kullanıcıların yanıtlara daha geleneksel bir şekilde ulaşma becerisini geliştirmek için çalışıyor: Gündem Araması özellik. Ana Ekranın ortasından aşağı kaydırılarak erişilen Spotlight Arama, iPhone kullanıcılarının cihazlarında ve web’de bir şeyler keşfetmesine zaten yardımcı oluyor; ikincisi, Google Arama’yı kullanmaya bir alternatif olarak. Apple, iOS 18 ile insanların doğal dil veya “anlamsal” sorguları kullanarak uygulamalarının içindeki içeriği keşfetmesini kolaylaştırıyor.

Spotlight zaten geliştiricilerin uygulamalarındaki içeriği arayabiliyordu, ancak yalnızca arama terimleri tam olarak eşleştiğinde sonuçları döndürüyordu. Apple, bu hafta WWDC 2024’te geliştiricilere, bu yılki anlamsal arama özelliklerinin eklenmesiyle, insanların anlam bakımından benzer arama terimlerini kullanarak uygulamalardaki içeriği arayabileceklerini söyledi.

İle Temel Spotlight çerçevesigeliştiriciler, kullanıcıların cihazlarında diğer uygulamaların erişemediği özel bir dizinde saklanan Spotlight aracılığıyla aranabilir hale getirmek istedikleri içeriği bağışlayabilir. Yeni semantik yetenekler sayesinde, kullanıcılar uygulamaların içindeki içeriği kendi yöntemleriyle arayabilecek olduğundan, Spotlight’ın geliştiricilerin içeriğine ilişkin anlayışı çok daha gelişecektir. Apple, bu tür arama sorgularının, cihaza indirilen ve uygulama sürecinde çalıştırılan makine öğrenimi modellerinden yararlandığını ve herhangi bir zamanda yüklenebileceğini veya kaldırılabileceğini söyledi.

Buna ek olarak, Spotlight araması kullanıldığından geliştiriciler, bir iPhone sahibi sonuçlarından biriyle etkileşime geçtiğinde Spotlight’a sinyaller göndererek zaman içinde uygulamalarının arama sonuçlarındaki sıralamanın iyileştirilmesine yardımcı olabilirler.

Örneğin, birisi belirli bir yerel yürüyüş parkurunu arıyorsa anlamsal arama yetenekleri, parkurun konumu veya belirli anahtar kelimeler gibi anlaşılan varlıkları kullanarak kullanıcının arama sorgusuyla ilgili sonuçları bulabilir. izin adı ve tam eşleşmeler değildi. Ayrıca geliştirici, gerektiğinde içeriklerinin bir kısmı için daha yüksek öncelikler belirleyebilir. Bu, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için bir kullanıcının favori olarak kaydettiği bir izi işaretlemek gibi şeyler yapmalarına olanak tanır.

Sonuçta kişi, Spotlight’ta doğal bir dil sorgusu kullanarak belirli bir yolu arar, bu iyileştirilmiş sonuçlar aracılığıyla istediği yolu daha kolay bulur ve ardından bir sonuca dokunarak doğrudan geliştiricinin yürüyüşündeki yolun sayfasına gidebilir. yollar uygulaması Apple, bu güncellemenin Siri’nin bir uygulamanın içeriğini daha iyi anlamasına da yardımcı olduğunu belirtti.

Yapay zeka destekli Siri veya ChatGPT entegrasyonu kadar heyecan verici olmasa da, bu tür gizli güncelleme, uygulamalarından bilgi bulmak için Spotlight’a başvuran iPhone kullanıcıları ve hatta Spotlight kullananlar için gelişmiş bir deneyim sağlayacaktır. Web aramasına alternatif olarak.genel-24