Bu şema ve sanatçı çizimi, güneş ışığının Starlink 1.5 versiyonu uydudan nasıl yansıdığını gösteriyor. Kredi bilgileri: SpaceX

SpaceX’in Starlink uydularından yansıyan güneş ışığı yerdeki operasyonlara nasıl müdahale edebilir? Bu ne bir çalışmak yakın zamanda şuraya gönderildi: arXiv önbaskı sunucusu, bir çift araştırmacının, güneş belirli açılarda olduğunda Dünya’daki gözlemcilere Starlink uydularının nasıl daha parlak göründüğünü (araştırmacılar buna parlama olarak da adlandırıyor) araştırmasını ve bu parlaklığın anteni nasıl etkilediğine dair geçmiş olayları tartışmayı umuyor. Dünyadaki operasyonlar.

Bu çalışma, uzay aracı üreticilerinin artan parlaklık seviyelerini önlemek için özel yöntemler tasarlamasına ve geliştirmesine yardımcı olma potansiyelini taşıyor; bu, Dünya’daki gözlemcilerin parlaklığın kaynağı ve söz konusu nesnelerle ilgili kafa karışıklığını hafifletmeye yardımcı olacak.

Burada Universe Today, bu araştırmayı IAU’dan (Karanlık ve Sessiz Gökyüzünün Uydu Takımyıldızı Girişiminden Korunması Merkezi) Anthony Mallama ile çalışmanın arkasındaki motivasyon, önemli sonuçlar, potansiyel takip çalışmaları, Starlink uydu parlaklığını çalışmanın önemi, ve gelecekte uydu takımyıldızlarının yönetimine yönelik çıkarımlar.

Peki bu çalışmanın arkasındaki motivasyon neydi?

Mallama, Universe Today’e “Starlink uydularının parlaklığını her koşulda inceliyorum” dedi. “Buna 550 km’lik işletme aşaması da dahil” [342 mi] irtifa, ilk yörüngeden yaklaşık 300 km yükseldiklerinde [186 mi] operasyon yüksekliğine göre, sık sık meydana gelen ancak genlikleri küçük olan sıradan alevlenmeler ve bu aşırı alevlenmeler.”


Araştırma için araştırmacılar, güneşin gökyüzündeki konumu ve açısına göre Starlink uydularının parlaklığının geometrik analizini gerçekleştirdi. Bu, SpaceX’in Starlink uydularının yansımasını azaltmak için adımlar atmasına rağmen geliyor; bu, yalnızca uydular doğrudan tepede olduğunda yansımayı azaltır. Çalışmada ayrıca Starlink uydularının yansıtma özelliğinin, özellikle ticari havayolu pilotlarının hava operasyonlarını nasıl etkilediği de tartışıldı.

Bu çalışmadan elde edilen en önemli sonuçlar nelerdi?

Mallama, Universe Today’e şunları söylüyor: “Bu çalışma, Starlinklerin belirli koşullar altında son derece parlak olabileceğini gösterdi. Bir keresinde, iki ticari uçağın pilotları tarafından Tanımlanamayan Hava Olayı (UAP) olarak rapor edildiler.”

Mallama, olası takip çalışmaları ile ilgili olarak Universe Today’e şunları söylüyor: “Amazon’un Kuiper’i, AST SpaceMobile’ın BlueWalker/BlueBirds’i ve Planet’in Pelicans’ı da dahil olmak üzere diğer uydu takımyıldızlarının parlaklığını karakterize ediyorum.”

Çalışma, UAP olaylarının 2022’de nasıl meydana geldiğinden bahsediyor ve yakın zamanda Buettner ve diğerleri (2024) tarafından pilotların -4 ila -5 arasındaki parlaklık büyüklüklerini (yıldız büyüklüğü veya görünen büyüklük olarak da adlandırılır) raporlamasıyla tartışıldı. Bağlam açısından, -5’lik bir yıldız büyüklüğü, yıl boyunca periyodik olarak gün doğumundan önce veya gün batımından sonra gözlemlendiği bilinen Venüs gezegeninin en parlak durumuna eşdeğerdir. Görünen büyüklük ölçeği -30 ile 30 arasında değişir ve daha yüksek sayılar azalan parlaklığa karşılık gelir.

Buettner ve arkadaşları (2024) yakın zamanda 4. IAA Uzay Durumsal Farkındalık Konferansı’nda sunuldu (ICSSA). Söz konusu makalede, olayın 10 Ağustos 2022’de nasıl meydana geldiği ve Pasifik Okyanusu üzerinde iki ayrı ticari havayolu uçuşunda beş pilot tarafından gözlemlendiği ve bunun sonucunda pilotun cep telefonlarından iki fotoğrafın elde edildiği ele alınıyordu.

Bir dizi simülasyon ve ek verileri analiz ettikten sonra araştırmacılar, bu UAP’lerin o gün erken saatlerde fırlatılan ve Starlink Group 4-26 olarak belirlenen Starlink uyduları olduğunu belirlediler. Bu olay göz önüne alındığında, Starlink parlaklığını/parlamayı araştırmanın önemi nedir?

Mallama Universe Today’e şunları söylüyor: “Starlink parlaklığını incelemenin önemi, uyduların 7 kadirden daha parlak olmaları durumunda astronomi araştırmalarına müdahale etmeleridir. Ayrıca, amatör gökbilimciler ve doğa bilimciler gibi sıradan gökyüzü gözlemcilerinin dikkati, 6 kadirden daha parlak olanlar tarafından dağılır çünkü çıplak gözle görülebilirler.”

Bu çalışma, SpaceX’in Starlink takımyıldızının düzenli olarak büyümeye devam ettiği, yörüngedeki mevcut Starlink uydularının sayısının 5.600’ün üzerine çıktığı ve bunların neredeyse 6.000’inin bu yazının yazıldığı an itibariyle SpaceX tarafından fırlatıldığı bir dönemde geldi.

Hem çalışmanın hem de Mallama’nın belirttiği gibi, Starlink uydularından gelen güneş ışığı yansıması, hem Dünya üzerindeki hava operasyonlarında hem de astronomik gözlemlerde sorunlara neden oluyor; Mallama ayrıca Amazon, AST SpaceMobile ve Planet Labs için uydu takımyıldızı parlaklığı üzerine araştırmalar yürütüyor. Bu nedenle, takımyıldızlar nedeniyle yörüngedeki uyduların sayısı hızla artarken, bu çalışmanın gelecekte uydu takımyıldızlarının yönetimine ne gibi etkileri olabilir?

Mallama Universe Today’e şunları söylüyor: “Uydu parlaklığını azaltmanın bir yolu, güneş ışığının yerdeki gözlemcilere doğru dağınık bir şekilde saçılmasına izin vermek yerine uzaya yansıtmaktır. Bu çoğu zaman işe yarar. Ancak bazı güneş-uydu-gözlemcileri vardır. başarısız olduğu geometriler ve gözlemciler güneşin aynaya benzer bir yansımasını görüyor.”

Mallam bir yayınladı 2023 makalesi Sky & Telescope, SpaceX’in ikinci nesil Starlink uydularının öncüllerine göre nasıl daha sönük olduğunu tartışıyor.

Mallama, ortak yazarı Richard Cole’un bu çalışmada “önemli bir rol” oynadığına inanıyor ve Cole’un “Starlink uydu parlaklığına ilişkin sayısal modeline dayanarak aşırı parlamaları nasıl tahmin ettiğini” belirtiyor.

Starlink uydularından gelen güneş ışığı yansıması önümüzdeki yıllarda ve onyıllarda yer operasyonlarını nasıl etkileyecek ve bu aktiviteyi azaltmak için hangi adımlar atılabilir? Sadece zaman gösterecek.

Daha fazla bilgi:
Anthony Mallama ve diğerleri, Starlink Uydularının Aşırı Parlaması, arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2405.13091

Günlük bilgileri:
arXiv


Universe Today tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Starlinkler pilotlar için şaşırtıcı derecede parlak işaret fişekleri üretebilir (2024, 27 Mayıs) 27 Mayıs 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-05-starlinks-bright-flares.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1