İki hafta aralıksız süren sinemanın ardından gerçek anı geldi. 77. Cannes Film Festivali’nin kazananları cumartesi gecesi düzenlenen gala töreniyle açıklanıyor.

Viola Davis’in sürpriz bir sunumla sunduğu Grand Prix, Payal Kapadia’nın oldu. Işık Olarak Hayal Ettiğimiz Her Şey1994 yılından bu yana Cannes yarışmasında gösterilen ilk Hint filmi.

Kapadia, kabul konuşmasını Cannes film festivalinde daha iyi çalışma koşulları için mücadele eden işçilerle dayanışmayı ifade etmek için kullandı ve festivalde serbest çalışanları temsil eden kolektifin kırmızı “Sous les écrans la dèche” düğmesini sergiledi. İşçiler bu yılki festival boyunca protesto gösterileri düzenlediler. Kapadia, bir sinemacı olarak kendisini yönlendiren değerlerin “dayanışma, empati ve empati” olduğunu belirterek, “Festivalde sahne arkasında çalışan birçok kişi harika bir iş çıkardı, festival onların sayesinde var” dedi. Sous les écrans düğmesini tutmadan önce.

İran siyasi melodramı Kutsal İncir Tohumu Festivale birkaç hafta kala İran’dan kaçan muhalif yönetmen Mohammad Rasoulof’tan bu film jüriden özel bir ödül aldı.

Jacques Audiard’ın cinsiyet değiştiren Meksika suç müzikalinin yıldızları Emilia Pérez En iyi kadın oyuncu ödülünü alırken, Karla Sofia Gascón Cannes’da bu ödülü kazanan ilk trans kadın oyuncu oldu. Emilia Pérez jüri ödülünü de aldı. Jesse Plemmons bu rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Nezaket Çeşitleri.

Barbie Bu yılın uluslararası jüri başkanı yönetmen Greta Gerwig, en iyi film dalındaki Altın Palmiye de dahil olmak üzere kazananları açıklayacak. Töreni canlı olarak (Fransızca) izleyebilirsiniz. Fransa TV veya YouTube’da İngilizce.

Bu, Cannes’da ayrılık yaratan bir olaydı ve bu yılın ödüllerinde açık ara önde giden bir isim yok. Yalnızca birkaç film — dahil Işık Olarak Hayal Ettiğimiz Her Şey Ve Kutsal İncir Tohumu – eleştirmenler tarafından evrensel olarak benimsendi.

Çoğu izleyiciyi böldü. Francis Ford Coppola’nın 120 milyon dolarlık bilim kurgu destanı MegalopolisAdam Driver’ın başrol oynadığı film hem geniş çapta eleştirildi hem de seçici bir şekilde kutlandı. Emilia Pérez çoğu kişi tarafından bir başyapıt olarak selamlandı ancak bazı eleştirmenleri soğuk karşıladı.

Sean Baker’ın seks işçisi komedisi Anora ABD’li eleştirmenler tarafından övüldü, ancak Avrupa’daki pek çok kişi tarafından Cannes yarışması için fazla ana akım olduğu gerekçesiyle reddedildi. Andrea Arnold’un KuşFantastik öğeler içeren bir işçi sınıfı melodramı, benzer şekilde hem övgü hem de eleştiri aldı. MaddeFransız yönetmen Coralie Fargeat’ın imzasını taşıyan ve başrollerinde Demi Moore, Margaret Qualley ve Dennis Quaid’in yer aldığı film, bir başyapıt olarak övüldü ve David Cronenberg benzeri vücut korkuları üzerine orijinal olmayan bir güncelleme olduğu gerekçesiyle reddedildi. Cronenberg’in yeni filmi KefenlerYine rekabette eleştirmenleri pek fazla bölmedi ve onları bunalmış durumda bıraktı; çoğu film, deneyimli Kanadalı film yapımcısının tanıdık temalarının sessiz bir versiyonu olarak adlandırıldı.

Ali Abbasi’nin Donald Trump filmi ÇırakEski ABD başkanının, acımasız avukat Roy Cohn’un (Sebastian Stan Trump’ı canlandırıyor, Jeremy Strong ise Cohn’u canlandırıyor) yönetimindeki vesayetiyle nasıl şekillendiğini anlatan film, özellikle Trump’ın avukatlarının film yapımcılarına durdurma ve vazgeçme emri göndermesinin ardından basının en çok ilgisini çekti. , filmin ABD’de satılmasını engellemeye çalışıyor Ancak Abbasi’nin biraz geleneksel biyografik yaklaşımı ve bazılarının Trump’ın ilk yıllarına aşırı sempatik bir yaklaşım olarak gördüğü yaklaşım, bazı eleştirmenler tarafından pek hoş karşılanmadı.

Herkesin üzerinde hemfikir olabileceği bir yönetmen, bu geceki törende ilk uzun metrajlı filminden itibaren sinemaya yaptığı katkılardan dolayı fahri Altın Palmiye alacak olan George Lucas’tır. THX-1138İlk gösterimi 1971’de Cannes’ın Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yapılan Yıldız Savaşları Ve Indiana Jones franchise’lar.

Kazananların tam listesi aşağıdadır (canlı olarak güncellenmektedir).

Altın Palmiye

Grand Prix

Işık Olarak Hayal Ettiğimiz Her Şey

Jüri Ödülü

Emilia Pérez

En İyi Yönetmen

Miguel Gomez, büyük tur

En İyi Senaryo

Coralie Fargeat, Madde

En iyi kadın oyuncu

Adriana Paz, Zoe Saldaña, Karla Sofia Gascón, Selena Gomez, Emilia Pérez

En iyi aktör

Jesse Plemons, Nezaket Çeşitleri

Onursal Altın Palmiye

George Lucas

Özel ödül

Muhammed Rasulof, Kutsal İncir Tohumu

En İyi İlk Film dalında Altın Kamera

En İyi Kısa Film dalında Altın Palmiyesinema-2