YouTube Music nihayet birçok kullanıcının heyecanla beklediği bir özelliği kullanıma sunuyor: şarkı söyleyerek veya mırıldanarak arama yeteneği. Bu ekleme, uygulamanın Android için en son sürümünde fark edildi ve kafanıza takılan o bulunması zor melodiyi bulmayı çok kolaylaştıracağını vaat ediyor. 9to5GoogleBu özellik Mart ayından bu yana test ediliyor ve şimdi Android kullanıcılarına sunuluyor. Kullanıcılar, uygulamanın sağ üst köşesindeki büyüteç simgesine dokunduklarında sesli arama için tanıdık mikrofon simgesinin yanında yeni bir dalga biçimi simgesi fark edecekler. Dalga formu simgesine dokunduğunuzda, sizi “Şarkı çalmaya, şarkı söylemeye veya mırıldanmaya” davet eden bir arama sayfası açılır.

Kredi bilgileri: 9to5Google

Kaynağın belirttiği gibi, bu tür bir özellik Google ekosistemi için tamamen yeni değil; çünkü ilk olarak 2020’de Google Arama’da tanıtıldı ve daha sonra geçen yılın Ekim ayında YouTube uygulamasına entegre edildi. Arkasındaki teknoloji, yaptığınız sesleri orijinal kayıtlarla eşleştirmek için yapay zekadan yararlanarak hızlı ve doğru şarkı tanımlamasına olanak tanıyor. Uygulamada kullanıcılar, tanımlama sürecinin oldukça hızlı olduğunu bildirdi. Şarkı tanındıktan sonra, tam ekran sonuç sayfasında kapak resmi, şarkı adı, sanatçı, albüm, yayınlanma yılı ve hatta indirme veya çevrimdışı kullanılabilirlik gibi ilgili bilgiler görüntülenir. Şarkıyı çalmak veya kitaplığınıza kaydetmek için kullanışlı kısayolların yanı sıra ek seçenekler için standart taşma menüsü de sağlanmaktadır.

Bu sunucu tarafı güncellemesi şu anda Android için YouTube Music’in 7.02 sürümünde mevcuttur, ancak henüz iOS cihazlarına sunulmamıştır. Her ne kadar bu özellik bazılarına tanıdık gelse de, Google Play Müzik geçmişte de benzer işlevsellik sunmuş olduğundan YouTube Music’e dahil edilmesi, kullanıcı deneyiminin geliştirilmesinde ileriye doğru atılmış önemli bir adıma işaret ediyor.telefon-1