Doğrudan bilgi sahibi iki kişinin Reuters’e verdiği bilgiye göre, Reliance Industries ve Walt Disney, özellikle kriket yayıncılığı alanındaki ortak güçlerinin reklamverenleri etkilemeyeceğini öne sürerek 8,5 milyar dolarlık Hindistan medya birleşmeleri için antitröst izni istediler.

Şubat ayında açıklanan anlaşmanın, 120 TV kanalı ve iki yayın hizmetiyle Hindistan’ın en büyük eğlence oynatıcısını yaratacağı için uzmanlar tarafından yoğun bir incelemeye tabi tutulması bekleniyor. Ayrıca Hindistan’ın en önemli sporu olan kriket için de kazançlı haklara sahip olacak.

Onay süreci gizli olduğundan isimlerini vermeyi reddeden iki kaynak, Reliance ve Disney’in Hindistan Rekabet Komisyonu’na (CCI) kriket haklarının rekabetçi bir ihale süreci kapsamında ayrı ayrı elde edildiğini söylediğini söyledi.

Kaynaklar, şirketlerin, bu hakların süresi 2027 ve 2028’de sona erdiğinde teklif verebilecekleri için diğer rakiplerin zarar görmeyeceğini savunduklarını da ekledi.

CCI şimdi gizli başvuruyu inceleyecek. Her ne kadar herhangi bir onay genellikle birkaç hafta sürse de, gözlemcinin tatmin olmaması ve daha fazla bilgi istemesi durumunda bu süre daha da uzayabilir.

Reliance, Walt Disney ve CCI yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Disney ve Reliance şu anda dünyanın en değerli kriket turnuvası olan Hindistan Premier Ligi, Uluslararası Kriket Konseyi maçları ve Hindistan kriket kurulunun maçları için milyarlarca dolar değerinde dijital ve TV kriket haklarına sahip.

Bu durum, birleşen kuruluşun reklamverenler ve tüketiciler üzerinde yüksek bir etkiye sahip olabileceği endişelerini artırdı; CCI’nın eski birleşme bölümü başkanı KK Sharma, Mart ayında düzenleyici kurumun Disney-Reliance nedeniyle “kriketten neredeyse hiçbir şey kalmayacak” endişesi taşıyabileceğini söyledi. “kriket üzerinde mutlak kontrole” sahip olacak.

Jefferies, Disney-Reliance kuruluşunun TV ve yayın segmentlerinde reklam pazarının %40’ına hakim olacağını tahmin ediyor.

Kaynaklar, şirketlerin CCI’ya başvurularında reklam verenler üzerinde herhangi bir etkisinin olmayacağını, çünkü kriket izleyen tüketicilerin YouTube ve Meta da dahil olmak üzere içerik tükettikleri birçok rakip platformda hedeflenebileceğini belirttiklerini söyledi.

Benzer şekilde şirketler, Hintlilerin TV kanallarında, sosyal medyada ve yayın uygulamalarında içerik tükettiğini ve reklamverenlerin bu anlaşma nedeniyle dezavantajlı duruma düşmeyeceğini söyledi.

İlk kaynak, “TV ile dijital arasındaki çizgiler bulanıklaşıyor. Şirketler demografiye göre hedef alıyor. Disney-Reliance kuruluşundaki reklam oranlarını beğenmiyorlarsa her zaman bir tüketiciyi hedefleyebilirler” dedi.

Anlaşma, Reliance-Disney kombinasyonunun Netflix, Amazon Prime, Zee Entertainment ve Sony ile rekabet edeceği Hindistan’ın 28 milyar dolarlık medya ve eğlence pazarını yeniden şekillendirecek.

© Thomson Reuters 2024


(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8