En son TESS-Keck Araştırması kataloğundaki 126 gezegene ilişkin sanatçı anlayışı, gezegenin yarıçapı, kütlesi, yoğunluğu ve sıcaklığı gibi verilere dayanmaktadır. Soru işaretleri, tam karakterizasyon için daha fazla veri gerektiren gezegenleri temsil eder. Katkıda bulunanlar: WM Keck Gözlemevi/Adam Makarenko

Diğer yıldızların etrafında binlerce gezegen keşfedilmiş olsa da, onlar hakkında nispeten az şey biliniyor. Yeni keşfedilen 126 egzotik dünyayı içeren bir NASA kataloğu, kendi güneş sistemimizle karşılaştırmalara olanak tanıyan ayrıntılı ölçümler içerir.

Katalog, aşırı ortamlara sahip nadir dünyalardan yaşamı destekleyebilecek olanlara kadar, güneş sistemimizin ötesindeki gezegen türlerinin büyüleyici bir karışımını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Gezegenler, Maunakea, Hawai’i’deki WM Keck Gözlemevi ile işbirliği içinde NASA’nın Geçişli Ötegezegen Araştırma Uydusu’nu (TESS) kullanan büyük, uluslararası bir bilim insanı ekibi tarafından analiz edildi. Bunlar bugünün açıklamasıdır baskı ile ilgili Astrofizik Dergisi Ek Serisi.

UC Riverside astrofizikçisi ve baş araştırmacısı Stephen Kane, “Daha önce bilinen ötegezegenlerin nispeten az bir kısmı hem kütle hem de yarıçap ölçümüne sahiptir. Bu ölçümlerin kombinasyonu bize gezegenlerin neyden yapılabileceğini ve nasıl oluştuklarını anlatıyor” dedi. TESS-Keck Araştırması.

Kane, “Bu bilgiyle, güneş sistemimizin diğer gezegen sistemlerinin büyük dokusuna nerede uyduğuna dair soruları yanıtlamaya başlayabiliriz” dedi.

Araştırma ekibi kataloğu geliştirmek için üç yıl harcadı. Kuzey gökyüzüne yayılmış 120 doğrulanmış gezegenin ve altı aday gezegenin kütlelerini hesaplamak için 13.000’den fazla radyal hız (RV) ölçümünü analiz ettiler.

Gezegenlerin kendileri görünür olmasa da görünür bir etkiye sahiptirler. Gezegenler yörüngede dönerken ev sahibi yıldızlarını çekerek onların “sallanmasına” neden olur. Yıldız teleskopa doğru hareket ettiğinde görünür ışığı biraz daha maviye döner; bizden uzaklaştığında ışık biraz daha kırmızıya kayar.

Bu, sesin davranışına çok benzer. Doppler etkisi nedeniyle, bir itfaiye aracının sireni yaklaştıkça tizleşir, uzaklaştıkça ise alçak duyulur.

Kansas Üniversitesi’nden Ian Crossfield, “Bu RV ölçümleri, gökbilimcilerin bu dış gezegen sistemlerinin özelliklerini tespit etmesine ve öğrenmesine olanak tanıyor. Düzenli olarak ileri geri sallanan bir yıldız gördüğümüzde, yörüngede dönen bir gezegenin varlığını çıkarabiliyor ve gezegenin kütlesini ölçebiliyoruz” dedi. astrofizikçi ve katalog ortak yazarı.

TESS-Keck Araştırmasındaki bazı gezegenler, gökbilimcilerin gezegenlerin farklı oluşum ve evrim biçimlerine ilişkin anlayışlarını derinleştirmede mihenk taşları olarak öne çıkıyor.

İlgili bir anket kağıt yayınlanan Astronomi Dergisi UCR yüksek lisans öğrencisi Michelle Hill tarafından yazılan bu kitap, güneşimiz gibi bir yıldızın etrafında dönen iki yeni gezegenin keşfedildiğini duyurdu. Birincisi, Neptün ve Satürn’ünkiler arasında kütle ve yarıçapa sahip bir “Satürn altı” gezegendir.

Hill, “Satürn’ün altındaki gezegenlerin gerçekten nadir olup olmadığı ya da bu tür gezegenleri bulmakta kötü olup olmadığımız konusunda süregelen bir tartışma var” dedi. “Yani TOI-1386 b gezegeni, bu gezegen demografisine önemli bir katkıdır.”

TOI-1386 b’nin yıldızının etrafında dönmesi yalnızca 26 gün sürüyor. Bu arada, Satürn’ünkine yakın kütleye sahip komşusu gezegenin aynı yıldızın etrafında dönmesi 227 gün sürüyor.

UCR yüksek lisans öğrencisi Daria Pidhorodetska tarafından yazılan ve şu adreste mevcut olan başka bir anket makalesi: arXiv ön baskı sunucusu, açıklar Güneşimize çok benzeyen yıldızının etrafında dönmesi yalnızca 19 gün süren Neptün’ün yaklaşık yarısı büyüklüğünde bir gezegen.

“Neptün’den küçük ama Dünya’dan büyük gezegenler galaksimizdeki en yaygın dünyalardır, ancak kendi güneş sistemimizde yokturlar. Yeni bir tanesi keşfedildiğinde, bize evrenimizin ne kadar çeşitli olduğunu ve varoluşumuzun ne kadar farklı olduğunu hatırlatırız. Pidhorodetska, “kozmosta bizim anlayabileceğimizden daha benzersiz olabilir” dedi.

Güneşimize benzemeyen birçok yıldız var. Eğer bilim insanları dünyamız ve diğerleri arasında uygun karşılaştırmalar yapmak istiyorlarsa benzer yaş, büyüklük ve kütleye sahip yıldızlar bulmaları gerekiyor. Kane, “O zaman elma-elma karşılaştırmaları yapabiliriz” dedi. “Michelle ve Daria tarafından hazırlanan makalelerin heyecan verici kısmı da bu çünkü buna izin veriyorlar.”

Katalogda, güneşimizden farklı olarak yıldızların etrafında çok daha aşırı, çok kısa yörüngelere sahip gezegenler de ayrıntılı olarak yer alıyor. Biri turuncu cüce yıldızına o kadar yakın ki yörüngesini 12 saatten daha kısa sürede tamamlıyor.

Uluslararası gezegen avcıları garip dünyaların devasa kataloğunu açıklıyor

TOI-1798, iki gezegene ev sahipliği yapan bir sistem. İç gezegen, yıldızına o kadar yakın olan tuhaf bir Süper Dünya’dır ki, bu yabancı dünyada bir yıl yalnızca yarım Dünya günü sürer. Katkıda bulunanlar: WM Keck Gözlemevi/Adam Makarenko

“TOI-1798c, yıldızının etrafında o kadar hızlı dönüyor ki, bu gezegendeki bir yıl, Dünya’daki yarım günden daha az sürüyor. Ev sahibi yıldızlarına yakınlıkları nedeniyle, bunun gibi gezegenler aynı zamanda aşırı sıcaktır; 3.000 kat daha fazla radyasyon alırlar. Dünya güneşten alıyor” diyor Kansas Üniversitesi fizik ve astronomi yüksek lisans öğrencisi ve katalog makalesinin baş yazarı Alex Polanski.

Polanski, “Bu aşırı ortamda var olmak, bu gezegenin muhtemelen başlangıçta oluşturduğu atmosferi kaybettiği anlamına geliyor.” dedi.

Sonuçta bu yeni katalog, hem NASA’nın TESS misyonuna hem de diğer gezegenlerin bildiğimiz şekliyle yaşama ev sahipliği yapıp yapamayacağı sorusunun yanıtlanmasına yönelik büyük bir katkıyı temsil ediyor.

Kane, “Biz alışılmadık bir durum muyuz? Jüri hâlâ bu konuda kararsız, ancak yeni toplu kataloğumuz bu soruyu yanıtlama yolunda büyük bir adımı temsil ediyor” dedi Kane.

Daha fazla bilgi:
Polanski ve ark. TESS-Keck Araştırması. XX. 15 Yeni TESS Gezegeni ve Tüm Araştırma Hedeflerinin Tekdüzen RV Analizi Astrofizik Dergisi Ek Serisi(2024). DOI: 10.3847/1538-4365/ad4484, iopscience.iop.org/article/10. … 847/1538-4365/ad4484

Michelle L. Hill ve diğerleri, TESS-Keck Araştırması. XIX. Güneş Analogunun Yörüngesinde Dönen Sıcak Geçişli Satürn Altı Kütleli Bir Gezegen ve Geçişsiz Satürn Kütleli Bir Gezegen, Astronomi Dergisi (2024). DOI: 10.3847/1538-3881/ad2765

Daria Pidhorodetska ve diğerleri, TESS-Keck Araştırması. XXII. Neptün’ün yörüngesindeki TOI-1437, arXiv (2024). DOI: 10.48550/arxiv.2405.12448

Kaliforniya Üniversitesi – Riverside tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Uluslararası gezegen avcıları, 24 Mayıs 2024 tarihinde https://phys.org/news/2024-05-international-planet-hunters-unveil-massive.html adresinden alınan devasa garip dünyalar kataloğunu (2024, 23 Mayıs) açıkladı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan adil anlaşmalar dışında, hiçbir kısmı yazılı izin olmadan çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1