Bir yıldan fazla bir süreden sonra ilk kez, Tesla’nın sahip olmak yeni verileri yayınladı nasıl olduğunu sunuyorum Tartışmalı Autopilot sürücü destek teknolojisi müşterilerini güvende tutar.

Austin, Texas merkezli elektrikli araç üreticisi, ABD’li tüketicilerin kullandığı her 7,63 milyon mil başına bir kaza kaydettiğini söyledi. Otomatik pilotSürücülerin araçlarını kendi şeritlerinde tutmalarına yardımcı olan hız sabitleme kontrolü ve yazılımı içerir. Tesla ayrıca, sürücü destek teknolojisini etkinleştirmeyen müşterilerinin kullandığı her 955.000 mil başına bir kaza bildirdi.

Tesla, web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, verilerini, 2022’de ABD yollarında sürülen her 670.000 mil için bir kaza tespit eden ABD otomobil güvenliği düzenleyicileri tarafından toplanan genel verilerle karşılaştırıyor. Başka bir deyişle Tesla, Autopilot ile donatılmış araçların, yazılımla donatılmamış diğer arabalara göre 11 kat daha güvenli olduğunu iddia ediyor.

Ama hikayenin tamamı bu değil.

Gibi Electrek dikkat çekiyorOtopilot öncelikli olarak ABD karayollarında kullanılırken, Ulusal Karayolu Taşımacılığı Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) verileri tüm yollardaki kazaları dikkate alıyor. Kazalar daha çok şehir içi yollarda ve bölünmemiş yollarda yaşanıyor. NHTSA verileri ayrıca kamyonlar, otobüsler ve eski araba modelleri de dahil olmak üzere tüm araçları kapsayan olayları da hesaba katıyor. Temiz bir karşılaştırma değil.

Tesla ve araç güvenliği

Tesla, Otopilot kullanımına (veya eksikliğine) bağlı olarak araçlarındaki kazalar arasındaki mesafeyi sektör ortalamasıyla karşılaştırarak, Otopilot güvenliği için bir temel oluşturmak amacıyla 2018 yılında araç güvenlik raporunu yayınlamaya başladı. Tesla, 2022’nin son çeyreğinden sonra hiçbir açıklama yapmadan verileri raporlamayı durdurdu; ta ki bu hafta 2024’ün ilk çeyreği raporunu yayınlayana kadar.

Araç güvenliği raporları Tesla’nın, bir dizi dava ve federal soruşturmayla karşı karşıya kalmasına rağmen sürekli olarak Otopilot teknolojisinin başarısını övmesine olanak tanıdı.

2016 yılında Otopilotla ilgili olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Joshua Brown, Canton, Ohio’dan. Tesla meraklısı Florida’da Model S’nin bir kamyona çarpması sonucu hayatını kaybetti; ABD otomobil güvenliği düzenleyicileri daha sonra bunun Otopilot’a aşırı bağımlılıktan kaynaklandığını belirledi. Kaza, ABD’de Autopilot kaynaklı ilk ölümdü ve yazılım güncellemelerine yol açacaktı.

Gelecekte çok sayıda kaza meydana gelecek ve bunlardan bazıları davalara yol açacaktır. Geçtiğimiz Ekim ayında Tesla ABD’deki ilk jüri duruşmasını kazandı Ölümcül bir Otopilot kazası nedeniyle. Ancak şirket hâlâ karşı karşıya ABD’de en az bir düzine vaka daha Geçen ay Tesla bir karara vardı Apple mühendisinin ölümüyle ilgili dava Model X, Autopilot devredeyken Kaliforniya otoyolunda bir bariyere çarptı.

Otomatik pilot bağlandı 200’den fazla kaza ve 29 ölümNHTSA’ya göre. Ajans, Autopilot’a bağlı olduğu düşünülen Tesla araçlarına yönelik 50’den fazla özel kaza soruşturması başlattı.

NHTSA, teknolojiyle ilgili yıllardır süren bir soruşturmayı geçen ay kapatmış olsa da, başka birini açtı.

Regülatör şirketin durumunu araştırıyor 2 milyondan fazla elektrikli aracın geri çağrılması Aralık ayında ABD’de yollarda olan Tesla’nın araçlarının neredeyse tamamını oluşturuyor. NHTSA, bu araçlara verilen Autopilot yazılım düzeltmesiyle ilgili endişeler tespit ettiğini söyledi. Tesla’ya bir teklif verildi 1 Temmuz son tarih NHTSA’nın geri çağırmayla ilgili sorduğu sorulara yanıt vermek.

Tesla ayrıca yanıltıcı iletişim nedeniyle suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Şirket Yanlış reklam yapmakla suçlandı Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi tarafından ve araştırıldı Tesla’nın sürücü destek yazılımıyla ilgili pazarlama uygulamaları nedeniyle eyalet başsavcılığı tarafından. ABD Adalet Bakanlığı da araştırmak CEO Elon Musk ve Tesla’nın teknoloji hakkındaki yorumlarının menkul kıymet dolandırıcılığı mı yoksa banka havalesi dolandırıcılığı mı olduğu ortaya çıktı.

Bu makale ilk olarak şu tarihte yayınlandı: Kuvars.genel-7