Jio Financial Services’in bir yan kuruluşu olan Jio Leasing Services Ltd (JLSL), önümüzdeki iki mali yıl içinde Reliance Retail’den 4,32 milyar dolar değerinde müşteri tesisleri ekipmanı, cihazları ve telekom ekipmanı satın almayı planlıyor. postayla oy pusulası bildirimi (PDF) anlaşmanın onayını isteyen hissedarlara gönderildi.

JLSL, Hizmet Olarak Cihaz (DaaS) modelini işletme işine giriyor; Reliance Jio Infocomm müşterilerine telekom cihazlarını ve ilgili hizmetleri kiralayacak. Reliance Industries’in 2023’te değeri yaklaşık 100 milyar dolar olan Reliance Retail, cihazları maliyet artı marj karşılığında JLSL’ye satacak.

Anlaşma, Hindistan telekom sektöründeki en büyük ekipman işlemlerinden biri olacak. Jio, JLSL aracılığıyla kiralama modeline geçerek müşterilerin en yeni 5G cihazlarına erişmesini ve ağına daha fazla abone çekmesini daha uygun fiyatlı hale getirmeyi hedefliyor.

İşlem, Mart 2025 ve Mart 2026’da sona eren mali yıllara yayılacak.

Jio Financial Services, holding birimi bölüp geçen yıl halka arz edene kadar Reliance Industries’in az bilinen, banka dışı bir mali yan kuruluşuydu. Reliance hâlâ şirketin %80’inden fazlasına sahip.

Bildirime göre Jio Financial Services ayrıca ödeme toplayıcı ve ağ geçidi hizmetlerini Jio Platformlarına ve Reliance Retail’e sunmayı planlıyor.

Anlaşma, Jio Financial Services’in kredi vermenin ötesinde işletmelere artan ilgisini gösteriyor. Şirket, DaaS modeli aracılığıyla dizüstü bilgisayarlar ve mobil erişim noktası AirFiber gibi cihazları işletmelere kiralamayı planlıyor.genel-24