Google, yapay zeka (AI) sohbet robotu Gemini için yeni bir özelliği kullanıma sunmaya başladı. Kullanıcılar artık doğrudan AI asistanını talep ederek YouTube Music’te şarkı çalma seçeneğini görecek. Bu, Gemini için uygulamayı platforma entegre eden yeni bir YouTube Müzik uzantısı aracılığıyla yapılıyor. Teknoloji devi, geçen haftaki I/O etkinliğinde uzantıyı kısaca göstermişti ancak özellik artık kullanıma sunulmaya başlandı. Bu özelliği akıllı telefonlarında kullanmak için kullanıcıların hem Gemini uygulamasına hem de YouTube Music uygulamasına ihtiyacı olacak.

Gemini’nin YouTube Music uzantısı

Kullanıcıların denemeden önce uzantıyı etkinleştirmeleri gerekecek. Bunu yapmanın iki yolu var. Uzantıyı Gemini’nin web istemcisinde etkinleştirmek için kullanıcılar web sitesini açıp şu adrese gidebilirler: Ayarlar > UzantılarYouTube Müzik uzantısını bulmak için aşağı kaydırın. Bu özellik açıldığında, her iki yerde de aynı hesabın kullanılması koşuluyla bu özellik akıllı telefonda çalışacaktır.

youtube müzik ikizler YouTube Müzik uzantısı

Gemini’de YouTube Müzik uzantısı

Açmanın başka bir yolu da doğrudan akıllı telefondan. Gemini uygulamasında kullanıcılar, sohbet robotundan müzik çalmasını isteyebilir ve uzantının etkinleştirilmesini isteyen otomatik bir açılır pencere görünecektir. Bu özelliğin açılması Gemini’nin YouTube Müzik uygulamasından şarkı çalmasına olanak tanır.

Gemini’nin YouTube Music uzantısı neler yapabilir?

Bu uzantıyla Gemini, belirli bir türe, sanatçıya, albüme ve daha fazlasına ait şarkıların çalınmasıyla ilgili sözlü veya yazılı istemleri işleyebilir. Ayrıca “beğendiğim müziği çal” gibi daha karmaşık komutlar da alabilir. Bu isteği yerine getirmek için yapay zeka, benzer şarkılar önermek üzere kullanıcının YouTube Müzik önerilerini ve oynatma geçmişini kontrol edecek. Google, Gemini’nin bu entegrasyon sonrasında gerçekleştirebileceği uzun bir görev listesi paylaştı.

Lansman sırasında Gemini AI asistanı, basit olması ve mevcut Google Asistan’la eşleşecek kadar yeterli özelliğe sahip olmaması nedeniyle eleştirildi. O zamanlar alarmları ve hatırlatıcıları ayarlayamıyordu veya üçüncü taraf bir uygulama aracılığıyla bir görevi tamamlayamıyordu. Şu anda yapay zeka sohbet robotunun Google Flights, Google Haritalar, Google Oteller, Google Workspace, YouTube ve YouTube Music için uzantıları bulunuyor. Ancak hala birçok kullanıcının talep ettiği WhatsApp veya Spotify entegrasyonu bulunmuyor.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8