Ariane 6 roketinin ilk fırlatılışını hayal eden bir grafik. Arianespace

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), yeni ağır yük Ariane 6 roketini ilk kez bu yaz uçurmayı planlıyor.

ESA, Fransız uzay ajansı CNES ve ana yüklenici ArianeGroup dahil olmak üzere proje üzerinde çalışanlar, yeni roketin Temmuz ayının ilk iki haftasında ilk görevinde havaya uçmasını planlıyor.

ESA genel müdürü Josef Aschbacher, Salı günü sosyal medyadaki bir gönderide zaman çerçevesini doğruladı ve şunları söyledi: “Ariane6’nın kalkışına yaklaştıkça ESA, CNES ve ArianeGroup’taki ekiplerin süreyi daralttığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum” ilk lansman denemesi dönemi: Temmuz ayının ilk iki haftası.” Aschbacher, belirli bir hedef tarihin Haziran ayında açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Kalkışa yaklaştıkça bunu duyurmaktan mutluluk duyuyorum #Ariane6takımlar @ESA, @CNES Ve @ArianeGroup İlk lansman denemesi için süreyi daralttık: Temmuz ayının ilk iki haftası. 🚀

İlk fırlatma girişiminin geçici tarihi Haziran ayında açıklanacak… pic.twitter.com/1RO6U8DETG

— Josef Aschbacher (@AschbacherJosef) 21 Mayıs 2024

Salı günü fırlatma penceresinde yapılan güncelleme, ajansın roketin ilk kez Haziran ortası ile Temmuz sonu arasında uçmasını beklediğini söylediği Kasım 2023’ten bu yana planlanan fırlatma programında yapılan ilk iyileştirmeydi. SpaceNews kaydetti.

Ariane 6 2014’ten beri geliştiriliyor ve ilk uçuşunun 2020’de yapılması planlanıyordu ancak projede bir takım gecikmeler yaşandı. Yeni roket, son uçuşunu Temmuz 2023’te gerçekleştiren Ariane 5’in yerini alıyor.

Arianespace, Ariane 6’nın iki versiyonunu üretiyor. İlki, Ariane 62, iki kayışlı güçlendiriciyle uçacak, daha güçlü olan Ariane 64 ise dört kayışla uçacak. Roket, tam yük ile fırlatıldığında 60 metreden fazla yüksekliğe ve neredeyse 900 ton ağırlığa sahip olacak; bu, bir buçuk Airbus A380 yolcu uçağının ağırlığına benzer bir ağırlık.

Ariane 6’nın Vinci adı verilen üst kademe motoru sıvı hidrojen ve oksijen kullanıyor. Birden çok kez durdurulup yeniden başlatılabilmesi, birden fazla uydunun farklı yörüngelere yerleştirilmesini gerektiren görevler için idealdir.

Nisan ayında Aschbacher, Ariane 6’nın ilk fırlatılışını Avrupa için uzay çalışmaları açısından “yılın en büyük olayı” olarak nitelendirdi, ancak “istatistiksel olarak ilk uçuşun başarılı olmama veya tam olarak aynı şekilde gerçekleşmeme ihtimalinin %47 olduğu” uyarısında bulundu. planlandı. Başarılı bir uçuş olması için elimizden geleni yapacağız ancak bunun aklımızda tutmamız gereken bir şey olduğunu düşünüyorum.”
genel-19