Herkesin ebeveynleri nasıl olduğuna dair hikayeler anlatır onların dünyası bizimkinden farklıydı. Konu medyaya gelince ailem bana sadece bir avuç TV kanalının olduğunu anlattı. Aileleri onlara televizyonlarının bile olmadığını söyledi. Benim için çocuklara gerçekten sadece interneti değil kendimi de keşfettiğimi anlatacağım. Yıldız Savaşları. Ve, daha spesifik olarak, Hayalet Tehdit.

Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike 25 yıl önce bu hafta vizyona girmişti ve son birkaç günde kesinlikle onun hakkında çok şey duydunuz. Tekrar sinemalarda, yeniden inceledik, her türlü şey. Ama benim için, Hayalet Tehdit başka bir şey mi. Varlığımı o kadar kuşatan bir şeydi ki kim olduğumu değiştirdi. O zamanlar böyle olduğunu bilmiyordum ama şimdi, çeyrek asır sonra, daha yaşlıyım, daha kiloluyum, daha kelim ve bunun başlangıcının ve piyasaya sürülmesinin ne kadar büyük bir etki yarattığı konusunda çok daha akıllıyım. Hayalet Tehdit kim olduğumla ilgiliydi.

Hikaye internete ilk girişle başlıyor. Bu 1997’de bir ara gerçekleşti. O zamanlar ziyaret ettiğimi hatırladığım ilk web sitesi Ain’t It Cool News’du. Bir dergi makalesini okuduktan sonra bunu duydum ve şöyle düşündüm: “Bir dakika, bu adam internette filmler hakkında yazarak para mı kazanıyor? Hadi şunu kontrol edelim.” Ben de öyle yaptım ve siteyi ilk ziyaret ettiğimde ilk fragmanın çıkacağına dair bir söylenti okudum. Yıldız Savaşları: Bölüm I bağlanacaktı Bilinmeyen dosyalar film. Bu söylenti doğru çıkmadı ama bu olasılık aklımı aşırı çalıştırdı: “Vay canına, bu doğru. Yeni Yıldız Savaşları Filmin bir fragmanı olacak.”

Yıldız Savaşları Bölüm I: Gizli Tehlike – Fragman

O zamanlar henüz lisedeyken çevirmeli internet kullanıyordum. New York Üniversitesi’nde öğrenciyken ilk ethernet bağlantımı ancak bir yıl kadar sonra kurdum. Bilgisayarımı bütün gün açık bırakabiliyordum, internet kullanıma hazırdı ve indirme işlemleri son derece hızlıydı. AOL Instant Messenger ve Uzakta Mesajlarına sesleniyorum.

İşte o zaman “Harika değil mi, bunun gibi tek site olamaz” diye düşündüm. Böylece Corona’nın Yaklaşan Turistik Yerlerini buldum. Dark Horizons’ı buldum. Sonra ana yükü buldum: Star Wars siteleri. Force.net, Rebelscum.com, Yakface.com ve hatta Countingdown.com gibi siteler bilet almak için kuyruklar düzenliyordu. Bölüm I ne zaman serbest bırakıldı? Filmler hakkında farklı görüşleri, teorileri, küçük haber güncellemelerini, tonlarca söylentiyi, oyuncakların fotoğraflarını, fragmanı ne zaman göreceğimize dair spekülasyonları okuyabildim, adını siz koyun.

Ben de öyle yaptım. Derslere gittim, sinemaya gittim ve internette dolaşıp bu konuda bilgi aradım. Hayalet Tehdit, bu sıralarda öğrendiğim bir başlık. Filme dair beklenti vücudumdaki her hücreyi tüketiyordu ve bu web siteleri benim çaremdi. Masaüstü duvar kağıdım pod yarışı sahnesinden bir resimdi. İlk oyuncakları piyasaya sürmek için Toys R’ Us’a gittim ve köşeyi dönüp kapağında yıldızların olduğu dergileri satın aldım.

Gizli Tehdit Beni Bugün Ben Nasıl Yaptı başlıklı makale için resim

Resim: Lucasfilm

O zamanlar, bir film için inanılmaz derecede heyecanlanmak ve onunla ilgili her şeyi öğrenmek için interneti taramak gibi bir kalıbın tüm hayatım olacağını fark etmiş miydim? Tabii ki değil. Her şey yeniydi. Ama elbette oradan diğerine devam etti. Yıldız Savaşları devamı, dördüncüsü Indiana Jones film, Yüzüklerin EfendisiQuentin Tarantino, vb. – bu web sayfasına düz bir çizgi çiziyorum, burada bir zamanlar hayatımda ihtiyaç duyduğum hizmetin aynısını size günlük olarak sunuyorum.

Bunun ötesinde, tüm bu beklenti ve heyecan, Hayalet Tehdit aynı zamanda bana kalıcı anıları ve ezici hayal kırıklıklarını da öğretti. Yıllarca ve aylarca süren bir bekleyişten sonra, ilk sinemaya bilet almak için yerel sinema salonumun (New Windsor, NY’daki Destinta Tiyatroları) önünde kuyrukta bekledim. Hayalet Tehdit Gösteri zamanı: 19 Mayıs sabah 10. Aynı gün akşam 7’deki gösteri için de bilet aldım. Ben dalga geçmiyordum. Ancak tiyatro ortalığı karıştırıyordu ve birkaç gün sonra bir gece yarısı gösterisi ekledi. Ertesi gün için biletim olduğu için oraya gitmemeye karar verdim ama bazı insanlar gitti.

İlk gösteri için oturduğumda, filmi gece yarısı izlemiş olan, şimdiye kadar konuştuğum ve filmi izlemiş olan ilk kişi yanıma geldi ve fısıldadı: “Bu film zincirden çıktı. Şimdi, 25 yıl sonra, o çocuğun tam bir taş kafalı olduğunu ve bu filmi ayıkken izlemediğini fark ettim ama heyecanım haklı görünüyordu. Işıklar karardı, fragmanlar oynatıldı ve sonunda Hayalet Tehdit başlamak.

Gizli Tehdit Beni Bugün Ben Nasıl Yaptı başlıklı makale için resim

Resim: Lucasfilm

On üç dakika 23 saniye sonra bunu hissettim. Zamanı biliyorum çünkü bu, Qui-Gon Jinn ve Obi-Wan Kenobi’nin su altında yüzdükleri zamanın tam zaman damgasıydı ve bu filmin harika olmadığına dair o içimi yakan duyguyu tam olarak hatırladığım ve asla unutamayacağım andı ve ben bundan keyif almıyordu. Ama hızla onu o kadar derine gömdüm, bitirdim ve tiyatrodan biraz mutlu çıktım.

Aslında bu ilk düşünceleri o kadar bastırdım ki sadece akşam 7’deki gösteriye gitmekle kalmadım, aynı zamanda şunu da gördüm: Hayalet Tehdit sekiz kez daha sinemalarda, çeşitli yerlerde ve hatta bazı farklı formatlarda. Yaklaşık dört ya da beşini izledikten sonra filmin ilk 90 dakikasının berbat olduğu gerçeğiyle barışmıştım, ancak Jedi’lar Naboo’ya döndüğünde her saniyesini sevdim.

O zaman hâlâ üniversitedeydim Klonların Saldırısı piyasaya sürülmeye hazırlanıyordu, bu yüzden üç yıl sonra, her bilgi kırıntısı için tüm bu siteleri tarayarak aynı temel modeli izledim. Bu zamana kadar daha da derindeydim. Topluluğun o kadar önemli bir dayanağı haline gelmiştim ki bu sitelerden biri bana film gösterileri yapma şansı verdi. New York’ta Sinema Çalışmaları okuyordum, kim daha iyi? Keanu Reeves/Charlize Theron filminin tanıtımını yapmaya bu şekilde geldim Tatlı kasım Countingdown.com için. Ondan sonra yaptım Kılıçbalığı, Yapabilirsen Yakala Beni, Harry Potter ve Felsefe Taşı, ve diğerleri. Tüm hayatım boyunca bu yoldaydım ve bunu bilmiyordum bile. Ancak Hayalet Tehdit yolu göster.

Gizli Tehdit Beni Bugün Ben Nasıl Yaptı başlıklı makale için resim

Resim: Lucasfilm

O günden bu yana geçen 25 yıl içinde, Yıldız SavaşıHer zaman hayatımın en önemli anlarında ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Klonların Saldırısı Üniversiteden mezun olduğum gün serbest bırakıldı. Gelecekteki karımı ilk öptüğümde radyoda aşk teması “Yıldızların Ötesinde” çalıyordu (XM Radyo’nun “Cinemagic” şarkısıydı). Zamana kadar Sith’in intikamı serbest bırakıldı, eleştiri yazmam için bana para verildi ve tam da bunu yaptım. Ve tabii ki o zamandan beri Yıldız Savaşları 2015’te geri döndüm, yolun her adımında oradaydım büyülü an sonrasında büyülü an.

25. yılımız kutlu olsun, Yıldız Savaşları: Bölüm I – Phantom Menace. Senin varlığın benim kim olduğumun büyük bir parçası. Hala harika olduğunu düşünmüyorum ama hayatımda bu kadar önemli bir Güç olduğun için her zaman minnettar olacağım.

Kol saati Hayalet Tehdit şimdi Disney+’ta.


Daha fazla io9 haberi mi istiyorsunuz? En son gelişmeleri ne zaman bekleyeceğinizi öğrenin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlanıyor, sırada ne var Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7