Bu yılın başlarında 14 serisinin piyasaya sürülmesinin ardından Xiaomi, daha önce kaçırdığı bir fiyat segmentine önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Xiaomi Hindistan CMO’su Anuj Sharma, Gadgets 360 ile yaptığı görüşmede şirketin Rs civarında fiyatlandırılan bir akıllı telefon tanıtmaya hazırlandığını doğruladı. 50.000. Xiaomi’nin bu yeni akıllı telefonu, Rs’den başlayan Redmi Note 13 Pro+ 5G arasındaki boşluğu kapatacak. 30.999 (8+256GB) ve Rs’ye kadar çıkıyor. 34.999 (12+512 GB) ve amiral gemisi Xiaomi 14 Rs’de. 69.999.

Sharma, “50.000 Rupi değerinde harika bir akıllı telefon yapabilecek kimsenin olduğunu düşünmüyorum. Ve burası aslında normalde yaptığımız tüm Xiaomi işini yapmak ve adaleti yerine getiren bir cihaz getirip getiremeyeceğimizi görmek istediğimiz yer.” Gadgets 360’a söyledi.

Yaklaşan Xiaomi akıllı telefonu hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmadan Sharma, yeni akıllı telefonun çok yönlü mükemmel bir ürün olacağını ekledi.

“Ortadaki bir fiyat aralığına yaklaştığınızda, premium segmentte 50.000 Rupi kritik bir fiyat noktasıdır ve ekonomi segmentinde 9.999 Rupiye eşdeğerdir. Bu çevrimiçi şey 2014-2015’te başladığında, 9.999 Rupi ve 10.999 Rupilik bir ürün Hindistan’da çok farklı algılandı. Benzer şekilde, 50.000 Rupinin üstüne çıkmak veya 50.000 Rupinin altında kalmak, yıllar içinde 50.000 Rupilik akıllı telefon segmentinin unutulduğunu vurguladı. bu segment son zamanlarda çoğu akıllı telefon oyuncusu için kaçırılmış bir fırsat haline geldi.

Şu anda, Rs. 50.000 fiyat bandında sadece sınırlı sayıda oyuncu bulunmaktadır. Cihazlarını performans odaklı kullanıcılar için pazarlayan iQOO var. OnePlus, öncelikle bu segmentte harika bir iş çıkarıyor, 11R ve 12R’nin başarısının üzerine çıkıyor, ancak her ikisinde de küçük özellik yükseltmeleri vardı ve bu fiyata teklif açısından zar zor çığır açıyor. O halde Apple ve Samsung’un çok farklı yaklaşımları var. Apple’ın iPhone SE’si küçük bir akıllı telefon isteyen veya e-ticaret devlerinde indirimli fiyatlarla iPhone 13’e geçebilecek olanlar için var. Samsung yakın zamanda Galaxy A55’i Rs’de piyasaya sürdü. 45.000, bu yıl S24 tabanını daha pahalı hale getiriyor. Akıllı telefon pazarındaki boşluk ortada ve Xiaomi bundan yararlanmaya çalışıyor.

anuj sharma xiaomi g360 Anuj Sharma

Anuj Sharma, CMO – Xiaomi Hindistan, Xiaomi 14 için bir brifing sırasında (Şubat 2024)

2024 yılında Xiaomi’nin

Xiaomi, bu yıl akıllı telefon pazarında önemli bir büyüme göstererek önemli bir oyuncu oldu. Analist raporlarına göre Redmi Note ve Xiaomi 14 serisinin lansmanları olumlu karşılandı. IDC’nin son raporu, Xiaomi’nin 100 doların altındaki akıllı telefon segmentinde lider olduğunu gösteriyor. Bu olumlu ivme, şirket için zorlu bir 2022 yılının ardından 2023’ten de devam etti.

Sharma, şirketin topluluğundan gelen geri bildirimleri nasıl değerlendirdiğini ve geçen yıl Xiaomi 13 Pro lansmanından öğrenilen dersleri anlattı. Xiaomi için en büyük öğrenmelerden biri, tüketicilerin seçim yapmasını kolaylaştırmak için ürün portföyünü basitleştirmek oldu.

Yaklaşan akıllı telefon için Rs civarında herhangi bir özel strateji sorulduğunda. Mevcut Xiaomi kullanıcıları için bir yükseltme teklifi gibi 50.000, Sharma şöyle açıkladı: “Son beş yılda, 20.000 ila 40.000 Rupi arasında, bazı süper başarılı lansmanlar yaptık – 22 ila 27 bin Rupi olan Redmi K serisi, ardından Xiaomi 10i, 11i ve ardından 11i Hypercharge – hepsi önemli hacimlere sahipti. Hepsi üç yıllık bir yükseltme döngüsündeydi. Doğru fiyat noktasında ve doğru sıralamayı yapabilirsek, bu iyi bir yol haline gelir. yükseltme için,” diye açıkladı Sharma.

Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Ultra için tüketici geri bildirimleri sorulduğunda Sharma, bunun çoğunlukla olumlu olduğunu söyledi.

“Bir bakıma Xiaomi 13 Pro’nun bir uzantısı. Tohumları doğru ekti. O zamanlar pek çok insan bu ürünü 80 bine satın almak isteyip istemediğine şüpheyle bakıyordu ama bir yıl sonra bu bizim için gerçekten zor hale geldi. Bu telefon için bir takas programı oluşturmak. İnsanlar 13Pro’yu yanlarında tutarken 14 Ultra’yı satın alan birkaç kişiyle tanıştık. Bu tür bir farklılık yarattık. “

Çevrimdışı pazar premium akıllı telefonlar için önemli mi?

Xiaomi’nin halihazırda büyük bir perakende varlığı var ve bunu genişleyen premium akıllı telefon serilerini duyurmak için kullanacaklar.

Sharma, çevrimdışı stratejiyle ilgili olarak şöyle açıkladı: “Perakende stratejisinin tamamı deneyim üzerine kurulu. Pandemi başladıktan sonra bu yönde biraz daha ilerlemeye başladık çünkü belirli bir fiyat noktasında daha yukarılara çıktıkça, bir mağazadan satın aldığınız ilk cihaz, Marka veya serinin çevrimdışı olması gerekiyor. Çoğu kişi bunu birkaç kez deneyip daha sonra Mi.com’dan mı yoksa Flipkart’tan mı yoksa Amazon’dan mı satın aldığına karar veriyor. Ancak deneyim perakendeden geliyor. sayaçlar.”

“Geçen yılın başlarında, daha fazla perakende satış yeteneği geliştirmek hakkında konuşmuştuk. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. İster Mi Home’a, ister Mi mağazalarına gidiyor olun, ya da organize ticari ortaklarımızla çalışıyoruz, hatta bazı çoklu- marka satış noktaları, daha küçük satış noktaları, bir tür demo olmasını sağlamaya çalışıyoruz, bir mağaza sahibiyle sunduklarımız konusunda biraz daha anlayışlı olun ki işleri doğru yapsınlar ve konuşabilsinler Doğru ürünler hakkında. Xiaomi 14 ve Ultra’nın büyüsü, onu ilk tuttuğunuz anda ve kamerayı çalıştırdığınız anda sizi inandıracak bir teknik özellik sayfası yok” diye ekledi.

Yakında çıkacak Xiaomi akıllı telefonu hakkında daha fazla şey duyacağız. Gadgets 360’ı takip etmeye devam edin.genel-8