NASA astronotları Kate Rubins ve Andre Douglas, Artemis III için ay yürüyüşü operasyonları uygularken Ay aletleriyle dolu bir alet arabasını Arizona, Flagstaff’ın kuzeyindeki San Francisco Volkanik Alanında itiyorlar. NASA/Josh Valcarcel

Astronot olmak kulağa muhteşem gelebilir ama mesele sadece roket fırlatmak ve Uluslararası Uzay İstasyonu çevresinde süzülmek değil. Zamanın büyük çoğunluğu ayaklarınız yere basarken antrenman yaparak geçiyor.

NASA astronotu Kate Rubins’i ele alalım. Doğru, küçük bir kapsülün içinde uzaya doğru fırlamanın ve Dünya’dan 250 mil yüksekte bir yörünge karakolunda mikro yerçekimi koşullarında yaşamanın nasıl bir şey olduğunu biliyor. Ayrıca sahte astronot kıyafeti giymenin ve ay aletleriyle dolu bir alet arabasını tarlada itmenin nasıl bir şey olduğunu da biliyor; çünkü NASA astronotlarını Dünya’ya geri döndürecek olan Artemis III misyonunun hazırlıklarının bir parçası olarak yaptığı şey tam olarak bu. Elli yıllık bir aradan sonra ay yüzeyi.

Rubins ve meslektaşı Andre Douglas gerçekten çılgın bir kostüm partisinden eve dönüyormuş gibi görünseler de bu aslında ciddi bir durum.

NASA, merakla beklenen Artemis III misyonunun bir parçası olarak 2026’da ay yüzeyine adım atacak iki astronotu henüz seçmedi; bu nedenle şimdilik görevde kullanılabilecek ekipman ve teknoloji gösterilerini test etmek için bir dizi astronot kullanıyor.

Bu durumda, şimdiye kadar iki kez uzaya giden Rubins ve yakın zamanda astronot olma niteliğini kazanan ve henüz yörüngeye çıkmamış olan Douglas, Flagstaff, Arizona’nın kuzeyindeki San Francisco Volkanik Alanında bir hafta geçirdiler. Artemis III için ay yürüyüşü operasyonları.

Testler sırasında iki entegre ekip, uçtan uca ay operasyonlarını tatbik etmek için birlikte çalışıyor. NASA dedi ki. Arizona çölündeki saha ekibi astronotlardan, NASA mühendislerinden ve saha uzmanlarından oluşurken, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki uçuş kontrolörleri ve bilim adamlarından oluşan bir ekip, onların faaliyetlerini izliyor ve yönlendiriyor.

Yaklaşan ay görevi için yararlı olup olmayacaklarını belirlemek için bir dizi teknoloji test ediliyor. Bunlar arasında, Ay’ın Güney Kutbu’ndaki bir keşif gezisi sırasında mürettebatın iniş aracına geri dönüş yolunda ilerlemesine yardımcı olabilecek, artırılmış gerçeklik ve aydınlatma fenerleri kullanan bir uyarı ekranı da bulunuyor.

Her simüle edilmiş ay yürüyüşünün ardından, katılan herkes, hazırlıkları geliştirebilmek ve test edilen teknolojileri geliştirebilmek için öğrenilenleri tartışmak üzere bir araya gelir.

Johnson saha testi direktörü Barbara Janoiko, “Saha testleri, Artemis görevleri sırasında başarılı ay operasyonları yürütmek için ihtiyaç duyacağımız tüm sistemleri, donanımı ve teknolojiyi test etmemize yardımcı olma konusunda kritik bir rol oynuyor” dedi. “Mühendislik ve bilim ekiplerimiz, astronotların aya tekrar ayak basması için yolun her adımında hazırlıklı olmamızı sağlamak için sorunsuz bir şekilde birlikte çalıştı.”

Arizona çölü, kraterler, faylar ve volkanik özellikler dahil olmak üzere ay yüzeyiyle bazı benzerliklere sahip olduğundan Apollo döneminden bu yana ay araştırmaları için bir eğitim alanı olmuştur.
genel-19