Meta, cirosunda %27’lik bir artışla 2024’ün ilk çeyreğini rekor seviyeye taşıdı; bu da son üç yılın en iyi büyümesi. Ancak sonuçların açıklanmasının ardından şirketin hisse değeri %12 düştü. Yatırımcılar, yapay zeka (AI) sektöründen yararlanmak için gereken harcamalarla ilgili endişelerini dile getirdi.

Yapay zekayı geliştirmek için astronomik harcamalar

Toplamda, Meta 36,5 milyar dolar gelir elde etti Ocak’tan Mart’a kadar olan dönemde bu rakam Wall Street analistlerinin tahminlerinin biraz üzerinde. Reklam, şirketin gelirinin %97’sinden fazlasını oluşturuyordu; net kâr, bir önceki yıl ulaştığı 5,7 milyar doların iki katından fazla olan 12 milyar dolara ulaştı.

Geçtiğimiz dokuz ay boyunca Meta’nın gelir artış oranı, diğer ABD teknoloji devlerininkini çok geride bıraktı. Her gün 3,24 milyardan fazla kişinin bir veya daha fazla uygulamasını kullanması, portföyünde WhatsApp, Facebook ve Instagram’ı da bulunduran şirketin göstergesidir.

Meta, cari çeyrek için gelirin 36,5 milyar ila 39 milyar dolar arasında olacağını öngörüyor ki bu, analistlerin beklentilerinin altında. Harcamaların rasyonelleştirilmesi ve toparlanmanın yaşandığı 2023 yılının ardından Zuckerberg, 2024’ün ters yönde ilerleyeceğini açıkladı. Şirket, diğer yapay zeka devleriyle rekabet edebilmek amacıyla önümüzdeki aylarda astronomik meblağlar harcayacak. Muazzam hesaplama kapasiteleri gerektiren teknolojinin geliştirilmesi özellikle pahalıdır.

Böylece firma “ Zuck » bu yıla ilişkin harcama tahminlerini revize ederek, daha önce açıklanan 30 ila 37 milyar dolar seviyesinden 35 ila 40 milyar dolara çıkardı. CEO, sermaye harcamalarının da 2025 yılında artmasının beklendiği konusunda uyardı.

Ekran görüntüsü: Google.

Zuckerberg yatırımcılardan sabırlı olmalarını istiyor

Sonuç olarak hisseleri %12’den fazla düştü; bu, bu yıl %40’ın üzerinde artış gösteren bir hisse senedi için keskin bir geri dönüş oldu. Ancak Mark Zuckerberg büyük düşünüyor. Yatırımcılarla yaptığı görüşme sırasında CEO, Meta’yı ” dünyanın ilk yapay zeka şirketi “.

Nisan ayında şirket, en son büyük dil modeli (LLM) olan Llama 3’ü piyasaya sürdü. Yapay zeka ayrıca Meta’nın Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi birçok ürününde de kullanılacak. Özellikle anında görsel oluşturma ve kullanıcılara makale özetleri sunma yeteneğine sahiptir. Firma aynı zamanda oldukça pahalı bir araştırma ve geliştirme çalışması olan kendi yapay zeka çipleri üzerinde de çalışıyor.

Bu çabalar şirket için yalnızca bir başlangıcı temsil ediyor; “ Daha da gelişmiş modeller ve dünyadaki en büyük yapay zeka hizmetlerini oluşturmak için önümüzdeki yıllarda çok daha fazla yatırım yapın », Zuckerberg’i analiz etti. Yönetici her şeyden önce yatırımın geri dönüşünün birkaç yıl içinde bekleneceğini ve harcamaların artması gerektiğini belirtti ” Bu yeni ürünlerden bazılarından gelir elde etmeden önce önemli ölçüdeS”.

Muhtemelen bu tür sözlerin karşılanacağının farkında olan CEO, şirketinin ürünlerinden para kazanma yeteneğini hatırlatarak yatırımcılara güvence vermek istedi. Bugün popüler olan ve hepsinden önemlisi kârlı olan Hikayeler ve Makaralar gibi özelliklere özellikle değindi. “ Burada da ilk işaretler oldukça olumlu. Ancak uç yapay zeka oluşturmak, uygulamalarımıza eklediğimiz diğer deneyimlerden daha büyük bir girişim olacak ve muhtemelen birkaç yıl sürecektir. “diye detaylandırdı.

Reality Labs hâlâ olumsuz durumda

Yapay zeka artık şirketin ana odak noktası olmasına rağmen metaveriyi unutmuyor. VR başlıklarını ve artırılmış gerçeklik (AR) gözlüklerini geliştirmekten sorumlu bölüm olan Reality Labs, ilk çeyrekte 440 milyon dolarlık gelirle yaklaşık 3,8 milyar dolar kaybetti. Bu hala 2023’teki eşdeğer döneme göre %29 daha fazla.

Birim, Meta’nın İnternet’in geleceği olarak gördüğü bu yeni teknolojileri geliştirmek için büyük meblağlar harcıyor. Bu hafta firma, VR kulaklıklara yönelik işletim sistemi olan Horizon OS’nin pazarlandığını duyurdu. Mark Zuckerberg artık metaverinin başarısının yapay zekaya bağlı olacağına inanıyor: “ Tam holografik ekranlara sahip olana kadar AR gözlüklerinin gerçekten ana akım bir ürün olmayacağını düşünürdüm. Ancak bugün ekransız yapay zeka gözlükler için de önemli bir pazarın olduğu açık görünüyor “, diye açıkladı Ray-Ban ile olan işbirliğinin başarısına değinerek.

Bu bahisin de işe yarayıp yaramayacağı henüz bilinmiyor.genel-16