Paystand, şirketlerin “ücretsiz B2B dijital ödeme ve harcama merkezi” olarak tanımladığı şeyi yaratmak için harcama yönetimi yazılımı girişimi Teampay’i satın aldı.

Anlaşmanın mali şartları açıklanmadı. Teampay, kurulduğu 2016 yılından bu yana 65 milyon dolar topladı.

Birleşik şirket, ticari bir blockchain üzerinde çalışan 1 milyondan fazla işletmeye 1 milyondan fazla katılımcıya hizmet veriyor. Bugüne kadar 10 milyar dolardan fazla işlem gerçekleştirdi; bunun ABD’deki işletmeler arası yıllık ödemelerin neredeyse %2’sine denk geldiğini öne sürüyor.

Paystand CEO’su Jeremy Almond, TechCrunch’a özel olarak “Teampay, bu yeni fintech şirketleri sınıfını temsil ediyor” dedi. “CFO’ların tüm iş akışlarını dijitalleştirme şeklini gerçekten değiştirecek ürünleri var. Kullanıcılar için yeni nesil deneyim dediğim şey bu ve bu gerçekten büyük modernizasyon sürecinden geçen müşterilerimiz için çok uygun.”

Paystand’ın, özellikle iyi bilinmesi nedeniyle Teampay markasını işletmeye devam edeceğini söyledi.

Almond, fintech işletmelerinin tüketici finansmanı uygulamalarından öğrenmesi gerektiğine inanıyor. B2B dünyasında fon gönderme ve alma süreci karmaşık, yavaş ve ücretlerle doludur. Ancak tüketiciler Venmo veya CashApp aracılığıyla birbirlerine para gönderip alabiliyorlar. Paystand’ın sunmasını istediği özellikler bunlar.

Teampay, blockchain destekli B2B ödeme sağlayıcısının iki yıl içindeki ikinci satın alımıdır. 2022 yılında ödeme platformu Yaydoo’yu satın aldı. Ödeme standı‘nin değerlemesi 1 milyar doların kuzeyindeydi. Paystand, 2014 yılında kurulduğundan bu yana 98 milyon dolarlık risk sermayesi getirdi. Teampay blockchain’de yer almıyor, ancak artık Paystand bu işlevselliği hem alacak hesapları hem de borç hesapları taraflarına getirebilir.

Almonds, “Bunun, işletmenin tüketicileştirilmesine yönelik bir eğilim olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Artık her iki tarafı da 1 milyon işletmeye sunabiliyoruz.”

Fintech’in son yıllarda popüler bir sektör olmasına rağmen, bankacılık sektörünün genel olarak eskimiş bir ödeme rayları sorunu var. Bu, daha yüksek ücretlere, daha fazla aracıya ve gecikmelere neden olur. Almond, ödeme rayları sorununu çözmek için merkezi olmayan bir finansal altyapının kullanılmasının uzun süredir savunucusu. Paystand, işletmeler arası ödemelerin sıfır ücretle yapılmasını sağlayan Paystand Bank Ağının motoru olarak Ethereum blok zincirini kullanıyor.

“Blockchain yeni buluttur” dedi. “Blockchain, bitcoin ve merkezi olmayan finans ağlarının da kendi payına düşen sorunları olduğunu biliyorum, ancak bunlar 1930’lardan bu yana yürürlükte olan aynı merkez bankacılığı sisteminden köklü bir uzaklaşmayı temsil ediyor.”

“Birçok insan blockchain veya merkezi olmayan finansın henüz hazır olmadığını düşünüyor” diye ekledi. “Gerçekte kanıtladığımız şey, işletmeler ve finans ekipleri için gerçek değer yaratırsanız insanların bunu kullanacağıdır.”genel-24