Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsi geçen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu bulunmamaktadır. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Wall Street’in favori AI firmaları için bir başka çarpıcı düşüş serisinde, Facebook’un ana şirketi Meta, 2023’ün 4. çeyreğinin kazanç raporundan sonra elde ettiği kazançların çoğunu kaybedebilir. Bu rapor, sosyal medya şirketinin ilk kez temettü açıkladığını ve kendisini hissedarlar için istikrarlı bir kazanç kaynağına dönüştürdüğünü gördüğü için tarihi bir rapordu. Ancak Meta’nın hisseleri, son kazanç raporunun ardından yüksek giderler ve rehberlik eksikliğinin yapay zeka büyümesinin finanse edilmesinin maliyetli olacağı endişelerine yol açması nedeniyle çift haneli rakamlara düştü. Eğer bu kayıplar yarın devam ederse trilyon dolarlık firmanın piyasa değeri 200 milyar dolardan fazla silinebilir.

Meta Hisseleri, Çeyrek Dönemlik Yenilgilerin Yavaşlayan Yönlendirme ve Enflasyon Maliyetlerinin Üstesinden Gelememesinin Ardından Düştü

Bugünkü sürüme doğru Meta, Microsoft destekli OpenAI ile rekabet ettiği yapay zeka alanında büyük hamleler yapıyordu. Meta’nın kazanç açıklamasına girerken Llama modelini açık kaynak yapma kararı, kapalı kaynak olan çoğu üst düzey modelin aksine öne çıkan bir hamleydi. Açık kaynak modeli, tüm geliştiricilerin kaynakları modelin kodunda değişiklik yapmak için kullanmalarına olanak tanıyor ve CEO Mark Zuckerberg’e göre Meta’ya daha düşük maliyetler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde fayda sağlıyor.

Zuckerberg, açılış yorumlarının büyük bir bölümünde açık kaynaklı yapay zeka modellerinin faydalarını açıklayarak 2023’ün 4. çeyreğine ilişkin çağrıya öncülük etti. Zuckerberg, Llama’yı açık kaynak yapma kararından yararlanmanın yanı sıra, Meta’nın mevcut AI portföyünün firmayı yapay genel zeka veya AGI geliştirmeye hazırladığını paylaştı. Stanford Üniversitesi’ne göre AGI, insan seviyesine benzer şekilde düşünebilen ve karar verebilen bir yazılımdır.

Son görüşme sırasında Meta yöneticisi, firmasının birkaç farklı ürün alanına odaklanarak yapay zeka çözümleri geliştirmeye yönelik geniş bir yaklaşım benimsediğini ekledi. Bunlar yaratıcıyı, işletmeyi, dahili kodlamayı, geliştirmeyi ve diğer sürümleri içerir. Meta AI’nın en son sürümü olan Llama 3 “özgürce kullanabileceğiniz en akıllı yapay asistanZuckerberg’e göre bu, firmasının artık ürünleri mümkün olduğu kadar geniş çapta kullanılabilir hale getirmeye odaklanmasına olanak tanıyor.

Mali açıdan bakıldığında, Meta’nın mevcut çeyreğe ilişkin orta nokta gelir tahmini, analist hedefini 500 milyon dolar kadar kaçırırken, harcamalardaki büyüme, art arda iki çeyrek yıllık düşüşün ardından sıkıntılı bir durum olarak göze çarpıyor.

Meta’nın pazarlama, operasyonel, ürün ve büyüme giderlerini yönlendiren toplam giderleri, yıllık %8’e varan düşüşlerle 2023’ün üçüncü ve dördüncü çeyreğinde 20,3 milyar dolar ve 23,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Diğer taraftan, 2024’ün ilk çeyreğinde maliyetlerin %5,7 oranında arttığı görüldü. CFO Susan Li, ilk çeyreğe ait 22,6 milyar dolarlık harcamanın içinde Meta’nın uygulama ailesi için yaptığı harcamanın 18,4 milyar dolar olduğunu ve tüm maliyetlerin %80’inden fazlasını oluşturduğunu açıkladı.

Zuckerberg, Meta’nın 2024 İlk Çeyrek Kazanç Çağrısında Yapay Zeka Asistanları Ray-Ban ile Akıllı Gözlük Ortaklığına Odaklanıyor

Zuckerberg’in açılış konuşması sona erdiğinde ve Meta’nın finans şefi görevi devraldığında, hisse senedi neredeyse 400 doların altına düşmüştü ve Meta’nın 2023’ün 4. çeyreği kazanç raporundan sonra elde ettiği tüm kazanımları kaybetmeye yakındı.

Sözlerinde yapay zeka büyümesinin sermaye yoğun olacağını kabul etti ve Meta’nın tüketici cihazlarını da yapay zekadan yararlanacak şekilde konumlandırdı. Meta’nın bu cephede sahip olduğu bazı fikirler arasında “ekranı olmayan modaya uygun yapay zeka gözlükler için anlamlı bir pazar.“Zuckerberg buna inanıyor”gözlükler bir yapay zeka asistanı için ideal cihazdır çünkü onların sizin gördüklerinizi görmelerine ve duyduklarınızı duymalarına izin verebilirsiniz.“bir kullanıcı sağlama”tam bağlam” Bir kullanıcının deneyimlediği şeyle ilgili.

Meta’nın hisseleri, ilk satış sonrası ticaretteki bazı sert dalgalanmaların ardından 416 $’a yerleşti. Hisse senedi, Meta’nın dördüncü çeyrek kazançlarını açıkladığı gün 394 dolardan kapanmıştı; son düşüş, yapay zekayla ilgili endişelerin yatırımcıları korkutmasının ardından Super Micro ve NVIDIA’nın hisselerinin %24 ve %10 kaybettiği önceki şokların ardından geldi. Meta’nın satış sonrası pazarındaki %16,5’lik hisse fiyatı düşüşü yarın da devam ederse, MarketWatch tarafından paylaşılan Dow Jones Piyasa Verileri istatistiklerine göre, bu durum Meta’yı tarihte 200 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan üçüncü şirket haline getirebilir.

Meta’nın ilk çeyreği, harcamaların yoğun olduğu dördüncü çeyreğin ardından sezonluk yavaşlamanın reklam sektörünü etkilemesi nedeniyle 2024’ün ilk çeyreğinde gelir düşüşüyle ​​de dikkat çekti.

Meta’nın Sonuçları, Satış Sonrası Ticaret Sırasında Google Parent Alphabet ve Microsoft Hisselerinde %3 ve %2 Düşüşlere Yol Açtı

Meta’nın idari giderleri, yıllık %20’lik bir büyüme kaydederek ilk çeyrek maliyetlerini artırdı. Geriye kalan kalemlerden yalnızca pazarlama maliyetlerinde %16’lık bir düşüş görülürken, araştırma ve geliştirme ile doğrudan ürün maliyetlerinde sırasıyla %6 ve %9 oranında artış görüldü. Ar-Ge maliyetleri, Zuckerberg’in özel yapay zeka silikonu geliştirme planlarını içerirken, doğrudan ürün maliyetleri aynı zamanda donanım ve kulaklık gibi kişisel bilgisayar aygıtlarının diğer maliyetlerini de yansıtıyor. Li’ye göre idari giderler “Devam eden hukuki meselelerle ilgili olarak 1. çeyrekte tahakkuklara dahil ettiğimiz hukuki giderlerden kaynaklanmaktadır.

Reels’in sosyal medya platformu için kazançlı olduğunu kanıtladığını ve kullanıcıların zamanın %60’ını platformda video izleyerek geçirdiğini paylaştı. ABD ve Kanada’da bu ayın başlarında tanıtılan birleşik video deneyiminin Meta’nın “yeni nesil sıralama mimarisi“bu teslim edecek “zamanla daha alakalı video önerileri” Meta yapay zekayı ürün portföyüne harmanlarken.

En son sonuçlar, yapay zeka yazılımlarının geri kalan oyuncuları olan Microsoft ve Alphabet’i ilginç bir kazanç sezonu için hazırlıyor. Microsoft’un hisseleri yaklaşık %2 oranında değer kaybederken, Alphabet satış sonrası ticarette %3 oranında kayıp yaşadı. Alphabet ve Microsoft, yarın kazançlarını açıklayacak ve Meta, önümüzdeki yıllarda altyapısına önemli yatırımlar yaparak emsallerine ayak uydurmayı planlıyor.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17