Avtopotok’un doğrudan şirket başkanı Maxim Sokolov’un açıklamasına atıfta bulunarak bildirdiği üzere, AvtoVAZ Mayıs ayında Lada’nın perakende fiyatlarını artıracak.

Za Rulem’in genel yayın yönetmeni bilgiyi doğruluyor ve Sokolov’dan alıntı yapıyor:

Üretim maliyetleri son dönemde önemli ölçüde arttı ve yaptırım riskleri arttı. Bu nedenle hem AvtoVAZ hem de bileşen tedarikçilerimiz karmaşık lojistik ve finansal zincirleri kullanmak zorunda kalıyor. Ve tüm bunlar fiyat revizyonunun ön koşullarını yaratıyor.

Fiyatların mevcut enflasyon seviyesinin altında ayarlanması sözü veriliyor.Mart ayında AvtoVAZ’dan bir kaynak, tesisin Lada otomobilleri için tavsiye edilen perakende fiyatlarını (RRP) Nisan ayı sonuna kadar korumayı planladığını söyledi. Şirketin planlanan programa göre hareket ettiği ortaya çıktı.

Daha önce AvtoVAZ’ın başkanı Maxim Sokolov, tesisin enflasyon ortamında fiyatları artırmayı planlamadığını, dolayısıyla aslında müşterilerin zaten indirimli araba aldığını söyledi: “Çünkü fiyatı korumak enflasyona endekslemek anlamına geliyor ve burada 2023 fiyatları aynı kalacak, bu da aslında 2024’teki enflasyon seviyesinde bir düşüş olacağı anlamına geliyor.”

AvtoVAZ’ın fiyatları en son geçen yılın Kasım ayı başlarında 64 ila 106 bin ruble arasında artırılmıştı. Geçtiğimiz Mayıs ayında Lada fiyatlarının da arttığını eklemekte fayda var.genel-22