Moskova yetkilileri ilginç bir proje uygulayacak – şehir kliniklerinde röntgen muayenelerinin yorumlanması yapay zekaya emanet edilecek ve bu da tıbbi personele değerli zaman kazandıracak. Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin bundan bahsetti.


Fotoğraf: E. Samarina / Mos.ru

Sobyanin şunları vurguladı:

Moskova kliniklerinde yapay zeka, doktorun katılımı olmadan röntgenleri analiz edecek. Çoğunluğu koruyucu amaçlı olmak üzere yılda ortalama iki milyon akciğer röntgeni ve göğüs röntgeni çekiliyor. Örneğin, florografların yüzde 99’unda herhangi bir patoloji tespit edilmiyor ve doktorlar normun tanımlanmasıyla meşgul. Bu alandaki engin birikmiş deneyim göz önüne alındığında, akıllı algoritmalar hastalık belirtilerinin yokluğunu doğru bir şekilde belirleyebilmektedir. Bu nedenle araştırmanın analizini ve açıklamasını maksimum hassasiyet için yapılandırılmış yapay zeka hizmetlerine aktarmaya hazırız. Bu amaçla özel zorunlu sağlık sigortası tarifesi getirildi.

Mayıs 2024’ten itibaren hastalar, florografi veya göğüs röntgeni çektikten sonra elektronik tıbbi kayıtlardaki sinir ağından sonuçlar almaya başlayacak. Hata olmadığından emin olmak için AI analizinin sonuçları, Eylül ayına kadar ülkenin önde gelen radyologları tarafından çapraz kontrol edilecek.

Yapay zekanın patolojileri tespit ettiği çalışmalar, analiz ve sonuç hazırlığı için başkentin radyoloji referans merkezindeki doktorlara gönderilecek. Bu durumda hasta 24 saat içerisinde sonucunu alacaktır.

Otonom yapay zeka hizmetlerinin çalışmaları zorunlu sağlık sigortası sistemi çerçevesinde ödenecek; bu amaçla özel bir ödeme tarifesi onaylandı. Böylece bu teknolojiler Moskovalılar için ücretsiz kalmaya devam edecek.genel-22