12 Temmuz 2023'te Phoenix, Arizona'daki Sky Harbor Uluslararası Havaalanı'nda şehir silüetine karşı kapılarında duran uçaklar.

Fotoğraf: Rebecca Asil (Getty Images)

Ulaştırma Bakanlığı son kuralı açıkladı Havayollarının yolculara otomatik olarak nakit para iadesi yapması ve yolculara para iadesi hakları konusunda Çarşamba günü bilgi vermesi zorunlu kılındı. Politika değişikliği, Biden Yönetiminin tüketici haklarına göklerdeki katı desteğinin devam ettiğini vurguluyor. USDOT havayollarını zorladı 600 milyon doların üzerinde geri ödeme ödedi 2022’de. Ajans ayrıca vergi aldı 140 milyon dolarlık rekor ceza 2022 tatil sezonundaki çöküş nedeniyle Southwest’e karşı.

Son kural iptal edilen veya önemli ölçüde değişen uçuşlar için tüm havayolu şirketlerinin kredi kartı ödemelerinde yedi gün, diğer ödeme şekillerinde ise 20 gün içinde otomatik geri ödeme yapmasını zorunlu kılmaktadır. Bu şart aynı zamanda kayıtlı bagaj ücretleri ve aşağıdaki gibi yan hizmet ücretleri için de geçerlidir: uçak içi WiFi.

Geri ödemenin yalnızca yolcunun reddetmesi veya teklif edilmemesi durumunda gerekli olduğunu unutmamak önemlidir. alternatif ulaşım veya tazminat, başka bir uçuşun kredisi gibi. Havayolları müşterilerini para iadesi hakları konusunda bilgilendirmek zorunda, ancak para iadesi isteyen kişilerin alternatifleri reddedecek kadar bilgili olması gerekecek.

Açıklık için, USDOT tanımlar şu şekilde önemli bir değişiklik:
iç hat uçuşlarında üç saatlik gecikme (veya erken ayrılma)
uluslararası uçuşlarda altı saatlik gecikme (veya erken ayrılma)
seyahat programında kalkış veya varış havaalanı değişikliği
seyahat planına bağlantı noktalarının eklenmesi
daha düşük bir hizmet sınıfına geçiş
Engelli yolcular için bağlantı havalimanlarında değişiklik
engelli yolcular için erişilebilirlik özelliğini kullanılamaz hale getiren uçak değişikliği

Ulaşım Güvenliği Pete Buttigieg bir yayında şunları söyledi: “Yolcular, bir havayolunun kendilerine borcu olduğunda baş ağrısı veya pazarlık olmadan paralarını geri almayı hak ediyor. Yeni kuralımız, havayollarının yolcularına derhal nakit para iadesi yapmasını zorunlu kılan yeni bir standart belirliyor.”

Geri ödemelerin havayollarının kârını önemli ölçüde azalttığı bir sır değil. Delta Havayolları 6 milyar dolarlık geri ödeme yapıldı Taşıyıcıları nakit tazminat vermeye zorlayan önlemler aynı zamanda daha az gecikme ve iptalle daha iyi hizmet verilmesine yönelik bir teşvik de yaratıyor.

Bu makale ilk olarak şu tarihte yayınlandı: Jalopnik.genel-7