Coca-Cola, Microsoft ile beş yıllık bir anlaşmaya 1,1 milyar dolar yatırım yapıyor. Anlaşma, içecek devinin Redmond firmasının bulut hizmetlerine ve her şeyden önce yapay zeka (AI) çözümlerine erişmesine olanak tanıyacak.

Coca-Cola üretken yapay zekaya güveniyor

Bu ” stratejik ittifak » beş yıllık bir süre için Coca-Cola’nın tüm teknolojik stratejisini Microsoft bayrağı altında hizalama projesinin bir parçasıdır. Amaç: ” Dünya çapında inovasyonu ve üretkenliği teşvik etmek », şirketi belirtir Bir deyim.

Coca-Cola, 2020 yılında Microsoft’un kurumsal ve bulut yazılımlarını kullanmak için 250 milyon dolar değerinde bir anlaşma imzalamıştı. Artık tüm uygulamalarını Azure platformuna taşıdı ve hatta bağımsız ortaklarını da aynı şeyi yapmaya teşvik etti. Üretken yapay zeka artık iki dev arasındaki ilişkinin temel direği olarak kendini kanıtlıyor.

Gıda şirketi, örneğin Microsoft’un Copilot AI asistanını, verimliliği büyük ölçekte ne ölçüde artırabileceğini belirlemek için test edecek. Şirket ayrıca diğer şeylerin yanı sıra müşteri deneyimi, operasyonları kolaylaştırmak ve yeni büyüme fırsatları keşfetmek için yapay zekanın kullanımını araştırıyor.

Microsoft, profesyonel çözümlerinde üretken yapay zeka araçlarını kullanan ilk şirketler arasında yer alıyor ve bu yaklaşım onun büyük rakibi Google’ın önüne geçmesini sağladı. Bu yeni ortaklık, her şeyden önce, ChatGPT’nin 2022 sonunda piyasaya sürülmesinden bu yana yapay zekanın elde ettiği ölçeği gösteriyor. Microsoft, OpenAI’ye yaptığı devasa yatırımdan yararlanıyor ve şimdi kendisini sektörde lider olarak konumlandırıyor. Redmond firmasının artık dünyanın en değerli şirketleri arasında birinci sırada yer alması boşuna değil.

Benzer şekilde Coca-Cola’nın yatırımı, yapay zeka teknolojisi dışındaki sektörlerden oyuncuların artan ilgisini yansıtıyor.genel-16