Sene başından bu yana hisse fiyatlarında hâlâ yüzde 43’lük bir düşüşü hazmedemeyen Tesla yatırımcıları, ilk çeyrekte muhtemelen etkileyici olmayan mali sonuçlara ve CEO Elon Musk’un önceliklerinde bir değişikliğe hazırlanıyor. Gitmek “özerklik için topları duvara tosluyorlar.”

Tesla’nın Salı günü piyasalar kapandıktan sonra kazançlarını açıklaması bekleniyor. Şirketin kazanç çağrısı 17:30 ET için planlanıyor.

Tesla hisseleri Salı sabahı önceki kazançlarda %2’den fazla yükseldi; bu, Mart başından bu yana hızlanan düşüş eğiliminin ortasında kısa bir olumlu işaretti. Hisse fiyatının düşmesi, Musk’ın otomatik sürüşe iki cephede yeniden odaklanmasıyla ortaya çıktı: “Tam Kendi Kendine Sürüş” veya (FSD) olarak bilinen gelişmiş sürücü destek sistemiyle daha fazla müşteri satmak ve bir robotaksi getirmek için çok büyük bir çaba. markete.

Hafta sonu boyunca Tesla, Tam Otomatik Sürüş (FSD) gelişmiş sürücü destek sisteminin fiyatını 12.000 $’dan 8.000 $’a düşürdü. Bu fiyat indirimi, geçen hafta FSD aylık aboneliğinin 199 dolardan 99 dolara düşmesine ek olarak gerçekleşti. FSD’yi daha fazla araca dahil etme çabası, Tesla’nın daha geniş ölçekli özerkliği güçlendirecek sinir ağlarını güçlendirmeye çalışması nedeniyle daha fazla veri toplama girişimi olabilir. Günümüzde FSD, şehirlerde ve otoyollarda pek çok sürüş görevini yerine getirebiliyor ancak yine de sistemin devralınması gerekmesi durumunda bir insanın elleri direksiyonda tetikte olmasını gerektiriyor.

Tesla, otonom sürüş teknolojisine büyük ve pahalı bir yatırım yaptığı için kârı daralıyor. Geçtiğimiz hafta Tesla, Musk’ın tüm çalışanlara gönderdiği bir e-postaya göre şirketin “bir sonraki büyüme aşamasına” hazırlık amacıyla maliyetleri azaltmak amacıyla personelinin %10’unu işten çıkardı.

Bu ayın başlarında Musk, X’te aniden Tesla’nın 25.000 dolarlık elektrikli aracının geliştirilmesini, Ağustos ayında açıklayacağına söz verdiği robotaksi lehine duraklattığını duyurdu. Tesla’daki kaynaklar TechCrunch’a, bu ani değişim konusunda Musk’tan önceden bir uyarı almadıklarını ve şirket içi yeniden yapılanmaların robotaksi gelişimini ön plana ve merkeze koyan yeni bir anlayışı yansıttığını doğruladı.

Tüm bunlar Tesla’nın elektrikli araç fiyatlandırma stratejisinde zikzak çizerken gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz hafta Tesla, elektrikli araç stok fiyat indirimlerinden vazgeçti ancak hafta sonu ABD, Çin ve Almanya’da Model 3 ve Model Y fiyatlarını 2.000 dolara kadar düşürdü. 2023’ün ilk çeyreğinde gördüğümüz gibi, bu fiyat indirimleri Tesla’nın gelirine ve marjlarına zarar veriyor.

Şirketin, yatırımcıları, otonom araçlara öncelik vermesinin sadece duman ve aynalardan ziyade, azalan marjlar bulutunda bir umut ışığı olduğuna ikna etmesi gerekecek.

Tesla’nın 2024’ün ilk çeyreğindeki kazancından neler beklenebilir?

Tesla’nın düşük ilk çeyrek teslimat rakamları, fiyat indirimleriyle birleştiğinde, daha küçük bir kâr pastasının bileşenleri oluyor. Analistler de aynı fikirde görünüyor.

Analistler Yahoo Finance tarafından anket yapıldı 22,15 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,51 dolar kazanç bekliyoruz. Hatırlatmak gerekirse Tesla, 4. çeyrekte 25,17 milyar dolar, 2023’ün ilk çeyreğinde ise 23,3 milyar dolar gelir elde etti.

Tesla, 2023’ün son çeyreğinde teslim ettiği 484.507 araçtan %20 düşüşle 2024’ün ilk çeyreğinde 386.810 araç teslim etti. Bunun yalnızca çeyrekte bir düşüş olmadığını belirtmekte fayda var. Tesla, 2023’ün ilk çeyreğine göre daha az otomobil teslim etti; bu, üç yıl içinde satışlarda ilk yıldan yıla düşüş anlamına geliyor.

Tesla’nın 4. çeyrek sonuçları, şirketin fiyat düşürme stratejisi, Cybertruck üretim lansmanının artan maliyetleri ve diğer Ar-Ge harcamaları nedeniyle zaten daralan kar marjlarıyla boğuştuğunu gösteriyor.

Otomobil üreticisi, GAAP bazında dördüncü çeyrekte 7,9 milyar dolar net gelir bildirdi; bu, 5,9 milyar dolarlık tek seferlik gayri nakdi vergi avantajından kaynaklanan çok büyük bir rakam. Şirketin faaliyet geliri ve düzeltilmiş esasa göre elde edilen kazançları, mali performansının daha net bir resmini sağladı.

Tesla, dördüncü çeyrekte işletme gelirinin bir önceki yılın aynı dönemine göre %47 düşüşle 2,06 milyar dolar olduğunu bildirdi. Düzeltilmiş bazda şirket, geçen yılın aynı dönemine göre %27 düşüşle 3,9 milyar dolar gelir elde etti.

Soru, Tesla’nın kâr pastasının kârlı çörek haline gelmesini önleyip önleyemeyeceğidir.

Tesla, 2024 yılının ilk çeyreği üretim ve teslimat rakamlarını açıkladığından bu yana şirket, maliyetleri düşürürken ve kar marjlarını korurken yeni alıcıları çekmeyi ve mevcut müşterileri FSD için ödeme yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan çeşitli finansal araçları kullanmaya devam etti.

Bu karşıt hedefler, Musk’un “savaş zamanı CEO modu” statüsüyle birleştiğinde, 1. çeyrek kazançlarının eğlenceli hale gelmesi kaçınılmazdır. Bu potansiyel sahnenin ötesinde, Tesla’nın özerkliği nasıl sağladığı ve bunun yatırımcıları hala liderlik edebileceğine ve yenilik yapabileceğine ikna etmek için yeterli olup olmayacağına dair uzun vadeli sorular var.

genel-24