Güney Koreli dev, 2023’teki hayal kırıklığı yaratan mali sonuçlara yanıt olarak yöneticilerine altı günlük bir hafta dayatmaya karar verdi. Amaç: Artan rekabet ve küresel ekonomik belirsizlikle yüzleşmek.

Samsung için sonuçlar yarıya indirildi

Samsung Electronics de dahil olmak üzere ana birimlerimizin performansı 2023’te beklentileri karşılamadığından, yöneticilere kriz duygusu aşılamaları ve bu krizi aşmak için gerekli tüm çabaları göstermeleri için altı günlük çalışma haftasını uygulamaya koyuyoruz. “, bir Samsung yöneticisini belirtti Kore Ekonomik Günlük.

Şirket 2023 yılında özellikle yarı iletken alanında çalkantılı bir dönemden geçti. Kârı bir önceki yıla göre %85 düşerek 15 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bu duyuru, Samsung’un 30 Nisan’da üç aylık sonuçlarını paylaşacağı dönemde geldi.

Bir cesaret işareti olarak firma, akıllı telefon satıcısı olarak Apple’ın önünde birinci sırayı yeniden kazandı. Yarı iletken fiyatlarındaki artıştan da faydalanmalı.

Buna rağmen Güney Kore’deki tüm bölümlerdeki yöneticilerin artık zorunlu beş güne ek olarak Cumartesi veya Pazar günleri de işe gitmeleri gerekiyor. Bu ek gün için kendilerine ödeme yapılmayacaktır.

Kore’nin yoğun çalışma kültürü

Bu karar aynı zamanda küresel jeopolitik durumdan da kaynaklanıyor. Samsung, Ukrayna’daki savaşın ve Orta Doğu’daki gerilimlerin küresel ekonomi üzerindeki etkisinden endişe duyuyor. Benzer şekilde şirket, Kore wonunun değerinin düşmesini, yükselen petrol fiyatlarını ve seçim sonrasında olası ABD korumacı önlemlerini de işletmesi için diğer risk faktörleri olarak gösteriyor.

Samsung, yöneticilerin hafta sonları bir araya gelerek stratejilerini ayarlayabileceklerine ve olumsuzluklara uyum sağlayabileceklerine inanıyor. Bir başka Güney Koreli holding olan SK, geçtiğimiz günlerde üst düzey yöneticileri için haftalık Cumartesi toplantılarının başlatıldığını duyurdu.

Güney Kore, çalışma yoğun kültürüyle ünlüdür. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün verilerine göre, 2022 yılında ortalama bir işçi işinde 1.901 saat geçirdi ve bu, onu 38 üye ülke arasında beşinci sıraya yerleştirdi.

Geçtiğimiz yıl ülke, haftalık çalışma saatinin 52 saatten 69 saate çıkarılmasını önermişti ancak bu plan genç işçiler ve sendikaların baskısıyla iptal edildi. Samsung, altıncı iş gününü diğer ülkelerde çalışan yöneticileri de kapsayacak şekilde genişletmeyi planlayıp planlamadığını belirtmedi.genel-16