Apple gitti ve 7 Mayıs’ta 07:00 PT / 10:00 ET’de bir bahar etkinliği yapılacağını duyurdu. Şirket söylemese de Ne olay, grafiğindeki Apple Pencil’ın sonunda yeni iPad’ler hakkında bir şeyler duyacağımızı ima etmesiyle ilgili – peki hangileri? Aylardır adını duyduğumuz OLED iPad Pro’lar neredeyse kesin, ancak şirket ilk kez iki boyutta yeni bir iPad Air de duyurabilir.

Son birkaç ayda iPad Pro sahiplerine daha çok dizüstü bilgisayar benzeri bir his verecek yeni bir Apple Pencil ve güncellenmiş Magic Keyboard aksesuarları hakkında söylentiler de dolaştı. Çünkü iPad’in ihtiyacı olan tek şey daha fazla aksesuar değil mi? BT pek olası görünmüyor 10. nesil iPad veya iPad Mini için henüz bir güncelleme yayınlanmayacağından tüm gözler Apple’ın bir sonraki iPad Pro ile ne yapmayı planladığı üzerinde olacak.

OLED’i çalıştırdık!
Fotoğraf: Dan Seifert / The Verge

Yeni OLED iPad Profesyonelleri

Bloomberg‘dan Mark Gurman defalarca bunu yıllardır en önemli yeniden tasarım olarak nitelendirdi, ancak değişikliğin ne kadar önemli olacağı tam olarak belli değil. Her iki model de muhtemelen OLED ekranlara sahip olacak ve bu benim için harika bir şey; 13 inçlik bir iPad Pro istemeyen ancak 11 inçlik modelin düşük kontrastından biraz huysuz olan biri için.

Apple da olabilir iPad Pro’nun ön kamerasını hareket ettirin 10. nesil iPad yenilemesinde olduğu gibi uzun tarafa doğru, ki bunun mutlak olduğunu söyleyebilirim mutlak, ve muhtemelen en yeni Apple bilgisayarlarda bulunan M3 çipini alacak.

iPhone XS’in piyasaya sürüldüğü 2018 yılından beri esasen aynı iPad Pro tasarımıyla yaşıyoruz. Tablet serisine pek çok ilke imza atan harika bir tasarım: örneğin USB-C ve şarj etmek ve eşleştirmek için yan tarafa manyetik olarak bağlanan yeni ve şık bir Apple Pencil. Hatta bazı nedenlerden dolayı diğer iPad’lerde bulunmayan Face ID’yi bile ekledi (şirketin dizüstü bilgisayarlarından bahsetmiyorum bile!).

Bu yeniden tasarımın neler getireceğini görmek beni heyecanlandırıyor ancak iPad Pro’nun gerçekte ne ve kim için olduğunu anlamak hala zor. Harika bir tablet! Ama aynı zamanda, ara sıra macOS olarak kostüm yaparken, hâlâ iOS’un mirasını sürüklediğini ve güçlü yönlerinin nerede olduğu konusunda kafa karışıklığını da hissettiriyor. Ve eğer gerçekten sadece daha güzel bir ekransa, bu çizgiyi yeniden canlandırmak için yeterli olmayabilir. Sonuçta, güzel bir ekranı ve düzgün yerleştirilmiş bir selfie kamerasını bir kez aştığınızda, hâlâ yalnızca iPad kullanıyorsunuz demektir.

Bu, ama daha büyük mü?
Fotoğraf: Amelia Holowaty Krales / The Verge

Daha büyük bir iPad Air

Apple ayrıca muhtemelen günümüzün iPad Pro serisini yansıtacak şekilde hem 11 inç hem de 12,9 inç boyutlarında iPad Air’i de duyuracak. Mevcut iPad Pro’larla aynı Magic Keyboard aksesuarlarını kullanacağı söyleniyor.

Yeni iPad Air muhtemelen yeni bir M2 işlemciye de sahip olacak; mevcut iPad Air’deki M1 çipi hala fazlalık gibi geldiğinden çoğu insan için bu mantıklı ve tamamen anlamsız olacak. (Kimsenin şikayetçi olduğu söylenemez.) Ayrıca iPad Pro’da olduğu gibi ön kameranın uzun kenara taşınması da mümkün.

Ancak en büyük, en önemli değişiklik ekran boyutudur. Şu anda, büyük bir iPad istiyorsanız, yepyeni bir iPad Pro için en az 1.200 ABD doları harcamayı düşünüyorsunuz; ekran boyutu sizin için en önemli faktörse bu zor bir satıştır ve daha büyük bir Air işleri yoluna koyacaktır. Daha kolay.

Alüminyum Magic Keyboard, iPad’in daha çok bir dizüstü bilgisayar gibi hissetmesini sağlayabilir mi?
Fotoğraf: Vjeran Paviç / The Verge

Daha çok dizüstü bilgisayar benzeri Magic Keyboard

iPad Pro için alüminyumdan yapılmış ve daha büyük bir izleme dörtgenine sahip yeni, daha dayanıklı bir Magic Keyboard olabilir. Klavyenin altında hâlâ mevcut iPad Magic Keyboard’un yumuşak malzemesi bulunacak. Ne yazık ki hâlâ yalnızca bir USB-C bağlantı noktası olabilir, ama hey, belki de zamanla daha iyi duracak den şimdikiler görünüşe göre yapmak için bazı insanlar.

Yakında bir sonraki Apple Pencil’ı görebiliriz.
Fotoğraf: Amelia Holowaty Krales / The Verge

Sıkıcı bir Apple Pencil

İPad Pro gibi, Apple Pencil da 2018’den beri güncellenmedi (tabii ki USB-C’li Apple Pencil’ı saymazsanız). Olabileceğine dair söylentiler var değiştirilebilir manyetik uçlar farklı amaçlar için kullanılabileceği ve desteklenebileceği yeni sıkma hareketi.genel-2