IDC’nin bilgisayarlı görme ve yapay zeka araştırma direktörü Matt Arcaro, görüntü kalitesinde ve kullanıcı istemleriyle tutarlılıkta dikkate değer iyileştirmeler sağlayarak, “Firefly Image 3, halihazırda yüksek performanslı Firefly Image 2 modelinden önemli bir seviye daha yüksektir” dedi.

Constellation Research’ün başkan yardımcısı ve baş analisti Liz Miller, Firefly Image 3’ün aynı zamanda kullanıcılara yapay zeka modeli tarafından üretilen görüntüler üzerinde daha fazla kontrol sağladığını söyledi. “Firefly Image 1 ve 2 üretme yeteneğine odaklandıysa, Firefly Image 3, yaratıcının zihnindeki fikri ilk tuvale çıkarmak için üretken yapay zeka modellerine odaklanmak ve kontrol etmekle ilgilidir” dedi.

Adobe, genAI görüntü modelleri sunan çok sayıda teknoloji firmasından biridir; Canva, Yolculuk ortası, OpenAI, Kararlılık Yapay Zekası, ve diğerleri. IDC, genAI araçlarına (yazılım ve altyapı dahil) yapılan küresel harcamaların artacağını öngörüyor 2027’de 143 milyar dolara ulaşacak2023’te 16 milyar dolardı.

Miller, “Firefly Image 3 beta sürümünde olabilir ancak Adobe’nin bazı rakipleriyle karşılaştırıldığında daha az deneysel hissettiriyor” dedi. En son Firefly modelinin daha fotogerçekçi olduğunu ve içerik oluşturucuların üretken yapay zeka araçlarıyla yapı konusunda yaşadığı bazı sorunları ele aldığını söyledi; örneğin iki elle silah görüntüleri üretmek.

Firefly Image 3 artık Firefly web uygulaması aracılığıyla beta olarak kullanıma sunuldu.

Photoshop’taki yeni Firefly özellikleri

Arcaro, Adobe’nin üretken yapay zeka yeteneklerinin bir diğer güçlü noktasının da ürünleri arasındaki entegrasyon olduğunu söyledi. “Adobe, ürün portföyünde kullanıcılara genAI yetenekleri sunma konusunda her şeyi yapıyor” dedi.genel-13