Apple’ın Endonezya ile gerçekten güçlü bir üretim bağlantısı yok ancak oradaki insanlara önemli yatırımlar yapıyor. Cook’un ziyareti sırasında şirket, Bali’deki dördüncü geliştirici akademisini duyurdu. “Bir kod satırının dünyayı değiştirebileceğini birçok kez gördük – ve Endonezya’da bunu kanıtlamaya kararlı insanların yaratıcılığına ve becerilerine yatırım yapıyoruz.” Cook, açıklamasında şunları söyledi:.

Singapur’da kurumsal kadronun genişletilmesi

Cook son olarak Singapur’da durdu ve burada Apple mağazalarını ve şirketin yeni Geliştirici Merkezini ziyaret etti. Apple’ın burada da büyük bir haberi vardı; 250 milyon dolarlık yatırım Ang Mo Kio’daki mevcut kampüsünü genişletmek için. Bu kampüsün, bölgedeki kurumsal operasyonlar için bölgesel bir merkez görevi göreceğine inanılıyor. Apple ilk olarak 1981 yılında Apple II sistemlerini üretirken Singapur’da açıldı.

Ayaklar yerde

Apple’ın bölgeyle bağlantısı yeni bir şey değil. Yıllarca Asya-Pasifik bölgesindeki tedarikçiler ve üreticilerle çalıştı ve Cook bu ekiplere liderlik etti. Apple’ın Operasyon Direktörü iken, şirketin küresel, son derece verimli tedarik zincirinin lider mimarıydı. (Compaq’ta satın almayı yönetirken Apple’dan önce de benzer görüşmelerde bulunmuş olabilir.)genel-13