Bu hafta Boston Dynamics, hidrolikle çalışan ünlü Atlas robotunu kullanımdan kaldırdı. Ardından bugün elektrikle çalışan yeni Atlas robotunu tanıttı.

Değişiklik çok fazla görünmeyebilir, ancak TechCrunch’tan Brian Heater TechCrunch Minute’a artık kullanımdan kaldırılan hidrolik sisteminin güncelliğini yitirdiğini söyledi. Hyundai’nin sahibi olduğu Boston Dynamics’in neden elektriğe geçmek istediğini anlamak zor değil. Yeni Atlas robotu daha ince ve gelişmiş hareket aralığına sahip görünüyor. Boyut ve bükülme ve manevra kabiliyeti, insansı bir robot için kozmetik unsurlar değildir; yeni kullanım durumlarının ve olası çalışma ortamlarının kilidini açabilirler.

Yeni Atlas bugün çok iyi tanımlanmamıştır ve hala devam eden bir çalışma olduğu göz önüne alındığında bu çok da büyük bir sürpriz değildir. Yine de, genel anlamda pazara çıkmadan önce ilk olarak Hyundai fabrikalarına yöneleceğini biliyoruz.

Ne mutlu ki, ev işlerini halledecek ve ağlarken ellerimizi tutacak yerli bir robot isteyenler için, insansı robot projesi üzerinde çalışan başka girişimler de var. Figure, Agility, Tesla… Aynı ödül için yarışan o kadar çok şirket var ki bu kısa yazıya değinilmiyor. Bu beni inanılmaz derecede heyecanlandırdı; sorun üzerinde çalışan daha fazla insan, daha hızlı ilerleme anlamına geliyor ve umarım öğrenebilen genel amaçlı insansı bir robotun daha hızlı tamamlanması anlamına gelir.

Bu son kısımda, yapay zekanın, robotların sette mükemmel olmaktan, tekrarlayan görevlerden öğrenebilmeye ve doğrudan programlama olmadan çok daha fazlasını yapabilmeye geçişinde büyük bir rol oynamaya hazır olduğunu akılda tutmakta fayda var. Yüksek Lisans öğrencilerinin dili özümseme, kod yazma ve benzeri becerilerin bugün geliştirilmekte olan robotlara bağlanması zaman alacak olsa da, gözlerinizi yeterince uzağa bakarsanız geleceği görebilirsiniz. Söyleyebileceğim tek şey şu; daha hızlı lütfen!

genel-24