OnePlus 12 (test), şirketin amiral gemilerinden biri ve önemli donanım değişiklikleri getirdi. Cihaz yalnızca birkaç ay önce piyasaya çıkmış olsa da halefiyle ilgili ayrıntılar şimdiden yavaş yavaş ivme kazanıyor. Artık yeni bir söylenti, OnePlus 13’ün iddia edilen teknik özelliklerine ve revize edilmiş tasarımına ışık tutuyor.

Tahminci Yogesh Brar’ın X’te (eski adıyla Twitter) paylaştığı varsayılan önemli verilere dayanarak, OnePlus 13 selefinin bazı donanım bileşenlerini koruyacak. Yaklaşan akıllı telefon amiral gemisinin en azından yeni bir dış cepheye sahip olması gerekiyor.

Kamera veya pil yükseltmesi yok

OnePlus 13’ün, daha önceki OnePlus cihazlarından da bilindiği gibi, 100 watt şarj gücüne sahip 5.400 mAh bataryayı koruyacağı söyleniyor. Büyütülmüş pil yalnızca OnePlus 12 ile tanıtıldığı ve hala mevcut en büyük pillerden biri olduğu için bu şaşırtıcı değil.

OnePlus Open'ın ana kamerasının görünümü

OnePlus Open, Sony’nin yeni 50MP yığın sensörünün yanı sıra 48MP ultra geniş ve 64MP periskop kameraya sahip üçlü bir kamera modülüne sahiptir. / © sonrakipit

Sızıntıya göre OnePlus 12’nin kamera modülleri OnePlus 13 için de benimsenecek. Buna göre, ana kamera Sony Lytia LYT-808 olmalıdır – yani 50 MP’lik yığılmış sensör, bu da 64 MP’lik periskop kameranın yanında OnePlus Open’da (test) ve biraz modası geçmiş 48 MP ultra geniş sensör olmalıdır. bulunabilir.

OnePlus 13’ün sunması gereken yenilikler neler?

Dikkate değer yeniliklerin arasında “mikro kavisli” 2K ekranın yer aldığı söyleniyor. Bu nedir? Bu panel hakkında çok az ayrıntı var ancak Xiaomi 14’te kullanılan benzer bir ekran teknolojisi ve OnePlus’ın kardeş şirketi Oppo’nun yakında çıkacak cihazlarından biri olabilir.

Bu “mikro kavisli” ekran, yalnızca iki kenarı kavisli olan üst düzey akıllı telefonların çoğunun aksine, panelin dört tarafında da hafif kavisli kenarlara sahiptir.

Diğer değişikliğe gelince, sızıntı yapan kişi, OnePlus 13’ün arka kısmının yeniden tasarlandığından bahseden önceki söylentilere uygun olarak yeni bir tasarımın yanı sıra yeni bir arka kamera düzenlemesinin de olacağını vurguluyor. Yenilik muhtemelen OnePlus 10’da tanıtılan eksantrik kamera çıkıntısının ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanacak. Bunun dışında yeni tasarımın nasıl görüneceği henüz bilinmiyor.

OnePlus, OnePlus 13 ile de geleneğe sadık kalıyor ve cihazı amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 4 ile donatması bekleniyor. Hem çipin hem de cihazın bu yılın sonlarında sunulması bekleniyor; OnePlus 13’ün küresel lansmanının ise 2025’in başlarında yapılması beklenmiyor.

Sizce OnePlus 13 bu özellikleri ve tasarımıyla Samsung Galaxy S25’e iyi bir alternatif olacak mı? Bu konudaki düşüncelerinizi bize bildirmekten çekinmeyin.genel-27