Bailey Boncukları ve güneş çıkıntıları, 8 Nisan 2024 Pazartesi günü Dallas, Teksas’ta tamlığın hemen ardından görülüyor. Tam bir güneş tutulması, Meksika’nın Pasifik kıyısından Kanada’nın Newfoundland kentinin Atlantik kıyısına kadar Kuzey Amerika kıtasının dar bir bölümünü taradı. Kısmi bir güneş tutulması, Orta Amerika ve Avrupa’nın bazı bölümlerinin yanı sıra Kuzey Amerika kıtasının tamamında da görüldü. Kredi bilgileri: NASA/Keegan Barber

Tam güneş tutulması gölgesinin ardından…

A NASA Astronot uzay istasyonundan sağ salim dönüyor…

Ve NASA’nın Ay’da gezinen robotu bazı yeni donanımlara kavuşuyor…

Size anlatacağımız hikayelerden birkaçı – Bu Hafta NASA’da!

2024 Tam Güneş Tutulması’nı Görüntülemek

NASA, Ay’ın gölgesi Meksika’dan, ABD boyunca Teksas’tan Maine’e ve Kanada’nın bazı kısımlarından geçerken, Kuzey Amerika’nın çeşitli yerlerinden 8 Nisan’daki tam güneş tutulmasını kapsamlı bir şekilde ele aldı. Yerden görüntülere ek olarak, NASA bilim uçağından ve hatta uzaydan Dünya görüntüleri Uluslararası Uzay istasyonu Ay’ın gölgesinin bütünlük yolu üzerinde yer alan şehir ve kasabaların üzerinden geçtiğini gösteriyordu.

Ay, Güneş ile Dünya arasına girdiğinde Güneş’in yüzünü tamamen kapatan tam bir güneş tutulması meydana gelir.

Expedition 70 Soyuz İnişi NASA Astronot Loral O'Hara

Expedition 70 NASA astronotu Loral O’Hara, Roscosmos kozmonotu Oleg Novitskiy ve Belarus uzay uçuşu katılımcısı Marina Vasilevskaya’nın 6 Nisan 2024 Cumartesi günü Kazakistan’ın Zhezkazgan kasabası yakınlarındaki uzak bir bölgeye inmesinin ardından Soyuz MS-24 uzay aracının dışında görülüyor. O’Hara, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Expeditions 69-70’in bir üyesi olarak uzayda 204 gün geçirdikten sonra Dünya’ya dönüyor ve Novitskiy ve Vasilevskaya, son 14 gününü uzayda geçirdikten sonra geri dönüyor. Kredi bilgileri: NASA/Bill Ingalls

NASA Astronot Loral O’Hara Uzay İstasyonundan Dönüyor

5 Nisan’da NASA astronotu Loral O’Hara ve iki mürettebat arkadaşı bir Soyuz uzay aracına bindi ve Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrıldı. Ertesi gün üçlü, Kazakistan’a paraşüt destekli güvenli bir iniş yaptı.

O’Hara, NASA’nın Artemis kampanyasını desteklemek ve çeşitli bilimsel faaliyetler üzerinde çalışmak üzere istasyonda altı ay geçirdi. Bu onun ilk uzay uçuşuydu.

NASA VIPER Robotik Ay Rover Direk Kurulumu

Bir mühendis ekibi, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki temiz odada, NASA’nın VIPER robotik Ay gezgininin üzerindeki direği yerine kaldırıyor. Katkıda bulunanlar: NASA/Helen Arase Vargas

VIPER Robotik Moon RoverTeam Güçlü Direğini Yükseltiyor

NASA’nın Ay’da gezinen VIPER robotunu inşa eden ekip yakın zamanda direğini kurdu. Rover sürücüleri ve araştırmacılar, gezicinin yaklaşmakta olan görevi sırasında Ay’ın Güney Kutbu bölgesini araştırmak için çeşitli bilimsel yüklerin yanı sıra direğe yapıştırılmış alet takımını kullanacaklar.

VIPER, NASA’nın Artemis kampanyasının bir parçası olarak astronotları Ay’a göndermeden önce, o bölgedeki suyun ve diğer kaynakların kökenini daha iyi anlamamıza yardımcı olmayı amaçlıyor.

DC-8 Uçağının Kullanımdan Kaldırılması

DC-8 uçağı, Asya Hava Kalitesinin Havadan ve Uydu Araştırmasını (ASIA-AQ) destekleyen son görevini tamamladıktan sonra 1 Nisan 2024’te NASA’nın Palmdale, Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi Binası 703’e geri döndü. Uçak ve mürettebat, ABD Hava Kuvvetleri Tesisi 42 İtfaiye Departmanı tarafından kutlama amaçlı su selamıyla karşılandı. Kredi bilgileri: NASA/Steve Freeman

NASA’nın DC-8’i Son Görevini Tamamladı

NASA’nın DC-8 uçağı, son görevini tamamladıktan sonra yakın zamanda ajansın Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde tekrar karşılandı. Dünyanın en büyük uçuş bilimi laboratuvarı olan DC-8, 1987’den bu yana ajansın Havadan Bilim misyonlarını desteklemek için kullanılıyor.

Küresel bilim topluluğu tarafından yürütülen sayısız bilimsel proje için veri toplanmasına yardımcı olmuştur. DC-8, geleceğin uçak teknisyenlerini eğitmek için kullanılacağı Idaho Devlet Üniversitesi’ne devredilecek.

@NASA’da bu hafta olan şey bu!uzay-2