Rivian, müşterilerine hangi EV şarj cihazlarını ziyaret etmeleri ve hangilerinden kaçınmaları gerektiği konusunda daha iyi fikir verecek yeni bir yazılım güncellemesi sunuyor.

EV şarj güvenilirliği, birçok şarjlı araç sahibi için ciddi bir sıkıntılı nokta olmaya devam ediyor ve bu da arabaları satan şirketlerin güvenlerini artırmak için çabalamasına neden oluyor. Rivian’ın çözümü, araç filosunu bozuk şarj cihazları hakkında veri toplamak için kullanmak ve bu verileri daha sonra şirketin yazılım algoritmasında alt sıralara koymak.

Rivian’ın yazılım başkanı Wassym Bensaid, “Kuzey Yıldızımız şarj oluyor ve elektrikli araçlarda yolculuk planlamasının işe yaraması gerekiyor” dedi. Sınır. “Bunu düşünmemelisin.”

“Kuzey Yıldızımız şarj oluyor ve elektrikli araçlarda yolculuk planlamasının işe yaraması gerekiyor.”

Yakın zamanda R1S SUV ile yaptığım bir yolculuk sırasında Rivian’ın yeni yazılım güncellemesini test etme şansım oldu. Bir varış noktasının girilmesi, aracın navigasyonunda her biri bir harf notu görüntüleyen düzinelerce şarj cihazının açılmasını sağladı. “A” notu, şarj cihazının iyi çalışır durumda olduğunun bir işaretidir; “F” ise kendi adına konuşur.

Bensaid, “Aslında şaşırtıcı bir şekilde F derecesine sahip birden fazla şarj cihazı var” dedi. “Verilerin üzerinden geçerken bu, ‘a ha’ anlarından biriydi.”

Bensaid, yeni sıralama sisteminin Rivian’ın müşterileri tarafından toplanan bir dizi veriye göre belirlendiğini söyledi. Her araç birbirine bağlı ve sürekli olarak şirketin genel merkezine veri gönderiyor; bu veriler daha sonra karar verme algoritması için gerekli olmayan “gürültüyü” ortadan kaldırmak için işleniyor.

“Araçlarımızdan biri şarj cihazıyla her etkileşime girdiğinde, buluta yüklenen ve bize aracın geçirdiği oturumun sağlığı hakkında çok doğru bir anlayış sağlayan bir dizi veriye sahibiz” dedi. “Yani yalnızca başarılı oturumların sayısına değil, aynı zamanda kaç deneme yaptığınıza ilişkin verileri de alıyoruz? Ödeme nasıldı? Etkileşim hızı nedir? Bir oturumda elde ettiğiniz genel en yüksek performans nedir? Termal değer kaybı davranışı nedir?”

Veriler, Rivian mühendislerine her şarj cihazının genel sağlığı hakkında doğru bir okuma sağlamak için bir dizi ağırlıklandırma mekanizmasıyla birleştirildi. Şirket, şarj cihazını müşterilerine tavsiye etmek için başarıyla tamamlanan şarj seanslarının yanı sıra yüksek performanslı şarjla ilgili verileri arıyor.

Her elektrikli araç, takıldığında üçüncü taraf şarj cihazlarıyla veri protokolleri alışverişinde bulunur, ancak çoğu EV şarj operatörü, güvenilirlik ve çalışma süresi hakkında gönüllü olarak gerçek zamanlı bilgi sağlamaz; bu da EV sahiplerinin, halka açık bir şarj cihazına her gittiklerinde zar atmasına neden olur. . Anketlerde, EV sahipleri genellikle şarj güvenilirliğini sahip olma deneyimlerindeki en büyük sıkıntı noktası olarak belirtiyorlar.

Bu nedenle EV şirketleri geçici çözümler geliştirmek zorunda kaldı. Bazıları bir şarj istasyonunun seyahate değer olup olmadığını belirlemek için kitle kaynak kullanımını kullanıyor. Rivian’ın çözümü, Amerika’daki EV şarjının bir tür tutarlı resmini sunma umuduyla kendi araçlarından şarj etme hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplamaktır. Bensaid, şirketin bu son yazılım güncellemesini yayınlamadan önce bir yılı aşkın bir süredir EV şarj performansı hakkında veri topladığını söyledi.

Şirketin bir şarj cihazını doğru bir şekilde tavsiye edebilmesi (veya önermemesi) için belirli sayıda “istatistiksel olarak anlamlı” şarj seansına ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu nedenle Rivian, kendi araçlarından topladığı verilerle sınırlıdır. Şirketin müşteri filosu yekpare değildir; Ekim 2021’den bu yana 100.000’den az elektrikli kamyon, SUV ve kamyonet üretildi. Ancak Bensaid, algoritmasının ABD’deki şarjın tam bir resmini çizemediğini kabul etti – en azından şimdilik.

Rivian aynı zamanda başka bir yazılım güncellemesinde kullanıma sunmayı planladığı paralel bir müşteri bazlı geri bildirim sistemi üzerinde de çalışıyor. Bu şekilde Rivian’ın araç sahipleri, şirketin algoritmik puanlama sürecinin yanı sıra dikkate alınabilecek kendi puanlarını da sunabilirler.

Rivian aynı zamanda paralel bir müşteri bazlı geri bildirim sistemi üzerinde de çalışıyor

ABD’de EV şarjı daha iyi hale geliyor ancak yeterli bir sistem olarak adlandırılabilmesi için hala kat etmesi gereken uzun bir yol var. Günümüzde şarj ağı, hatalı yazılımlar, yıpranmış kablolar, kafa karıştırıcı ödeme sistemleriyle boğuşuyor ve çoğu zaman aşırı soğuğa veya sıcağa eğilimli.

Ancak şarj işlemi daha iyi hale geliyor! Elektrikli araç üreten diğer tüm şirketler gibi Rivian da yakın zamanda müşterilerine Tesla’nın son derece üstün Supercharger ağına erişim sunmaya başladı. Rivian’ın kendi araçları, yerleşik Tesla bağlantı noktasıyla birlikte montajdan çıkmaya başlayana kadar adaptörlere ihtiyaç duyulacak. Ancak bu gerçekleştiğinde, şarjın pek de öyle olmadığı bir dünya hayal edebilirsiniz. Sisifos. Rivian ayrıca, önümüzdeki birkaç yıl içinde ülke çapında 600 lokasyonda yüzlerce kendi DC hızlı şarj cihazını kurmayı planladığını söyledi.

Ancak şarj etmek hala riskli bir ihtimal. Mevcut durum göz önüne alındığında Rivian, müşterilerinin tehlikeli sularda gezinmesine yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor. Bensaid, “Şarjın işe yaraması gerekiyor” diye tekrarladı. “Ve ne kadar çok mutlu müşteri kazanırsak, benimsemenin önünde bir engel olan ücretlendirme endişesini de o kadar ortadan kaldırıyoruz.”genel-2