Tahminlerin yetişkinlerin yüzde 40’ının şu anda kripto varlıklarına sahip olduğunu öne sürdüğü ABD, vergi kaçakçılığı vakalarında bir artış görmeyi bekliyor. ABD’nin Gelir İdaresi (IRS) halihazırda bu davalarla ilgilenmek için hazırlanıyor. Bilgi, ABD’deki IRS’in baş soruşturma görevlisi Guy Ficco tarafından açıklandı. Ficco, New York’taki Chainalytic Links etkinliğinde konuşuyordu. IRS yetkilisine göre ajans, dolandırıcılık, kara para aklama ve dolandırıcılık olaylarından ayrı olarak ‘saf kripto vergi suçlarının’ sayısında bir artış görüyor.

Birleşik Devletler bildirildiğine göre uzun vadeli sermaye kazançları üzerinden yüzde sıfır ile yüzde 20 arasında değişen vergiler alıyor. 2023 yılında kripto faaliyetlerinden 44.626 ABD dolarına (kabaca 37,2 lakh rupi) kadar kar elde eden kuruluşların uzun vadeli Sermaye Kazançları Vergisi ödemesine gerek kalmayacak. Ancak kısa vadeli sermaye kazançları, ABD’de biriken kara bağlı olarak yüzde 37’ye kadar vergilendiriliyor.

Vergileri bildirirken kripto kazançları hakkında bilerek yalan söyleyen ABD vatandaşlarından ABD’de Başlık 26 vergi kanunu kapsamında ücret alınır. Şu anda IRS bu kategorideki insanları tespit etmeye ve çökertmeye çalışıyor.

“Bu tamamen kripto satışlarından elde edilen gelirin raporlanmaması olabilir, kriptodaki gerçek temeli saklıyor olabilir. Ficco, “Bu, yükseliş gördüğümüz bir alan ve bu yıl ve gelecekte Başlık 26 kripto vakalarının daha fazla ücretlendirileceğini tahmin ediyorum” dedi. CNBC bir röportajda.

Kripto vergi kaçakçılığı vakalarında beklenen bu artışın üstesinden gelmek için silahlanan ABD’deki IRS, suçlu tespit sürecini iyileştirmek için halihazırda kolluk kuvvetlerinin farklı bölümleriyle ortaklıklar kuruyor.

Ayrıca IRS, bir blockchain analiz firması olan Chainaliz ile de işbirliği yaptı. ABD IRS, Chainalytic’in yardımıyla Web3 protokollerindeki veya siber suçluların kendi amaçlarına ulaşmak için kullanabileceği ayarlardaki boşlukları anlamaya çalışıyor.

ABD, kripto vergi kaçakçılarıyla baş etmeye hazırlanırken, İsveç merkezli teknoloji araştırma şirketi Divly tarafından 2023 yılında uluslararası vergi kaçakçılığı vakalarına ilişkin şok edici ayrıntılar bildirildi. Araştırma platformu o dönemde küresel kripto sahiplerinin yalnızca yüzde 0,53’ünün 2022’de kripto gelirleri üzerinden vergi ödediğini iddia etmişti.

Divly raporuna göre Filipinler, o dönemde yalnızca yüzde 0,03 ile en düşük kripto vergi mükellefi yüzdesine sahipti. Hindistan, kripto vergilerini ödeyen yalnızca yüzde 0,07 oranında kripto sahibi ile bu endekste sondan üçüncü sırada yer aldı.

Tüm kripto para kârlarının yüzde 30 oranında vergilendirildiği Hindistan’da kripto oyuncuları, kullanıcılarının tutarı hesaplayıp hükümete ödeme yapabilmesi için vergilendirme hizmetlerini platformlarına entegre ediyor. Hint Web3 topluluğu, hükümet yasalarına uyma konusunda disiplin ve tutarlılık göstermesi halinde yetkililerin onların ihtiyaçlarına daha duyarlı hale gelebileceklerine ve sektörün büyümesine daha güçlü destek sunabileceklerine inanıyor.

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında, bir kripto vergilendirme firması olan Taxnodes, platformu aracılığıyla kripto vergilerini ödeyen kişilere ücretsiz NFT’ler sunacağını açıklamıştı.genel-8