Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Fortnite’ta, gelecekteki astronotların Dünya’nın tozlu uydusunda insan varlığı oluşturması gibi, ay yüzeyinde zıplamanıza, kaynakları toplamanıza ve bir yaşam alanı oluşturmanıza olanak tanıyan bir Ay görevi oyunu başlattı.

Ay Ufukları Ay’a yapılacak gelecekteki görevlerin ana merkezi olan Ay’ın güney kutbunda geçen sürükleyici bir 3D deneyimidir. Oyun Epic Games, ESA ve Hassell tarafından oluşturuldu ve Perşembe günü Fortnite’ta yayınlandı.

Ay ortamını yaratmak için oyun geliştiricileri, deneyime özgünlük katmak ve oyuncuların çevrelerini keşfederken gerçek hayattaki uzay gerçeklerini öğrenmelerine olanak tanıyan gerçekçi bir manzara oluşturmak için ESA ile yakın işbirliği içinde çalıştı. Benim gibi uzay meraklıları için bu, en üst düzey oyun deneyimidir.

Bir oyuncu olarak, Ay’ın kraterli yüzeyinde yolunuzu buluyor, kaynak arıyor, aletlerle çalışıyor ve ay habitatının her modülünü gerçek bir görevde olduğu gibi bir araya getiriyorsunuz.

Süper gerçekçi görünmeyebilir ancak oyun, Ay için belirlenen gerçek hayattaki görevlerden esinleniyor. Oyunda bir astronot olarak, ay yüzeyindeki gelecekteki mürettebata kargo sağlamak için kullanılacak olan ESA’nın Argonaut aya iniş aracıyla karşılaşacaksınız.

Oyunun açılış satırında “Ay’ın güney kutbuna hoş geldiniz” yazıyor. “Göreviniz ESA’nın ay yaşam alanını tamamlamak için su ve Helyum-3 toplamak.”

Ay’ın güney kutbu, daha önce hiç ışık görmemiş, kalıcı olarak gölgede kalan bölgelerde gizlenmiş su buzu ceplerini içerebileceğinden, gelecekteki ay görevlerinin ana hedefidir. Su, Ay’da bir yaşam alanı oluşturmak için önemli bir kaynak olacak; bu da, bir gün uzayda daha uzak noktalara ulaşmamıza yardımcı olabilecek, ay yüzeyinde kalıcı bir insan varlığı oluşturmanın anahtarı olacak.

Ay’a yapılacak gelecekteki misyonlar aynı zamanda bir füzyon reaktöründe daha güvenli nükleer enerji sağlayabilecek Helyum-3 gibi ay yüzeyinden temiz enerji formları elde etmeyi de amaçlıyor.

Ay Ufukları kodu kullanılarak erişilebilir 3207-0960-6428 veya Keşfet’te ‘Ay Ufukları’nı arayarak.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin X ve Gizmodo’nun özel yer imlerine ekleyin Uzay uçuşu sayfası.genel-7