Amar Singh Chamkila, şarkıları susturulan ama herkes tarafından dinlenen, tüm zamanların en popüler Pencaplı şarkıcılarından birinin gerçek hikayesidir. Pencap müziği tarihinin en tartışmalı isimlerinden biri, şarkı sözlerindeki bayağılık nedeniyle 27 yaşında genç bir yaşta vurularak öldürüldü – o zamanın her kutlaması onun melodileri olmadan eksik olmasına rağmen.

Imtiaz Ali’nin Amar Singh Chamkila’sı, efsanevi şarkıcının, yardımcı icracı ve eşi Amarjot Kaur (Parineeti Chopra) ile birlikte kimliği belirsiz kişiler tarafından vurulmasıyla başlıyor. Filmin geri kalanı, masum ve etkilenebilir çocuğun etrafındakilerin gizli cinsel alışkanlıklarını ve imalarını yakaladığı çocukluğundan başlayarak geriye dönüşlerle devam ediyor.

Diljeet Dosanjh, yetişkin Chamkila’nın müzikal ayakkabılarına mükemmel bir şekilde uyum sağladı. Chamkila’yı, şarkı söylemek için yanan bir arzuya sahip ve sürekli bir gülümsemeye sahip, basit ve meraklı bir adam olarak tasvir ediyor. Başarılı olmanın araçlarına rağmen kendi yolunu açmaya çabalıyor. Zorlukların farkındadır ancak hiçbir şeyi kendine olan saygısının üstüne koymayı reddeder. Utangaç ve masum görünse de, bazı şeyleri nasıl manipüle edeceğini ve kendi lehine çevireceğini bildiği anlar da vardır.

Ancak Parineeti Chopra’nın performansı insani açıdan mümkün olduğu kadar yumuşak. Utangaç ve çekingen bir kadını oynaması gereken sahnelerde, kafasında tuhaf şeyler olup biten, kaybolmuş bir insan izlenimi veriyor hemen. Sahnelerden birinde, Amarjot Kaur’un gerçek performansı, Parineeti’nin özel oyunculuk becerileriyle daha da alay ediyor.

Onun berbat performansı, Chamkila’nın yakın arkadaşı Tikki’yi canlandıran, Chamkila’ya kariyerinde yardım eden ve bir zamanlar işler çirkinleştiğinde onu ölmesi için lanetleyen Anjum Batra tarafından dengeleniyor. Batra, onların yanlış tarafında olmadığınızda sizin için her şeyi yapacak olan yakın bir arkadaş rolüne sadakatle bağlı kalıyor.

Amar Singh Chamkila İncelemesi: Gerçek Pencap’ın Sıcak ve Lezzetli Bir Dilim Gibi Hissediyor

Chamkila Vücut Görüntüsü 2 amar singh chamkila

Amar Singh Chamkila’dan bir karede Diljit Dosanjh

Amar Singh Chamkila bir şekilde Pencap’ın gerçek özünü yakalamayı başardı. İster akahadaların (sahne performansları için küçük toplantılar) ister kültürel nüansların tasviri olsun, film, tarım devletinde olup bitenleri tam olarak yansıtıyor.

Amar Singh Chamkila, Pencap kültürünün gerçek özünü haklı olarak yakalayan, zorlama aksanlar ve komik kişiliklerle Pencap’ın basmakalıp tasvirini kıran ana akım Hint sinemasının ender seçilenlerinden biri.

Pencap’ın politik atmosferi bile filmde “yoldaşlar”, “kökten dinciler” gibi terimleri bir çift frizbi gibi bir kenara atan karakterlerle kaplanmış.

Amar Singh Chamkila İncelemesi: Film Önemli Bir Konuyu Gündeme Getiriyor

Her ne kadar tartışmalı şarkıcının hayat hikayesi özünde olsa da, aynı zamanda Hint toplumunun cinsellikle ilgili sessiz kültürüne dair bazı önemli soruları da gündeme getiriyor.

Seks ve cinsellikten bahsetmenin ahlaka aykırı olduğu düşünülürken, düğünlerde ve törenlerde çalınan çok sayıda türkü açıkça müstehcen tonlarda çalınırken, köklü ikiyüzlülüğü haklı olarak ortaya çıkarıyor.

Ancak konu daha detaylı incelenebilirdi. Tema kağıt üzerinde mükemmel olsa da, uygulama biraz daha fazla çabayla daha etkili olabilirdi.

Amar Singh Chamkila İncelemesi: Hayatındaki Önemli Olayların Yaratıcı Bir Slayt Gösterisi

Chamkila Vücut Görüntüsü 3 amar singh chamkila

Filmde Chamkila’nın dizelerinin Hintçe çevirileri ekranda parlıyor

Film, Chamkila’nın hayatındaki önemli olayların sinematik olarak bir araya getirildiği bir derlemedir. Yerel bir müzisyene yaklaşmasından, ilk sahne performansına, düğününden suikasta kadar her şey bir oyunun ardışık bölümleri gibi birbirini takip ediyor.

Her önemli olaydan önce, yıl ve yer eğlenceli bir şekilde ekrana düşüyor ve her slaytta hayatının farklı aşamalarını gösteren bir PPT hissi veriyor.

Imtiaz aynı zamanda gerçek hayattan birkaç kupür ve fotoğrafa da yer vererek kaynak ve yeniden canlandırma arasında ilginç bir karşılaştırma yaptı. Bazen Diljit ve Pareeniti’nin çekiminden sonra orijinal resmi görüyorsunuz, bazen de ekran ikiye bölünerek ikisi arasında net bir paralellik oluşuyor.

Diljeet ve Pareeniti’nin bazı çekimleri de eski video filmleri gibi kurgulanarak bir miktar nostalji eklendi.

Görünüşe göre Chamkila ile ilgili mevcut neredeyse tüm medya (müzik plak kapakları ve performans kupürleri gibi) filme dahil edilmiş. Mesela bir sahnede Chamkila’nın popüler albüm kapaklarından birinin nasıl çekilmiş olduğu gösteriliyor. Benzer şekilde düğün sahnesinde Chamkila’nın gerçek düğününden resimler sergileniyor.

Bahsetmeye değer başka bir şey de, Chamkila’nın dizelerinin Hintçe çevirilerinin ekranda nasıl yanıp söndüğü ve böylece benim gibi akıcı Pencap dilini tam olarak anlayamayan kullanıcıların şarkıların gerçek anlamını ve neden tartışmalara yol açtıklarını anlayabilmesidir.

Amar Singh Chamkila: Film, Chamkila’nın Kafasının İçinde Olanları Pek Keşfedmiyor

Film, birden fazla katmanı olan bir adamın kişiliğini aşırı basitleştirmiş. Chamkila’nın aklından geçenleri daha fazla görmeyi çok isterdim.

Onun gibi bir sanatçının kaderinin beklenmedik bölümleriyle nasıl başa çıktığını, hatta etrafındaki günlük olayları nasıl algıladığını keşfetmek oldukça ilginç olurdu. Şu anda film yüzeysel olarak duygusal bir buzdağının ucuna dokunuyormuş gibi geliyor. Film tam da bu alandan yararlanmaya başladığında kısa sürede sona eriyor.

Bir sahnede başarının getirdiği boşluğa ve önceki mutluluk anlayışınıza kısaca değinilirken, konsepti detaylı bir şekilde izlemek muhteşem olurdu.

Imtiaz’ın Chamkila’nın ruhuna girmek için harika bir fırsat yakaladığını ancak bunu fena halde kaçırdığını söylemek yanlış olmaz. (yoksa Rockstar ve Tamasha ile ilgili beklentileri çok mu yüksek tuttu?)genel-8