Microsoft, Windows 11’den Android uygulama desteğini kaldırmış olsa da, isterseniz Android uygulamalarını bilgisayarınızda çalıştırmanın hala yolları var. İster Windows 10 ister Windows 11 kullanıyor olun, bunu yapmanın en iyi yolları şunlardır.

Android için Windows Alt Sistemine ne oldu?

Microsoft, Windows 11’i piyasaya sürdüğünde en büyük özelliklerinden biri, Android uygulamalarını “Android için Windows Alt Sistemi” ile çalıştırma desteğiydi.

Bu özellik gecikti ve Microsoft onu sessizce kullanıma sundu. Amazon Appstore’u Windows’ta Microsoft Store’dan yükleyebilir ve ardından Android uygulamalarını Windows PC’nize Amazon Appstore’dan yükleyebilirsiniz.

Ancak çoğu Android uygulaması Amazon Appstore’da mevcut değildir; bunun yerine Google Play’de bulunmaktadır. Ne Microsoft ne de Amazon bu Android uygulamalarını tanıtmak veya reklamını yapmak için fazla zaman harcamadı.

[Boost your Windows IQ with my free Windows Intelligence newsletter — three things to know and try every Friday and a free Windows Field Guide to start!]

Hobi meraklıları, boşluğu başka bir yerden APK biçiminde yüklemenize (veya “yan yüklemenize”) olanak tanıyan araçlarla ve daha fazla uygulama çalıştırabilmesi için Google Play Hizmetlerini Android için Windows Alt Sistemine yüklemenin yollarıyla doldurdu. (Birçok Android uygulaması Google’ın yazılımını bekler ve bu yazılım olmadan düzgün çalışmaz.)

Bu üçüncü taraf geliştiriciler, esas olarak Microsoft ve Google’ın, yazılımı daha kullanışlı hale getirmek için yapmayı reddettiği işi yaptılar.

Bu ay Microsoft sessizce duyurdu Android için Windows Alt Sistemini Windows 11’den kaldırma. Çok az kişi kullandığı için çok büyük bir kayıp olmadı. Yazılım iyi çalışmasına rağmen Microsoft, Chromebook’ların sunduğu Windows’ta tam Google Play Store desteğini sağlamak için hiçbir zaman Google ile çalışmadı. Android uygulamaları Windows tabletler için bir nimet olabilir, ancak Windows bugünlerde “tabletleri” her zamankinden daha az hedef alıyor gibi görünüyor. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara odaklanan bir dünyada Android uygulamaları birinci öncelik değildir.

Android uygulamaları Windows PC: Amazon Appstore'un kullanımdan kaldırılma mesajı Chris Hoffman, IDG

Windows 11 PC’nize zaten indirdiyseniz Amazon Appstore’u kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak yalnızca Mart 2025’e kadar.

Android uygulamalarını Windows’ta çalıştırmanın en iyi yolu: BlueStacks 5

BlueStacks, Microsoft, Windows 11’de Android uygulama desteğini başlatmadan önce PC’lerde Android uygulamalarını çalıştırmanın en iyi yoluydu. Artık Microsoft’un Android uygulamalarından vazgeçmesiyle BlueStacks, Hala Android uygulamalarını Windows’ta çalıştırmanın en iyi yolu.

BlueStacks, Google Play Store’a tam erişim sağlayarak Android uygulamalarını yüklemenizi kolaylaştırır. Ayrıca mobil oyunlar ve benzeri şeyler için reklamlar içermesine rağmen tamamen ücretsizdir ve hem Windows 11 hem de Windows 10’da çalışır. Bu reklamlar biraz can sıkıcıdır, ancak bunlar ödediğiniz bedeldir – iyi çalıştığını söylemiş miydim? ve tamamen ücretsiz mi?

Genel olarak şunu isteyeceksiniz: BlueStacks 5’i kurun ve çalıştırın. BlueStacks iki sürüm sunar: BlueStacks 5, bilgisayarınızda Android uygulamalarını çalıştıran geleneksel bir uygulamadır. BlueStacks 10 tamamen farklıdır: Zorlu mobil oyunları “bulutta” çalıştırmaya odaklanmış bir uygulama oynatıcısıdır. Özellikle zorlu bir mobil oyunu daha düşük seviyeli bir bilgisayarda çalıştırmak istiyorsanız BlueStacks 10 daha iyi bir seçim olabilir. Ancak geniş Android uygulama uyumluluğu için BlueStacks 5’i tercih edin.

Android uygulamaları Windows PC: Bluestacks uygulama oynatıcısı Chris Hoffman, IDG

BlueStacks, yalnızca birkaç tıklamayla Google’ın Play Store’una yerleşik erişimle birlikte gelir; hacklemeye gerek yoktur.

BlueStacks 5’in kurulumu basittir; yükleyebilir ve başlamak için Başlat menünüzden “BlueStacks 5″i başlatabilirsiniz. BlueStacks uygulama oynatıcı penceresinde, “Sistem Uygulamaları”na tıklayıp veya dokunabilir ve ardından Google Play Store’u başlatmak için “Play Store”u seçebilirsiniz. Bir Google hesabıyla oturum açın ve ardından Android uygulamalarını PC’nizdeki bir pencereye yükleyip kullanabilirsiniz.

BlueStacks’ın kullanımı basit olsa da, güçlü seçeneklerle dolu, oldukça olgun bir seçenektir. Örneğin, BlueStacks’in bir özelliği var çoklu örnek özelliği Böylece aynı anda birden fazla Android uygulamasını çalıştırabilirsiniz. Rakip olan benzer uygulamaların çoğu bu kadar gösterişli değil.

Android uygulamalarını Windows’ta çalıştırmanın diğer yolları

BlueStacks, bazı Android uygulamalarını çalıştırmak isteyenlerin çoğu için en iyi çözüm olsa da, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka seçenekler de vardır:

  • Google Play Oyunlar: Google, beta sürümünü sunuyor PC’ler için Google Play Oyunlar. Windows PC’lerde mobil oyunları çalıştırmak için tasarlandı ve Google’ın web sitesine göre Mart 2024 itibarıyla “100’den fazla oyunu” destekliyor. Bilgisayarınızda belirli bir mobil oyunu oynamak istiyorsanız bu iyi bir çözüm olabilir ancak bu, herhangi bir Android uygulamasını çalıştırmanın bir yolu değildir.
  • Google’ın Android Emülatörü: Google teklifleri resmi bir Android emülatörü onun içine yerleştirilmiş Android Studio yazılımı. Ancak bu yazılım geliştiricilere yöneliktir, kurulumu o kadar kolay değildir ve tecrübelerime göre BlueStacks kadar iyi performans göstermiyor.
  • Diğer Android uygulaması oynatıcıları: Android uygulamalarını bir pencerede çalıştırmak için çeşitli BlueStacks tarzı uygulamalar vardır. Birçoğunun yerleşik Google Play Store’u yoktur, BlueStacks ile aynı düzeyde performans sunmayabilirler ve BlueStacks’ın sunduğu uzun geçmişe sahip değildirler. BlueStacks’te kalmanızı öneririm.

Bu çözümler, Android uygulamalarını tek tek kendi pencerelerinde çalıştırmak yerine, bir oynatıcı penceresinde (örneğin BlueStacks App Player penceresi) çalıştırır. sahip olmak Windows 11’in yerleşik Android desteği gibi uygulamaya özel pencereler. Bu talihsiz bir durumdur ve görev çubuğu entegrasyonunun olmaması can sıkıcıdır, ancak bunun için mükemmel bir cevap yoktur.

PC’nizde Android uygulamalarını kullanmak için Telefon Bağlantısını kullanın

Ancak başka bir çözüm daha var. Bir Android telefon kullanmayı içerir – eğer varsa.

Temel olarak, telefonunuzda bir Android uygulaması çalıştırabilir ve onu bilgisayarınızın masaüstünde görebilir, farenizi, klavyenizi ve hatta varsa dokunmatik ekranınızı kullanarak uygulamayla etkileşim kurabilirsiniz. Ancak işin ağır yükü telefonunuzda yapılıyor.

Windows 11 ve Windows 10 bunun için yerleşik desteğe sahiptir. Uyumlu bir telefonunuz olduğu varsayılarak, Telefon Bağlantısı uygulamasında kullanılabilir. Bu bir tanesi Phone Link’te bulunan birçok kullanışlı özellik. “Windows Bağlantısı (önceden yüklenmiş)” ile birlikte gelen bir telefon kullanıyor olmanız gerekir. Microsoft’un sunduğu teklifler bu yazılımla birlikte gelen telefonların listesive çeşitli Samsung Galaxy telefonlarının yanı sıra OnePlus, HONOR, Asus ROG ve diğer üreticilerin telefonlarını da içerir.

Ancak bunu yapar Olumsuz Pixel telefonları dahil et — Google Pixel telefon kullanıyorum, dolayısıyla bu özelliğe erişimim yok. (Burada bir tema varsa o da Google ve Microsoft’un pek işbirliği yapmıyor gibi görünmesidir!)

Telefonunuz bu özelliği destekliyorsa, sadece Telefon Bağlantısı uygulamasını başlatmanız yeterlidir; ilk başlattığınızda, kurulum sürecinde size yol gösterecektir ve Telefon Bağlantısı penceresindeki uygulamalar. Kolay erişim için bir Android uygulamasını görev çubuğunuza veya Başlat menünüze bile sabitleyebilirsiniz.

Bu yazılımın yerleşik olmadığı bir telefonunuz varsa, mevcut seçeneklerinizde aynı düzeyde cilaya sahip olamazsınız. Gibi araçlar var AirDroid (ekran yansıtma) Ve Vysor Android uygulamalarını PC’nizde çalıştırmak ve bunları masaüstünüzde görmek için, ancak bunlara büyük bir talep olduğundan emin değilim.

Chromebook’larda hâlâ Android uygulama desteği var

Microsoft’un bu özelliği desteklememesiyle birlikte, bir şey açık: Android uygulamaları için birinci sınıf, entegre desteğe sahip bir işletim sistemi istiyorsanız, ChromeOS en iyi seçeneğiniz olabilir. Chromebook’lar Android uygulamaları için yerleşik desteğe sahiptir.

Ancak Windows güçlü ve esnek olmaya devam ediyor ve Microsoft, Android için Windows Alt Sistemini terk etse bile, üçüncü taraf yazılımlarla hala yapabileceğiniz çok şey var.

Daha da önemlisi, ChromeOS pek çok uygulamayla uyumlu olmadığından Android uygulamaları Chromebook’larda çok daha gereklidir. Güçlü yerel uygulamalar ve yüksek kaliteli web uygulamaları arasında Android uygulamaları Windows’ta o kadar da önemli değil. Belki Windows dokunmatik tabletlerde başarılı olsaydı durum farklı olurdu. Ancak ilk dokunuşlu tabletlerin hayali dikiz aynasındadır.

Artık Microsoft ve PC endüstrisi yapay zeka bilgisayarlarında bir arada.

Daha da pratik Windows bilgisi mi istiyorsunuz? Ücretsiz Windows Intelligence bültenime göz atın En iyi Windows ipuçlarını gelen kutunuza almak ve yalnızca abone olduğunuzda ücretsiz bir Windows Saha Kılavuzu edinmek için.

Telif Hakkı © 2024 IDG Communications, Inc.genel-13