GPU devleri AMD ve Nvidia arasında şiddetli bir rekabetin kızıştığını görmeyi seviyoruz ve bu mücadelenin son sonucu devasa bir rekabet oldu. Radeon RX 7900XTX indirim. Nvidia’nın nihayet uyanması ve RTX 4080 Super’e selefinin muhtemelen sahip olması gereken fiyatı ve özellikleri vermesi sayesinde, AMD’nin amiral gemisi GPU’sunun fiyatı şu anda sadece 899 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bu, AMD’nin resmi bir fiyat indirimi değil, ancak yönetim kurulu ortaklarına ve perakendecilere GPU fiyatlarını düşürmeye başlama izni verilmiş gibi görünüyor. Radeon RX 7900 XTX incelememizde GPU’nun olağanüstü rasterleştirme performansını, özellikle o zamanın aşırı fiyatlı RTX 4080’iyle karşılaştırıldığında övmüştük.

Bu grafik kartı size 6.144 akış işlemcisinin yanı sıra devasa bir 24 GB GDDR6 bellek sunar ve konu yüksek kare hızlarını zorlamak olduğunda müthiş bir canavardır. Ancak yeni RTX 4080 Super’in piyasaya sürülmesi, bu yeni GPU’nun en iyi grafik kartı rehberimizde yer almasıyla kale direklerini hareket ettiriyor; bu da AMD’nin üst düzey RDNA 3 GPU’sunun fiyatının düşmesi gerektiği anlamına geliyor.

Son birkaç günde Radeon RX 7900 XTX’te birçok fiyat indirimi gördük; yönetim kurulu ortakları ve perakendeciler görünüşe göre orijinal 999 dolarlık perakende fiyatından biraz uzaklaştılar. Yine de gördüğümüz en iyi anlaşma Newegg’deki MSI Radeon RX 7900 XTX Gaming Trio Classic olmalı.

Bu kart basit bir model de değil; MSI’ın üç fanlı sessiz ve güçlü TriFrozr 2 soğutucusunun yanı sıra flaşlı RGB aydınlatmaya da sahip. Bu özel kart genellikle 1.049 $’lık bir MSRP’ye gider, yani standart maliyetten 150 $ (%14) iyi bir indirim alırsınız.

Ancak birkaç uyarı var. Birincisi, RX 7900 XTX ışın izlemeyle AMD’nin önceki nesil GPU’larından çok daha iyi başa çıkabilse de, RTX 4080 Super ve RTX 4070 Ti Super, bu gerçekçi aydınlatma teknolojisiyle oyun çalıştırırken çok daha hızlıdır.

Ayrıca Nvidia’nın GPU’ları, DLSS Süper Çözünürlük yükseltme desteği avantajına sahiptir, bu da AMD’nin rakip FSR 2 teknolojisine göre gözle görülür derecede daha iyi görsel kalite sağlar. Benzer şekilde Nvidia’nın DLSS 3 kare oluşturma teknolojisi, AMD’nin FSR 3 kare oluşturma teknolojisinden çok daha fazla oyun tarafından desteklenerek performansı çok daha fazla artırmanıza olanak tanır.

Ham oyun performansı en büyük önceliğinizse, Radeon RX 7900 XTX mükemmel bir GPU’dur ve aynı zamanda çok sayıda bellekle de desteklenir. Daha da ucuza gitmek istiyorsanız Radeon RX 7800 XT incelememizi ve bu orta sınıf grafik kartlarını test ettiğimiz yeni GeForce RTX 4070 Super incelememizi de okuduğunuzdan emin olun.oyun-2