Vilnius Uluslararası Film Festivali’ndeki (VIFF) sanat evi izleyicileri ve sektörden satın almacılar, bu yıl Avrupa’nın önde gelen yedi festivalini gezecek yeni filmlerden oluşan bir seçki olan Smart 7’nin ikinci baskısı ile en son Avrupa sinemasının en iyi örneklerinden bir örnek alıyor. .

VIFF’deki Smart 7 serisinde Gabi Sarga ve Catalin Rotaru’nun Romanya kara komedisinin dünya prömiyerleri yer alıyor Filler Nereye Gidiyor ve Polonya aşk hikayesi Bu Benim Filmim Değil yönetmen Maria Zbaska’nın yanı sıra yerel başlık Vilnius’ta Bir Apartmanda Beş Buçuk Aşk Hikayesi Litvanyalı yönetmen Tomas Vengris’in ilk gösterimi geçen yıl Estonya’daki Kara Geceler Film Festivali’nde yapıldı.

Diğer Smart 7 seçkileri arasında Leonardo Mouramateus’un romantik komedisi yer alıyor Yunanistan ve Helena Stefansdottir’in İzlanda gerilim filmi Natatoryum —ikisi de Rotterdam’da bu yıl prömiyer yapıyor — Zacharias Mavroeidis’in tuhaf komedisi Carmen’le YazVenedik’te eğilen; ve Julia de Castro ile Maria Royo’nun İspanyol macera komedisi Giderken2023 Locarno’nun öne çıkanlarından.

Smart 7’nin Avrupa turnesi Yunanistan’ın Selanik festivalini, Polonya’nın mbank Yeni Ufuklar festivalini, Reykjavik Uluslararası Film Festivali’ni, Portekiz’deki IndieLisboa festivalini, İspanya’nın Filmmadrid’ini ve Romanya’daki Transilvania Uluslararası Film Festivali’ni kapsıyor.

Smart 7 programı, Avrupa’nın ikinci kademe festivalleri arasındaki işbirliğini geliştirmek, yeni ortaya çıkan yetenekleri beslemek ve Avrupa sinemasını tanıtmak amacıyla geçen yıl başlatıldı. Girişim, AB’nin Yaratıcı Avrupa MEDYA Programı tarafından destekleniyor. Gelişmekte olan Avrupalı ​​film yapımcılarının yedi uzun metrajlı filminin seçkisi, “otantik hikaye anlatımı ve yenilikçi sinema dilini” vurgulamayı amaçlıyor.

VIFF direktörü Algirdas Ramaška, “Bu ağın festival ekiplerinin her biri arasındaki bağları nasıl güçlendirdiğine ve çeşitli düzeylerde işbirliğini teşvik ettiğine tanık olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi. “Programcılar, yalnızca kendi ülkelerini özgün bir şekilde temsil eden değil aynı zamanda katılan tüm festivallerdeki izleyicilerde yankı uyandıran filmleri seçerken zor bir görevle karşı karşıya kaldılar.”

Festival gezisinin ardından, Avrupa çapındaki üniversite öğrencilerinden oluşan uluslararası bir jüri, yedi kişilik grup arasından en iyi filmi seçecek ve kazanan yönetmene 5.000 € (5.400 $) burs verecek.sinema-2