TikTok tanıtma A veri taşınabilirliği API’si Çeşitli yükümlülükler ve kısıtlamalar yoluyla Big Tech’in pazar hakimiyetini dizginlemek için tasarlanan yeni Avrupa düzenlemelerine uymasına yardımcı olmak.

Avrupa Birliği (AB), geçtiğimiz Eylül ayında altı teknoloji şirketine “bekçi” statüsü atadı ve TikTok’un ana şirketi Bytedance, Alphabet, Amazon, Apple, Meta ve Microsoft’un yanı sıra düzenleyici ateş hattına yerleştirildi. TikTok/Bytedance ise yarışmaya devam ediyor Aslında bir görevliden ziyade rakip olduğunu öne sürerek ona bekçi statüsü verme kararı, şimdilik 6 Mart’tan sonra yürürlüğe girecek çeşitli DMA yükümlülüklerine uymak zorunda.

Veri aktarımları

Veri taşınabilirliği ve birlikte çalışabilirlik, DMA düzenlemelerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor ve teknoloji şirketleri hazırlık aşamasında birkaç yıldır bu cephedeki çabalarını artırıyor. TikTok, kullanıcıların gönderilerinin bir kopyasını indirmelerine ve diğer platformlarda kullanmak amacıyla verilerinin bir kopyasını talep etmelerine zaten izin veriyordu; ancak bu, verilerin saklandığı gerçeğini hesaba katmayan statik bir süreçti. sürekli değişiyor ve yenileniyor.

Böylece veri taşınabilirliği API’si, bu sınırlamayı gidermeye yönelik bir yol kat ederek, üçüncü taraf geliştiricilerin, eğer kullanıcı buna izin verirse, verilerin TikTok’tan kendi uygulamalarına gitmesi için kanallar oluşturmasına olanak tanıyor. Bu, yinelenen veya tek seferlik aktarımlar için yapılandırılabilir ve eski sosyal ağların ünlü olduğu geleneksel “duvarlarla çevrili bahçe” yaklaşımına karşı çıkmak üzere tasarlanmıştır.

Geliştiriciler, API aracılığıyla “mevcut tüm verilere” veya TikTok gönderileri ve profil verileri, etkinlik ve doğrudan mesajlar (DM’ler) dahil olmak üzere bireysel kategorilere erişim talebinde bulunabilir.

Veri taşınabilirliği API’si başvuru sahiplerinin kullanımına dünya çapında sunulmaktadır ancak geliştiricinin, onaylanmadan önce “iyi tanımlanmış bir kullanım durumu” sunabilmesi gerekir. Üstelik API yalnızca Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki (AEA) kullanıcılar için geçerlidir, dolayısıyla geliştiricinin pazar segmentlerini bölgesel olarak ayırt edebilmesi gerekir.

Üstelik TikTok, ana ‘verilerinizi indirme’ aracını da yenilediğini, böylece kullanıcıların artık hangi veri kategorilerini indirmek istediklerini (ör. DM’ler veya gönderiler) seçebileceklerini söyledi. Bu güncelleme ilk olarak AEA’da yayınlanacak, ancak gelecekte tüm dünyada kullanıma sunulacak.

genel-24