Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsi geçen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu bulunmamaktadır. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Crew-8 misyonunun dün gece geç saatlerde Florida’da başarılı bir şekilde zamanında kaldırılmasının ardından NASA ve SpaceX yöneticileri, Crew Dragon’un fırlatılmaya hazır olduğundan emin olmak için ekiplerinin üzerinde çalışmak zorunda olduğu sorunlar hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı. Kalkıştan önce SpaceX mühendisleri, Dragon uzay aracının kaplamasında bir çatlak olduğunu keşfettiler ve NASA mühendisleriyle birlikte, roket fırlatılmadan önce çatlakların mürettebat için bir risk oluşturmamasını sağlamak zorunda kaldılar.

Fırlatma izni, kalkıştan yaklaşık on dakika önce verildi ve NASA’dan Steve Stich ve SpaceX’ten Sarah Walker’a göre, önceki deneylerden ve diğer hesaplamalardan elde edilen veriler, malzemenin yeniden giriş sırasında genişleyeceğini ve çatlağı kapatacağını doğruladı.

SpaceX ve NASA Ekipleri Bağımsız Olarak Dragon’un Kalkışa Hazır Olduğu Sonucuna Ulaştı

SpaceX’ten Walker, hazırlıklı konuşmasının bir parçası olarak, fırlatmadan yaklaşık 45 dakika önce yapılan kapanış fotoğraf kontrolleri sırasında mühendislerin, ambar kapağı contasının etrafındaki kaplamanın üst kısmında bir ‘kusur’ bulunduğunu keşfettiğini açıkladı.

Ona göre:

. . . çalıştığımız ilgi alanı yaklaşık 45 dakika sürdü. Kapanış fotoğraf kontrolünü yapan mühendisler. Kapağı kapattıktan sonra, kapağın çevresinin ve son mührün detaylı fotoğraflarını çekiyorlar. Ve bu incelemeleri yaparken, RTV’nin üst kısmında bir tür ilgi alanı fark ettiler; bu, ambar contasının üzerindeki bir tür üst kaplamadır ve bakmamızı istediler.

Böylece fotoğraflara baktık. Sonunda kusurun boyutunun veya RTV mührünün ayrılmasının tasarımın nitelikli sınırları dahilinde olduğu belirlendi. Nihayetinde bizi fırlatma için temize çıkaran uçuş mantığı buydu.

. . .bu, bu bölgedeki çok sayıda yedek contadan biridir. Bu, kapak üzerindeki ana contanın üzerindeki basınç contasının üzerindeki bir tür üst kaplamadır. Aynı zamanda araç için çok düşük bir ısıtma bölgesidir ve aslında bu malzeme ısınma sırasında genleşir ve dolayısıyla bu boyuttaki bir kusurun fırlatma işlemi sırasında kendi kendine iyileşmesini bekleriz.

Crew-8, NASA’nın Florida’daki KSC’sinden SpaceX’in Falcon 9 roketinin içinde fırlatılıyor.

SpaceX yetkilisi daha sonra, Dragon’un bir mürettebatı uzaya götürdüğü her seferde RTV (oda sıcaklığında vulkanize edilmiş) kaplamanın uygulandığını ekledi ve bu da SpaceX’in kusurun başvuru sürecinden kaynaklandığı sonucuna varmasına yol açtı. Bir soruya yanıt olarak NASA’dan Stich, ajansın geri sayım sürecinde herhangi bir kriterin ihlal edildiğini hissetmesi durumunda fırlatmayı iptal etme konusunda her zaman tam yetkiye sahip olduğunu paylaştı. Ona göre, NASA’nın onayı için fırlatma için yapılan son anket, fırlatmadan beş dakika önce yapıldı.

Mühür, Crew Dragon’un sol tarafındaydı ve Stich, mühendislerin ambar contasının üst kısmındaki ısınmanın etkilerini incelediğini ekledi. Boyutu göz önüne alındığında, ısınma bir tehdit değildi ve NASA, kargo görevlerinde uçulan TPS kusur deneylerinden elde edilen verileri kontrol ederek sonuçlarını daha da doğruladı. Bu deneylerde daha büyük kusurlar incelendi ve NASA’nın TPS uzmanları, kusurun bir tehdit oluşturmadığını doğrulamak için SpaceX ile birlikte çalıştı.

Fırlatma için onay sürecinin bir parçası olarak, SpaceX ve NASA ekipleri bağımsız olarak aynı sonuçlara ulaştılar ve bu da onların kalkışa devam etme konusunda rahat olmalarını sağladı. Walker’a göre, “kare dönüm“Kusur veya çatlağın boyutu 0,02 inç kareydi, bu da sistemin başa çıkabileceği kapasitenin yarısından azdı.

Crew-8 görevi için Crew Dragon’un Salı sabahı Doğu Saati ile sabah saat 3’te ISS’ye yanaşması planlanıyor. SpaceX ayrıca dünyanın en büyük roketinin üçüncü test uçuşuna hazırlanırken dün Teksas’ta Starship roketi için bir tank testi gerçekleştirdi.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17